86 AFDELING VAN RIJKSARCHIEFAMBTENAREN Verslag van de 39e afdelingsvergadering, gehouden te Amsterdam op Tl september 1957. De voorzitter, de heer A. van der Poest Clement, opent de vergadering te 11.10 uur. Aanwezig zijn 18 leden. De secretaris-penningmeester, de heer F. H. C. Weytens, is wegens bijzondere omstandigheden afwezig; zijn taak wordt waargenomen door het bestuurslid, de heer N. M. Japikse. Het verslag van de vorige vergadering, opgenomen in het Archievenblad (1956/57, p. 13) wordt goedgekeurd. Het jaarverslag van de voorzitter geeft geen aanleiding tot het maken van opmerkingen door de leden. De voorzitter leest dan de in het jaarverslag genoemde brief aan het bestuur der Vereniging d.d. 23 sept. 1957 voor, n.a.v. de door dr. A. J. van der Ven tijdens de op 24 april 1957 gehouden ledenvergadering ingediende motie over de toepassing van de „rangeninflatie" bij het archiefpersoneel in overheidsdienst. Verder doet hij mededeling van het feit, dat tevens n.a.v. deze motie -door de besturen van de beide afdelingen requesten zijn verzonden aan resp. de minister van Binnenlandse Zaken enz. en de minister van O., K. en W. Wegens de afwezigheid van de secretaris-penningmeester leest het bestuurs lid, de heer N. M. Japikse, de rekening en verantwoordingover het jaar 1956/57 voor, evenals het verslag van de kascommissie, die wegens bijzondere omstandigheden niet aanwezig kon zijn. Overgaande tot de verkiezing van de bestuursleden doet de voorzitter enige mededelingen over de candidatuur van de heer J. Fox, chartermeester I bij het Algemeen Rijksarchief. Hij spreekt woorden van dank tot het aftredende be stuurslid, de heer N. M. Japikse. De bestuursvoorstellen worden door de ver gadering bij acclamatie aangenomen en aldus zijn verkozen de heren A. van der Poest Clement, F. H. C. Weytens en J. Fox, resp. als voorzitter, secretaris penningmeester en lid, terwijl de heer Weytens tevens wederom wordt aan gewezen als vertegenwoordiger der afdeling bij de Verenigingsraad van de „Centrale". Als plaatsvervangende bestuursleden worden opnieuw benoemd de heren Visser en Van Son. Dr. A. J. van der Ven wordt opnieuw gekozen tot plaatsvervangend vertegenwoordiger bij de „Centrale". Tenslotte doet de voorzitter mededeling van de verwerping door de regering van de voorstellen tot salarisverhoging van de middelbare en lagere ambtenaren, welke door het G. O. te berde waren gebracht, nadat aan de hogere ambtenaren een verhoging van 10 in het begin van het jaar 1957 was toegekend. Aangezien van de rondvraag geen gebruik wordt gemaakt, en niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter om 11.45 uur de vergadering. AFDELING GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEFAMBTENAREN Verslag van de 36ste afdelingsvergadering, gehouden te Amsterdam op 27 september 1957. Om ongeveer kwart over elven opent de voorzitter, de heer Mensonides, met een woord van welkom de vergadering, die door 39 leden en enige belang stellenden wordt bijgewoond. Hij brengt vervolgens verslag uit over het afgelopen verslagjaar, een jaar, dat in het teken staat van de bestedingsbeperking welke ook het budget onzer, 87 toch vaak al zo karig bedeelde, archieven wel niet ongemoeid zal laten, zodat het moeilijk is een optimistisch geluid te laten horen. Vele plannen, in meer of minder ver gevorderd stadium van voorbereiding, voor de bouw of uit breiding van gemeentelijke archiefbewaarplaatsen zullen stellig haastig door onze vroede vaderen worden opgeborgen, zonder dat zij zich ernstig reken schap hebben gegeven hoe grote culturele en materiële belangen er met deze uitgaven gediend zouden zijn, die slechts een fractie bedragen van wat vaak aan andere bouwwerken wordt uitgegeven. Ernstig zullen wij dan ook hebben te waken, dat op onze diensten niet in de komende tijden wordt uitgezuinigd, wat in de tijd van hoogconjunctuur door andere diensten vaak al te roekeloos werd besteed. Mogen in de afgelopen jaren sommige archieven iets ruimer armslag hebben gekregen, dan men vóór de oorlog gewend was, zeker hebben zelfs zij zich niet in weelde kunnen baden, en bij de steeds stijgende aan- schaffingskosten van materialen en boeken moest nog met overleg te werk worden gegaan, wilde men de voorhanden gelden op verantwoorde wijze be steden en de toegestane credieten niet overschrijden. Hoewel men dus stellig ook van de archiefdienst beperking der besteding verlangt en zal blijven ver langen, lijkt het hem geboden ervoor te waken, dat de materiële verzorging onzer archieven en de aanvulling onzer verzamelingen niet in het gedrang komen. Het wil hem voorkomen, dat op dit gebied voor onze Vereniging en voor onze afdeling een voorlichtende taak t.a.v. de overheid en het publiek is weggelegd, opdat niet met het badwater der bestedingen het archiefkind worde wegge worpen. Gelukkig te prijzen zijn diegenen onzer collega's, die voor het op komen der bui hun nieuwe archiefbewaarplaatsen in gebruik konden nemen, zoals dat te Delft en Zutfen het geval is, of die interne verbouwingen tot stand konden brengen zoals o.a. te Dordrecht en Rotterdam. Daarna herdenkt de voorzitter de heer J. Loeff, sinds kort archivaris van het streekarchivaritaat Brabants Westhoek, op 50-jarige leeftijd overleden, die, ook voor hij tot het archiefwezen toetrad, door zijn genealogische belang stelling in onze kringen geen onbekende was. Hij behoorde tot de trouwe be zoekers onzer vergaderingen en wij zullen zijn nagedachtenis stellig in ere houden. Na te hebben herinnerd aan de bevorderingen en mutaties, waarvan het Archievenblad reeds bericht heeft gebracht, deed de voorzitter mededeling van de totstandkoming van de salarisnormen voor gemeentearchivarissen, die het vorig jaar door de Centrale van hogere gemeenteambtenaren in principe werden aanvaard en die op p. 151 van het laatstverschenen Archievenblad staan afgedrukt Op de, ter verkrijging van nadere gegevens betreffende de huidige stand der salarissen, gehouden enquête werd door alle gemeente- en streekarchivarissen, met uitzondering van vier, geantwoord. De gegevens wer den door de secretaris in een overzicht verwerkt en zijn aan de Centrale toeqezonden. Met het bestuur van de zusterafdeling der rijksambtenaren werd vergaderd om te voldoen aan de opdracht der voorjaarsvergadering, gegeven n.a.v. de motie-Van de Ven. De resultaten van dit overleg zijn aan het bestuur der Vereniging toegezonden en zullen ongetwijfeld in de vergadering van heden middag te Uwer kennis worden gebracht. Na te hebben medegedeeld dat de afdeling thans 79 leden en één contribuant- niet-lid telt, gaat de voorzitter over tot behandeling der agenda. De notulen

Nederlandsch Archievenblad | 1958 | | pagina 8