47 46 de aan het archief verbonden bibliotheek opnieuw te catalogiseren. Aan zijn voornemen een begin te maken met het inventariseren van het archief 1594. 1815 kon door andere werkzaamheden nog geen gevolg worden gegeven. Een aanvang werd gemaakt met de herordening van het archief van het Veen- kantoor, dat veel wordt geraadpleegd, en met de inventarisatie van het archief van het Jacob- en Annagasthuis. De werkzaamheden aan de scheiding der archieven van Rijk en Gemeente werden voortgezet. De Evangelisch Lutherse gemeente deed haar archief ter bewaring en or dening opnemen. Kampen. De „Oudste foliant", een in 1318 aangelegd stadsboek met belangrijke afdeling voluntaire rechtspraak za! met steun van de Vereeni- ging voor Overijsselsch Regt en Geschiedenis en de provincie Overijsel wor den uitgegeven door mevr. J. Kossmann-Putto. Noordwijk. De ordening en beschrijving van het oud-archief is opgedragen aan mej. dra W. A. Smelt. Tilburg. Het verslag over 1952 maakt met voldoening melding van het feit, dat voor het nijpende ruimteprobleem een oplossing kon worden gevonden. De dossiers van het nieuwere archief (sinds 1908) zijn niet meer staande opgeborgen in portefeuilles, doch liggende in archiefdozen, wat per dubbel rek 20 m winst opleverde. Ook werden 140 m nieuwe rek aangebracht. De inventarisatie van de oude en nieuwe notariële archieven in het kader van de nieuwe inventarisatie van alle notariële archieven in Noord-Brabant onder leiding van de chartermeester aan het Rijksarchief in die provincie kwam gereed. De klappering der retroacta B. S. werd voortgezet. Utrecht. Aan de hoofdcommies G. van Klaveren, sinds 1 Aug. 1906 aan het archief verbonden, is m.i.v. 1 Oct. 1953 ontslag verleend. De adj.-commies A. Graafhuis i? bevorderd tot commies. Vlaardingen. Tot archivaris is m.i.v. 1 Oct. 1953 benoemd de heer C. Post- ma, archivist aan het Algemeen Rijksarchief. Vlissingen. De betrekking van archivaris, die slechts voor een halve week gold, is thans een volledige geworden; bovendien is het traktement met f 1000 verhoogd. Wageningen. De inventarisatie van het nieuw-archief door de heer H. L. Driessen is voltooid. Wassenaar. De ordening en beschrijving van het oud-archief is opgedragen aan de heer M. D. Lammerts. Zevenaar. De verdere bewerking van het oud-archief is opgedragen aan de heer W. Zondervan. Schieland. Tot ambtenaar voor het archief op a.o. is m.i.v. 1 Juni 1953 benoemd de heer W. P. van Rijn. Rijnland. Wegens verbouwing zal het oud-archief van half April tot half Juli voor het publiek gesloten zijn. ANDERE ARCHIEVEN In het jaarverslag 1952 van het Ned. Agronomisch-Historisch Instituut wordt medegedeeld, dat de directeur verscheiden importeurs en fabrikanten van landbouwwerktuigen heeft aangeschreven hun oude bedrijfsarchieven ter beschikking van het Instituut te stellen, omdat deze archieven van groot be lang zijn voor de kennis van de ontwikkeling van de landbouw-mechanisatie in Nederland. Verschillende bleken echter door oorlogshandelingen te zijn vernietigd, terwijl ook enkele archieven enige jaren geleden wegens plaats gebrek waren opgeruimd. In één geval kon een toezegging voor de toekomst worden gedaan. Het uit 207 delen bestaand archief van de boerenhofstede Rhijnhart is onder gebracht in het museum Oud-Alphen te Alfen a/d Rijn (Museum Nieuws 1953 afl. 9). Tot archivaris bij de raad van ministers van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal te Luxemburg is benoemd de heer T. H. J. M. van Beuse- kom, thans chef van de afdeling archief, documentatie en registratuur der ge meente Bloemendaal. BUITENLANDSE ARCHIEVEN België. Tot adjunct-conservator bij het rijksarchief te Brugge is bevorderd dr J. Maréchal, tot archivaris-palaeograaf benoemd de heer L. Danhieux. Amerikaanse belangstelling voor Oostenrijkse archieven. Gezien de grote betekenis der in het Oostenrijkse Staatsarchief bewaarde archieven en de middelen tot bewaring ervan onder de huidige omstandigheden onvoldoende moeten worden geacht, heeft de Society of American Archivists aan de am bassadeur van Oostenrijk te Washington de bezorgdheid der associatie uitge drukt over de bewaring dezer wereldberoemde schatten en de hoop uitge drukt „that funds may be provided, by private foundations and otherwise, for the construction of facilities that are urgently needed for the protection of these treasures". PERSONALIA De heer N. M. fapikse, hoofdarchivist aan het A.R.A., legde met goed gevolg aan de Rijksuniversiteit te Leiden het doctoraal examen geschiedenis af. De hoofdarchivist G. L. van der Gouw deed zulks t.a.v. het candidaats- examen. Op 88-jarige leeftijd overleed de heer F. de Bekker, oud-archivaris der gemeente Vught. Hij heeft het Vughtse oud-archief en vele andere Brabantse archieven geordend. De heer A. Brouwer, hist, docts, oud-rijksarchivaris in Groningen, die van 1925 tot 1945 aan dit depot verbonden is geweest, is na langdurig lijden in October 1.1. overleden. EXAMENS Voor het in October 1.1. gehouden examen archief ambtenaar le klasse zijn geslaagd de heren C. van der Haar, hist, docts, L P. L. Pirenne, hist, docts, en mr K. Schaap. VARIA De moord van Raamsdonk en de archivarissen. Naar wij uit de beste bron vernemen heeft mr Rohling, het hoofd van de afdeling O.K.N. van het Departement, aan de maaltijd, die aan jhr Gras- winckel werd aangeboden bij gelegenheid van diens aftreden als Algemeen Rijksarchivaris, in een overigens zeer geestige en waarderende rede een ern stige blaam geworpen op het corps van archivarissen in de vorige eeuw.

Nederlandsch Archievenblad | 1954 | | pagina 28