98 gepubliceerde brieven van Thorbecke bevat; verwerving van een ander deel van het Storm-archief is in uitzicht. Verontrustend is het bericht over de mislukking van aankoop van stukken, uit het gemeentearchief herkomstig, op een veiling; hoewel vanwege de gemeente hoge bedragen werden geboden, werden de meeste voor nog hogere prijzen aangekocht door de Kon. Militaire Academie „voor een bij de bibliotheek aan te leggen handschriftenverzameling". Het zoveelste, maar vermoedelijk niet het laatste voorbeeld van elkaar-een- vlieg-afvangerij van onze overheidsdiensten! Delft. Het verslag over 1957 maakt met onverholen vreugde melding van de tot standkoming van het nieuwe archiefdepot, waarover hier reeds eerder is bericht. Naar aanleiding hiervan geeft de archivaris een historisch overzicht van de geschiedenis van de archiefverhoudingen sinds 1811, toen de v.m. Delftse rechterlijke archieven krachtens keizerlijk decreet naar de griffie van de recht bank te Rotterdam moesten worden overgebracht (slechts ten dele uitge voerd); nu aan de beide daarvoor gestelde eisen is voldaan, zijn deze archieven, evenals de notariële en weeskamerarchieven, aan Delft in bewaring gegeven. Ook archivalia van de St-Hippolitus of Oude Kerk (1348-1571), afkomstig van de Oudbisschoppelijke Clerezy, berusten thans aldaar. -Door te werk gestelde hoofdarbeiders werd een groot aantal doop- enz. boeken geficheerd. Met de inventarisering van het nieuw-archief, „een gecompliceerde aan gelegenheid, waarbij talrijke archivalische problemen opgelost moeten worden", werd een aanvang gemaakt. Gouda. De archivaris maakt in zijn verslag over 1957 met vreugde melding van het feit, dat door ruimer medewerking van het rijk dan aanvankelijk was bedoeld, de inventaris der kloosterarchieven zal worden gedrukt i.p.v. in offset te worden vermenigvuldigd (inmiddels verschenen, ref.). De klappering der retroacta B. S. werd voortgezet; de archivaris hoopt deze in 1958 te kunnen beëindigen. Uit een mededeling over het gebruik van het archief blijkt dat aan een enige jaren geleden ingediend voorstel het archief op grote schaal te laten verfilmen, dat door de gemeenteraad was aangenomen, door G. S. goed keuring is onthouden. Groningen. Het verslag over 1957 brengt het bericht, dat mej. E. van Dijk, hist.dra., m.i.v. okt. is benoemd tot commies in vaste dienst (inmiddels is zij m.i.v. jan. '59 bevorderd tot commies A); de adjunct-commies W. K. van der Veen werd m.i.v. jan. '58 bevorderd tot commies. -- De bewaring der charters werd verbeterd. In plaats van in charterzakken werden dozen vervaardigd, zo groot dat de stukken daarin uitgevouwen kunnen liggen en de zegels op watten rusten. -De reorganisatie van het depot, die verscheidene jaren heeft geduurd, is thans voltooid; als sluitstuk kan worden beschouwd de bouw en inrichting van een vertrek voor de topografische verzameling. Het grootste deel der charters van het Fraterhuis werd beschreven en in regest gebracht. De indicering der retroacta B. S. werd voortgezet; als aanvulling werd begonnen met een klapper op de familieadvertenties in de Groningse couranten sinds 1794. Haarlem. De archivaris klaagt in haar verslag over 1957 over gebrek aan ruimte, zowel voor depot als administratie, en bepleit uitbreiding met één ver dieping, waar dan tevens een sorteerkamer zou kunnen komen. D'e ordening en beschrijving van het archief van het St-Jansklooster werd voortgezet. De bibliotheek onderging een grote verplaatsing en werd geheel opnieuw gecatalo- 99 giseerd. Regesten werden vervaardigd op het protocol van een notaris 1744- 1785, waarbij tevens een klapper op de persoonsnamen werd samengesteld (waarom niet ook op de zaken, rechtshistorisch even belangrijk? (ref.)). De fichering der retroacta werd met kracht voortgezet. N.a.v. het 100-jarig jubileum van de archiefdienst werden van de gemeentearchivaris van 's-Her- tegenbosch 25 transportbrieven van huizen 1707-1807 ontvangen. De archivaris van het Bisschoppelijk archief zegde het bruikleen van de doopboekjes der statie Bagijnhof, 1654-1679, op. De heren C. van de Haar en J. F. Andriessen zijn bevorderd resp. tot chartermeester en adm. ambtenaar C 2e klasse. Heerlen. Het over 1954-1957 lopende verslag van het gemeentearchief brengt een overzicht van de werkzaamheden en plannen van de archivaris inzake de opsporing en verwerving van archiefbestanddelen, de inventarisering, het gebruik en de geschiedschrijving. Met oog op het bescheiden materiaal, dat voorhanden is, stelt de archivaris de aanvulling in de leemten op het voor plan. Daarvoor heeft hij diverse binnen- en buitenlandse archiefdepots bezocht alsmede archieven van families, die eertijds bezits- en/of gezagsrechten over Heerlen of gedeelten daarvan hebben uitgeoefend. Van elders aangetroffen archiefstukken van Heerlen werden mikrofilmen of fotokopieën verworven. Het archief tot 1919 is praktisch geheel geordend en beschreven; neven ingangen op fiches werden gemaakt op de collectie notariële akten, 1879-heden, met die van diverse onderdelen der gemeenteadministratie na 1919 werd een begin gemaakt. Verder nemen wij uit dit verslag het volgende over: In verband met het beheer van het modern archiefgedeelte wordt naar voren gebracht, dat van een inventarisatierijpheid voorlopig nog niet gesproken kan worden. Vooreerst verkeert een gedeelte ervan, blijkens onze uitleenlijsten en de registers van raadpleging, in een periode van administratieve retroact-functie met inbegrip van kompletering van reeds gevormde dossiers met na de aansluiting der zaken naderhand ontstane nieuwe correspondentie. Een ander beletsel tot het verkrijgen van een stabiel beeld, vereist voor het ont werpen van een definitieve inventaris, is gelegen in het feit, dat tal van stukken ingevolge de bestaande „Lijst van voor vernietiging in aanmerking komende gemeente archieven van na ÏBÖO" alsnog t.z.t. verwijderd kunnen en moeten worden. Eerst na het verstrijken van de gestelde termijnen en na de laatste verrichte zuiveringen gaat zich het beeld van voor blijvende bewaring in aanmerking komende archie- venbezit aftekenen, Over de vaststelling van de criteria, waarnaar de inventaris van dit alsdan sterk uitgedunde archiefgedeelte behoort te worden opgemaakt, kan t.z.t. worden beslist. Inmiddels is reeds van dit archiefgedeelte, voor zover inge volge de voorschriften toelaatbaar alsmede met het oog op het winnen van plaats ruimte voor overname van archieven van gemeentelijke takken van dienst, over de jaren 1919-1953 al datgene verwijderd geworden, hetwelk hiervoor in aanmerking kwam. Deze uitdunning leverde het inzicht op, dat bij een eventuele inventari sering het gebruik van code-getallen als ordeningscriterium overbodig zal zijn. De toegelaten vernietigingsrichtlijnen tasten nl. bij hun grondig doorgevoerde toepassing het bestaan van zovele zaken (dossiers) aan, dat in grote lijnen de serie-vormende stukken in overwegende mate behouden blijven. De vaststelling van het tijdstip, waarop een gecodeerd archief voor inventarisatie in aanmerking komt, hangt niet uitsluitend af van de bereikte vernietigingstermij nen binnen het gestelde afsluitingsjaar. Hierbij zijn tevens van invloed de herhaal delijk optredende wijzigingen in de codering der zaken, ontstaan tijdens de dynamische periode, m.b.t. de vraag, of zulks een hechte basis biedt voor een definitief ordeningsplan. Voorlopig wordt volstaan met het bijhouden van de op fiches aangelegde inventaris overeenkomstig de bestaande ordening. Ter. bevordering van het overzicht, mede in het belang van een vlotte uitlening, hebben de serie vormende archiefbestanddelen hun eigen plaats in de stalen rekken gekregen.

Nederlandsch Archievenblad | 1959 | | pagina 22