82 83 Ook in „de provincie" werd de inventarisatie krachtig voortgezet. In Gel derland werden de werkzaamheden aan het hertogelijk archief vervolgd; een onderzoek werd ingesteld, o.a. te Brussel en te Miinchen, naar de zich in het buitenland bevindende bronnen voor de Gelderse geschiedenis, waarbij o.m. nader inzicht werd verkregen over de archiefgeschiedenis van de in 1949 uit München verworven charters. Inventarissen werden vervaardigd van de ar chieven, afkomstig van de rentmeesters der v.m. Nassause domeinen in Gelder land en van de „Renthey" Lymers; ook de ordening van het rechterlijk archief van het landdrostambt van Zutfen werd voltooid. Van het archief van het Hof werd de voorlopige inventaris afgewerkt, zodat dit hoogst belangrijke archief nu beschikbaar is voor onderzoek en studie. In Utrecht werd de herziening der kapittelarchieven voortgezet. De inventaris van de archieven der ge westelijke besturen van Zeeland 1799—1810 werd voltooid door de afgetreden rijksarchivaris; de nieuw-opgetredene nam de beschrijving van de prefectuur van het departement van de Monden van de Schelde 1810—1814 ter hand. Ook in Overijsel werd de inventarisatie van het Statenarchief en van de rech terlijke archieven van Twente voortgezet; die van het Provinciaal Bestuur van Limburg 18151861 kwam gereed. De herziening van de voorlopige in ventaris van de archieven der landen van Overmaas werd voortgezet. Huis- en familie-archieven van belang vermelden de verslagen van Gelder land (Keppel (voltooid)), Utrecht (Beverweerd (alsv.)), Huydecoper (bijna)), Overijsel (Van Ittersum (voortgezet)) en Zeeland (Van der Poest Clement (voltooid) De bewerking van de retroacta van de B. S. in Noord-Brabant werd voort gezet tot Oirschot; in Overijsel werd de bewerking der B. S.-archieven ver volgd. In Friesland werd voortgegaan met de copiëring der oude doop- en lidmatenboeken, die onder het beheer van kerkelijke functionarissen zijn ge bleven; het rijksarchief in Noord-Brabant verwierf microfilms van c. 500 doop- enz. boeken, die in het archief van het bisdom Den Bosch en op de R.K. pastorieën der bisdommen Breda en Den Bosch berusten. Ook het rijks archief in Zeeland verwierf dergelijke films voor een tiental parochies in het Zeeuwse deel van het bisdom Breda. De omwerking van de voorlopige beschrijving der notariële archieven, be waard in het rijksarchief in Limburg, tot een definitieve inventaris werd ter hand genomen; de ordening vond plaats volgens de alfabetische opeenvolging van de standplaatsen der notarissen en onder deze volgens chronologisch mo tief. Aan de notariële archieven zijn in afzonderlijke afdelingen toegevoegd de stukken, welke werden opgemaakt door landmeters, secretarissen, pastoors en getuigen, en waarvan het karakter met dat van notariële akten overeenkomt. Van de bijzondere archieven vermelden wij de voltooiing van de inventari satie van het archief der Gezamenlijke Compagnons der Opsterlandse en Ooststellingwerf se Venen en Vaarten, aanwezig in het rijksarchief in Fries land. Voor de overige inventarisatie-bezigheden mogen wij belangstellenden naar de Verslagen zelf verwijzen. Ook aan indicering is op diverse rijksarchieven zorg besteed. In Noord- Holland werd een aanvang gemaakt met de behandeling der notariële archieven (door te werk gestelden); begonnen werd, gezien het grote belang in econo misch opzicht van de Zaanstreek, met de protocollen van Zaandam en de Zaandorpen. De indicering der retroacta van de B. S. werd, als vorige jaren, op het A.R.A. (3e afd„ Zuid-Holland) krachtig voortgezet gereed kwamen klappers der huwelijken over 1736—1755 geheel, over 1716 1735 vrijwel, terwijl een aanvang werd gemaakt met die over 1695—1715. In Zee land werd een begin gemaakt door een tewerkgestelde) met de vervaardiging van nieuwe 10-jarige tafels op de registers van de B.S. ter vervanging van de in 1940 verloren gegane. Daarbij bleek al spoedig dat de jaarlijkse tafels, die als basis voor de samenstelling dienden, geen onbeperkt vertrouwen verdienen, thans wordt uitgegaan van de akten zelf. T.a.v. de aanwinsten kan vóór alles op de overneming der registers B.S. 1843—1882 worden gewezen, die krachtens het K.B. van 17 aug. 1954 van de rechtbanken naar de rijksarchieven moeten worden overgebracht. Het A.R.A.- verslag vermeldt hierover nog niets; evenzo dat van Gelderland en van Drente. In Overijsel was voor overneming geen ruimte; in Limburg zijn de registers, ten dele reeds in 1952 overgenomen, thans compleet, doch behoorlijke berging is nog niet mogelijk. In Utrecht is de overneming voor een gedeelte geschied; in de overige provincies is daarmee nu een begin gemaakt. V/at de overige aanwinsten betreft worde gemeld dat naar het A.R.A. het archief van de Raad van State 1814—1914 is overgebracht; opmerkelijk is de lange lijst van gemeenten waarvan nog rechterlijke en weeskamerstukken, retroacta B.S. enz. zijn overgenomen. Aan de uitvoering der betreffende besluiten heeft destijds ken nelijk nog wel wat ontbroken. Een ruilovereenkomst met de gemeente 's-Gra- venhage bracht een aantal oorkonden van geestelijke instellingen in het archief van het Geestelijk kantoor te Delft terug. -Ook in Noord-Brabant, waar de ruil met België winst bracht, werden nog schepentrouwboeken overgenomen één zelfs door een particulier geschonken! en retroacta van Roosendaal, door de abdij van Tongerloo in ruil afgestaan. De laatste paraisseren ook onder de „verliezen"; zij zijn aan het gemeentearchief van Roosendaal in bewaring gegeven. Van belang is ook de verwerving van de kaartverzameling der land metersfamilie Adan (ca. 1740c. 1840). De rijksarchivaris in Noord-Holland wist door een extra-krediet een belangrijke collectie charters aan te kopen, die oorspronkelijk deel hebben uitgemaakt van het ai chief der heerlijkheid Callands- oog, waarmede zij nu weer zijn verenigd. -Het rijksarchief in Friesland ont ving een groot aantal kerkelijke archieven in bewaring; hun gedetailleerde enumeratie vormt a.h.w. een inventaris. Ook dat in Groningen nam kerkelijke archieven in bewaring. Van bijzondere aard is de belangrijkste aanwinst van het rijksarchief in Drente: het archief der N.V. Drentsche Veen- en Middenkanaal Maatschappij in liq., 1854 vlg., een belangrijke bron voor de bestudering van de 19e-eeuwse economische geschiedenis dezer provincie. In zake de gebouwen vermelden wij, tenslotte, dat de rijksarchiefdienst in Zeeland eindelijk de beschikking heeft herkregen over de kamers, die in 1940 werden verwoest. De rijksarchivaris in Friesland daarentegen kreeg het steeds moeilijker: het Kanselarijgebouw is veel te klein geworden, en voor huisvesting elders van de Prov. Bibl. van Friesland is nog steeds geen oplossing gevonden. Naar wij vernamen is van gezaghebbende zijde de wens te kennen gegeven de Verslagen wat aantrekkelijker te maken. Inderdaad, ze zijn wat saai. Maar uitermate nuttig, allereerst voor ons maar, naar wij menen, toch ook wel voor buitenstaanders, zoals uit het bovenstaande blijkt. Misschien zullen die over 1955 dan ook nog aantrekkelijk zijn.

Nederlandsch Archievenblad | 1956 | | pagina 22