DE JAARSTIJL VAN WILLEM VAN DUVENVOORDE. 110 den in een nieuwe omgeving te zijn en de mogelijkheid om wat beter Frans te leren spreken voor ons Nederlandse archivarissen nut heeft een derge lijke stage te volgen? Ik zou deze vraag met een volmondig ja willen beant woorden. In de eerste plaats is het nuttig eigen methoden en eigen opvattingen met die van een ander land te kunnen confronteren, te zien wat er daar ik wil niet eens zeggen beter of slechter maar evenzo of anders gedaan wordt. In de tweede plaats is gebleken dat een gedachtenwisseling zowel met de Franse als met de buitenlandse collega's van groot nut kan zijn. Om een voorbeeld te noemen, tijdens die discussies kwam zeer sterk tot uiting van hoeveel nut een concordantie van de in de verschillende landen gebruikte archieftermen zou zijn; dat een Fransman onder lias iets heel anders verstaat als een Nederlander, onder een dossier iets heel anders als de Duitser. In de derde plaats is het juist voor ons Nederlanders, die een eigen, archief- school missen en meestal tijdens hun stage maar moeten proberen met behulp van oudere collega's de nodige practische kennis op te pikken, een enorm genot de verschillende takken der archivistiek te kunnen bestuderen, ook al zullen zij er hier en daar veel onder vinden wat zij reeds kenden of althans gekend hebben, vooral wanneer deze tegen een achtergrond van de Franse eruditie en met de aan Fransen zo eigen charme worden voorgedragen. Ik kan dan ook niet anders doen dan vooral de jongeren onder de collega's aan te raden, wanneer zij er in de gelegenheid toe zijn, eens een van de stage s, welke men zich voorstelt telken jare in Parijs te houden, te volgen. Ik zou zelfs wensen dat het mogelijk was om zoals de leerling van de Ecole des chartes, die als nummer één van zijn jaar slaagt, voor naar ik meen twee jaar wordt uitgezonden naar de Ecole Francaise de Rome voor degene, die het beste eerste klas examen aflegde in een jaar, een beurs beschikbaar tc stellen voor een stage in Parijs.*) H. M. MENSONIDES. Blijkens een ons toegezonden prospectus is ook voor 1952/3 een dergelijk^ stage voorgenomen, ingedeeld als de bovengenoemde. Hiervoor zijn enkele beurzen beschikbaar maar ook andere buitenlandse archivisten en studenten kunnen aan deze stage deelnemen wanneer zij bewijs van geschiktheid hiervoor kunnen over leggen. Leider is de heer Ch. Braibant, Directeur des Archives de France- voor- rachten over de meest uiteenlopende onderwerpen worden door diverse 'geleer den, archivisten zowel als historici, gehouden. (N. v. d. R.). 111 Mejuffrouw dr S. W. A. Drossaers staat de mening voor, dat Willem van Duvenvoorde de Nieuwjaarsstijl gebruikte1), aangezien vele Flollandse heren dit deden, zoals de heren van Maihenesse, van Egmond en die van Brederode2') De oorkonden, genoemd in regest bij Muller, Regesta Hannonensia3)van 27 Januari 1335 1336 en 6 Februari 1335—1336, wijzen het anders uit. In de twee regesten van deze oorkonden, waarvan de eerste door Willem III, graaf van Holland, en de tweede door Willem van Duvenvoorde werd uitge vaardigd, staat, dat Willem III op de Zaterdag, voorafgaande aan 2 Februari 1335, 200 pond jaarlijkse rente verkocht aan Willem van Duvenvoorde voor de stichting van het Karthuizerklooster te Geertruidenberg en dat Duven voorde op de Donderdag na 2 Februari 1335 het Karthuizerklooster stichtte. Na inzage van de stukken in het Cartularium te Antwerpen bleek mij, dat Muller de datum niet juist heeft overgenomen. Muller geeft n.l. voor de eerste oorkonde als datum: ,,In 't jaar van gratiën ons heeren MCCCXXXVI, des Saterdaghes voir Purificatien onser Vrouwen terwijl in werkelijkheid in het Cartularium staat: „int jaer van gracien Ons Heeren M°CCC°XXXV des Saterdaghes voir Purificatien Onser Vrouwen Van het tweede stuk, dat hier genoemd is, geeft Muller het jaartal niet aan; alleen noemt hij: „Des Dinxendaghes na onser Vrouwendach ter lichtmisse". In het Cartularium staat: „int jaer van gracien Ons Heeren MCCCXXXV des Dinxdages na Onser Vrouwendach ter Lichtmisse". Aangezien onder de Avesnes in Holland Paasstijl gebruikelijk was gewor den1), heeft de transactie tussen Vfillem III en Willem van Duvenvoorde plaats gevonden op 27 Januari 1336. Daar nu het verkrijgen van de benodigde gelden toch vooraf zal zijn gegaan aan de stichting van het klooster, moet deze dan ook plaats gehad hebben in. 1336 en wei op 6 Februari, waaruit blijkt dat ook Duvenvoorde in deze oorkonde de Paasstijl gebruikte. C. Th. M. VERHAAK-AKVELD. R S. W. A. Drossaers: Het archief van den Nassauschen domeinraad, Regesten lijst I, (1948) nr. 417. 2) R. Fruin: Handboek der chronologie (1934), pag. 87, 100, 101. 3) P. L. Muller: Regesta Hannonensia (1882), pag. 235. 4) Fruin: Handboek der chronologie, pag. 82.

Nederlandsch Archievenblad | 1952 | | pagina 8