220 geldt dit in veel mindere mate voor de archieven van het Hof en de Reken kamer te Arnhem tot 1580. Overeenkomstige bestuurs- en rechtscolleges hebben vanaf dat jaar hun functies uitsluitend in het Overkwartier uitgeoefend, zodat het grootste gedeelte van hun archieven thans in Maastricht berust. Met uit zondering evenwel van bepaalde bestanddelen die als gevolg van de lots wisselingen en de verdeling van dit gebied in Brussel en Düsseldorf terecht ge komen zijn. Maastricht en de Staatse Landen van Overmaas vanaf 1632, het Staatse ge deelte van het Overkwartier vanaf 1702, werden in tegenstelling tot de soevereine zeven provinciën rechtstreeks door de Generaliteit bestuurd. De resolutiën en andere basisreeksen, in het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage, van de archieven van de Staten-Generaal, bij wie het zwaartepunt in de wetgevende, van de Raad van State, bij wie het zwaartepunt in de bestuursmacht over de Generaliteitslanden lag, zijn voor de Limburgse geschiedenis in de 17e en 18e eeuw dan ook volstrekt onmisbaar. De heer Japikse wees mij o.a. op de ..Binnenlandsche verbaelen van Maastricht de rapporten van de commissa- rissen-deciseurs van de Staten-Generaal die in de even jaren in genoemde stad de wet verzetten en hun sanctie gaven aan de besluiten van de magistraat. Van even groot belang is een overeenkomstige reeks verbalen van Maastricht en de landen van Overmaas van de gecommitteerden die in de oneven jaren door de Raad van State naar het verre zuiden werden gezonden om de garni zoenen en fortificaties te inspecteren, de geestelijke domeingoederen, tienden en tollen te verpachten en lopende zaken af te doen. Een bouwgeschiedenis b.v. der voor de Hervormden gebouwde of aan hen overgedragen kerken in Zuid-Limburg is zonder deze rapporten ondenkbaar; men ontmoet er tevens pikante bijzonderheden zoals een voorstel in 1667 om de halve binnenstad van Maastricht af te breken voor de aanleg van een ravelijn bij de Maasbrug. Het zelfde karakter hebben de „Verbaelen van de Maes van de gecommitteerden die op ongeregelde tijden een inspectietocht door alle Staats-Limburgse landen maak ten, met inbegrip van het Overkwartier. Van groot belang is ook de onlangs door Maurice Yans onderzochte inhoud van de Loketkas,8) een verzameling stukken van allerlei aard, geseponeerd om de Staten-Generaal over actuele kwesties, o.a. tolgeschillen met Luik en de verpanding van heerlijkheden in de Landen van Overmaas in te lichten. Voor de bestudering van de Maashandel kan men niet voorbijgaan aan de rekeningen en tollijsten van de Admiraliteit op de Maze, die door comptoiren te Maastricht, Venlo en Stevensweert de scheep vaart controleerde evenmin, om een ander depot te noemen aan het Stads archief van Dordrecht.") De procesdossiers van de Raad van Brabant te 's-Gravenhage, de opvolger voor de Staatse Landen van Overmaas van het roemruchte rechtscollege te Brussel, berusten thans in de rijksbewaarplaats te 's-Hertogenbosch. Eerst in 1632 is de Republiek in het Maasdal doorgedrongen; door laksheid en de tegenzin van Holland tegen avonturen in een afgelegen, katholieke streek liet zij tenslotte de helft van de Landen van Overmaas en het gehele Over kwartier in Spaanse handen; in de 18e eeuw bleef, na de amputatie bij de vrede van Utrecht, het Spaanse Overkwartier, thans onder Oostenrijkse soevereiniteit, voortbestaan. Overziet men de Limburgse geschiedenis tot 1795 in haar geheel, dan blijkt het aandeel van de Staatse soevereiniteit niet bijzonder groot en kan men in Brussel meer en ouder bronnenmateriaal verwachten dan in de reeds 221 besproken bewaarplaatsen. Tijdens de studiedagen van verleden jaar gaf prof. Et. Sabbe een uiteenzetting van de nog weinig ontgonnen rijkdommen aan docu menten in het Algemeen Rijksarchief van België welke voor de vaderlandse ge schiedenis van belang zijn. Op gevaar af in herhaling te treden meen ik toch op enige bestanddelen, welke met name voor de bestudering van Limburgs verleden onmisbaar zijn, de aandacht te moeten vestigen. In Brussel10) waren, met uitzondering van de Grote Raad van Mechelen, alle centrale bestuursorganen gevestigd. Hier berusten dan ook de archieven der drie in 1531 gereorganiseerde collaterale Raden: de Raad van State, de Priveeraad en de Raad van Financiën, wier gezag door het verloop van de tachtigjarige oorlog tot de Zuidelijke Nederlanden werd beperkt. Hun adviezen en beslissingen zijn, evenals de stukken van de Secretarie van Oorlog en Vrede, voor de grote lijn der gebeurtenissen, ook in het Maasdal, van fundamenteel belang; in mindere mate zijn zij dit voor de plaatselijke geschiedenis, daar het Overkwartier en de Spaanse Landen van Overmaas een eigen bestuursorgani satie behielden, wier autonome bevoegdheid eerder met die van de zeven ge westen der Republiek dan met die van de Generaliteitslanden te vergelijken is. Doch ook voor de interne geschiedenis zijn van het grootste belang de ar chieven van de Brabantse Rekenkamer te Brussel, waar de rentmeesters van de hertog voor Maastricht en de Landen van Overmaas, vanaf 1684 ook die van het Overkwartier ,hun jaarlijkse rekeningen aflegden en waar bovendien octrooien, rentebrieven, remissies en leenverheffingen werden geregistreerd. De perkamenten rolrekeningen van de Brabantse schouten en rentmeesters te Maas tricht uit de 14e eeuw behoren tot de oudste reeksen van deze aard in de Nederlanden,11) na 1403 worden zij in honderden registers voortgezet, voor Maastricht en Staats Overmaas tot 1632, voor de Spaans-Oostenrijkse gebieds delen tot 1795 toe. Ook de Brusselse Rekenkamer beschikte over een omvang rijk fonds van bewijsstukken voor de eigendommen en rechten van de soeverein, een trésor des chartes, die voor Brabant, het hertogdom Limburg en de Landen van Overmaas ongeveer 20.000 originele oorkonden omvat. Afgezien van de zg. Vilvoordse charters die krachtens de vrede van Munster aan de Republiek werden uitgeleverd en een aantal naar Wenen afgedwaalde stukken, berust het corpus van dit oude, belangrijke fonds nog steeds te Brussel. Rekeningen en oorkonden vormen een onuitputtelijke bron voor alles wat het ancien régime als domeingoed beschouwde: beden, munten, tollen, land en huizen, vesting werken, mijngroeven en heerlijke rechten.12) Hier treft men b.v. het charter aan, waarbij koning Philips van Zwaben in 1204 Maastricht in leen gaf aan de hertog van Brabant en hem aldus de weg naar het Oosten openstelde. Minder bekend, geringer van omvang doch rijk aan gegevens op alle gebied, van dorpschicanes tot de hoofddata van de gewestelijke geschiedenis toe, is het archief van de Jointe des Terres contestées,13) dat enige overeenkomst vertoont met de Loketkas te 's-Gravenhage. Deze Jointe werd, aan de voor avond van de Oostenrijkse successieoorlog, in 1740 te Brussel in het leven geroepen als een adviescommissie bij geschillen met het buitenland: vooral grensgeschillen, doch ook conflicten over rechterlijke bevoegdheden, de aanleg van wegen, douanetarieven en dergelijke. Hiertoe bracht zij uit de archieven van andere lichamen een omvangrijke documentatie bijeen, die voor de ver brokkelde Limburgse grenslanden, waar de conflictstof steeds voor het grijpen lag, ongemeen waardevol is. Men vindt er het archief van Spaanse zijde

Nederlandsch Archievenblad | 1960 | | pagina 23