90 GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Het verslag over 1954 van de inspecteur der gemeente- en waterschaps archieven in Gelderland behandelt in het algemeen gedeelte twee punten, waarop wij gaarne de aandacht vestigen. N.a.v. de vraag der Staten in hoever in zijn ressort van provinciewege assistentie werd verleend bij de inventari satie van gemeentearchieven en bij vernietiging van de daarvoor in aanmerking komende stukken, wees mr. Van Schilfgaarde op de noodzakelijkheid van vernietiging op grote schaal wegens toenemend ruimtegebrek in de gemeente huizen. Tegelijk daarmede dient het overgebleven archief (derhalve het com plete nieuw-archief van c. 1813 tot 1850 en het gezuiverde nieuw-archief van 1850 tot aan de invoering van een registratuurstelsel) geïnventariseerd te worden. Deze inventarisatie, waartoe de Inspectie in de bestaande formatie geen gelegenheid heeft, zou ten laste van de gemeenten komen, eventueel met hulp van de provincie. T.a.v. de kwestie van de vernietiging gaf hij in over weging of dit niet een zaak is, die de provincie als van genoegzaam belang zou achten om daarin het initiatief te nemen en de daaraan verbonden finan ciële offers op zich te nemen. In de tweede plaats constateert de inspecteur dat men bij verschillende ge meenten de behoefte aan een ambtenaar voor het archief gaat gevoelen. Een oplossing van dit vraagstuk is dat een aantal gemeenten gezamenlijk een archiefambtenaar aanstelt, die eerst om beurten de archieven inventariseert en daarna met de verdere zorg ervan wordt belast. De hieruit voortvloeiende kosten dienen, naar verhouding van de verrichte werkzaamheden, door de deelnemende gemeenten te worden gedragen. Met de besturen van Elburg, Hattem, Harderwijk en Nijkerk, waar de noodzaak van inventarisatie en ver dere archiefverzorging dringt, werd hierover contact opgenomen. Ook in Doesburg ziet men uit naar een combinatie; daarvoor komt Zevenaar met zijn rijk en merkwaardig archief, waarvan de heer W. Zondervan een inventaris heeft gemaakt, in de eerste plaats in aanmerking. Het gemeentebestuur van Apeldoorn belastte een plaatselijk geschiedkundige met het behandelen der noodzakelijke onderzoekingen van historische aard. De inspecteur drong op inventarisering door een deskundige aan. De inventari satie van het oud-archief van Epe door dr. mr. J. W. Verburgt, met mede werking van de provinciale chartermeester, kreeg haar beslag. Het archief van Lochem werd door de heer W. Zondervan geordend. Nu de inventa risatie van het nieuw-archief van Wageningen 1816—1941 is voltooid ried de inspecteur het gemeentebestuur aandacht te besteden aan de archieven der ge meentelijke diensten en bedrijven. Het oud-archief van het polderdistrict Overbetuwe, dat tot de 16e eeuw teruggaat, werd door de provinciale charter meester ter hand genomen, waarbij de heer Zondervan voor een bepaald onderdeel tewerk werd gesteld. Amsterdam. Het verslag over 1954 meldt dat de vorming van een schaduw- archief werd voortgezet: van de notariële archieven werden c. 100.000 beelden opgenomen. Microfilms werden gemaakt van stukken in dit archief, waar van de toestand tot de uiterste beperking in het gebruik dwingt, en van ar chieven of archiefbestanddelen, die niet onder het beheer van de archivaris zijn, als het archief van het Zeepziederscollege (1595—1804) (914 film beelden), en een deel van het archief der Zeepziederij De Vergulde Hand 91 (1695—1860) (1611 filmbeelden). Verder microfilms van zeldzame stukken, bv. bijna 3600 filmbeelden van de Prijscourant der effecten te Amsterdam 1796.1820. Een Recordax Film Reader werd aangeschaft, voor de berging een microfilm-archiefkast en een microfilmstrip-archiefkastje. Het aantal tewerkgestelde hoofdarbeiders werd uitgebreid van 11 tot 27. het aantal werkstudenten tot 23. De laatsten maakten c. 30.000 fiches uit de notariële archieven 1701—1710; begonnen werd met het indiceren der begraafregisters over 1721 1730; die der ondertrouwregisters over 1751—1811 werd voort gezet. Het tot nu toe opgenomen schaduwarchief, bestaande uit 441 micro films van 30 m, werd door de Library of Congress te Washington in be waring genomen op zeer aantrekkelijke voorwaarden. - In bewaring werden ontvangen het rijke archief van het R.K. Jongensweeshuis, het familie-archief Moens, een aanzienlijk R.K. geslacht, met aanverwanten, het archief der Ver- eeniging van een rij- en wandelpark, genaamd Vondelpark, 1864. 4954, en dat van de v.m. Sloterdijkpolder, 1876 1952. Het archief der familie Bicker, verspreid bewaard, is thans in zijn geheel aan het archief geschonken. M.i.v. 1 juli 1955 zijn bevorderd: tot chartermeester le klasse dr. W. J. van Hoboken, tot hoofdarchivist A dr. S. Hart, en tot commies A de heer J. F. M. den Boer. Breda. Het verslag over 1954 klaagt over het vraagstuk van de bergruimte, dat steeds urgenter wordt doch onopgelost bleef. Melding wordt gemaakt van de voltooiing van de inventaris van de Hoofd- en Leenbank en van de Wees kamer. De nieuwe inventaris van het notariële archief werd uitgewerkt. Klappering der schepenvestbrieven 17661811 en der notariële protocollen 1800—1810 door tewerkgestelde hoofdarbeiders werd voortgezet. Als be langrijkste aanwinsten worden genoemd stukken behorende tot het archief van het Bagijnnof (16e-48e eeuw), en het statutenboek van het kapittel der collegiale kerk van St-Marie (15e eeuw). 's-Gravenhage. N.a.v. het feit, dat 25 jaar geleden een begin werd ge maakt met de verzameling Haagse foto's en dat een eeuw geleden de eerste fotografische opnamen werden gemaakt, werd omstreeks Nieuwjaar in het archief een tentoonstelling gehouden. Deze werd ingericht door mr. J. E. J. Geselschap en mej. L. J. van der Haer en bracht een aantrekkelijk overzicht van de fotografische uitbeelding der stad over d:e periode, beginnend met de inderdaad artistieke foto's van F. A. Buclcmann (18551 en van de bekende freule Alexine Tinne (1861). Groningen. Naar wij eerst nu uit het verslag over 1954 vernemen is de adm.-ambtenaar C. 3e klasse W. K. van der Veen m.i.v. 1 jan. 1954 bevor derd tot adjunct-commies. -De inventaris van het archief van het Jacob- en Annagasthuis kwam gereed; die van het Veenkantoor werd voortgezet. Door uitgebreide onderzoekingen voor een procedure geraakte de inventarisering van het stadsarchief 1594-1815 op de achtergrond. De klappering vond ge staag voortgang. Haarlem. Tot adjunct-chartermeester is benoemd drs. C. van de Haar (I). De heer A. C. Sandijck, adm. ambtenaar A 2e kl. heeft wegens het bereiken van de leeftijdsgrens 31 dec. 1.1. de dienst verlaten; als chef van de leeszaal is hij opgevolgd door de heer W. F. H. de Lugt (II). die m.i. v. 1 jan. 1.1, is be vorderd tot adm. ambtenaar B le kl.. met de titel van adjunct-archivist A. De heer J. R. Persman (II) is m.i.v. 1 jan. 1.1. in vaste dienst gekomen als

Nederlandsch Archievenblad | 1956 | | pagina 26