102 HET ARCHIEFWEZEN IN FRANKRIJK Zoals verschillenden Uwer reeds bekend zal zijn, was ik deze winter in de gelukkige omstandigheid een viertal maanden te Parijs te kunnen doorbrengen tot het volgen van de „Stage technique international d'Archives" aan de Archi ves Nationales. Ik ben daarvoor grote dank verschuldigd aan het College van nen j, I ?r 9emeente Leeuwarden, dat mij op mijn verzoek met grote wel willendheid het gevraagde studieverlof heeft toegestaan, alsmede aan colleqa Van buy tenen, die mijn aanvrage krachtdadig ondersteunde. Reeds tijdens mijn verblijf in de Franse hoofdstad bereikte mij de vraac van onzen secretaris om op deze voorjaarsvergadering een en ander te ver tellen over het Franse archiefwezen. Nu zijn vier maanden aan de Archives rationales en enkele excursies naar departementale archieven stellig niet vol doende om het Franse archiefwezen in alle finesses te doorgronden, wel ech- er hebben zij ons, stagiaires, in de gelegenheid gesteld, vooral ook door de voordrachten welke door de kopstukken uit de archiefwereld en aanverwante gebieden voor ons werden gehouden, een aantal indrukken op te doen, en daarvan hoop ik U in deze causerie een en ander te kunnen mededelen. De archieven. Franse archiefwezen is in zijn huidige vorm een kind der Revolutie Niet dat men voordien in Frankrijk geen archieven zou hebben gevonden, integendeel, men trof ze er aan in grote verscheidenheid. Het koningshuis, dt ministeries en hoge regeringscolleges, de parlementen en. lagere rechtbanken e provincies en steden, de bisdommen en kloosters, de hogere en lagere adel, de gasthuizen, zij alle bezaten één of meer archiefdepots. Een Mabillion en zijn leerlingen hadden reeds de diplomatiek, de paleoqra- phie en de chronologie een plaats onder de hulpwetenschappen qeqeven, en meerdere generaties van feudisten hadden door hun handboeken hetzelfde gedaan voor de archivistiek. De Revolutie echter van 1789 heeft, juist doordat zij vele van de oudere staatsinstellingen wegvaagde en een geheel andere bestuursorganisatie daar- voor in de plaats stelde, de weg geopend voor een concentratie op het qebied van het archiefwezen en daarmede de grondslag gelegd voor het apparaat, dat wij heden ten dage zien. Vrees niet dat ik U ga vervelen door U de gehele ontwikkeling te schetsen vanaf de benoeming van Camus tot archivaris der Nationale Vergadering tot eden: ik zou daarmede de mij toegemeten tijd verre overschrijden en veel te beperken Ver9e"' 231 dUS' Z° doenliïk> tot het h^en L& Direction des Archives de France. Aan het hoofd van het gehele Franse archiefwezen - met uitzondering van •- ",quatr\vleUX ministères" (Buitenlandse Zaken, Oorlog, Marine en Kolo men), die hun eigen autonome archieven behielden staat de Direction des Archives da France. Voor 1897 waren de verschillende archiefdiensten, welke er thans onder ressorteren, ingedeeld bij verschillende ministeries. De centrale b Voordracht, gehouden op de voorjaarsvergadering op 29 Mei 1952. 103 archieven, die in de loop der 19e eeuw afwisselend de naam van Archives Nationales, Archives de l'Empire en Archives du Royaume droegen, om ten slotte na 1871 tot de naam van Archives Nationales terug te keren, werden bestuurd door een hoge functionaris van het ministerie van staat, later van het ministerie van onderwijs, wiens titel ook nog al eens varieerde: Garde, Garde Général, Directeur Général en tenslotte weer Garde Général des Ar chives Nationales. Het waren mannen als: Camus, Daunou, de la Rue, Le- trone, de Chabrier, Delaborde, Mary en Servois, die deze functie bekleedden. De archiefdepöts, welke sedert de Revolutie in de hoofdplaatsen der de partementen waren opgericht, die der gemeenten en der gasthuizen, bleven onder het beheer van den prefect, den maire of het bestuur van het gasthuis. Aan het ministerie van binnenlandse zaken of sedert 1884 aan dat van onder wijs vond men een bureau voor de departementale, gemeentelijke en gasthuis archieven en een inspectie, welke met het toezicht op deze archieven belas: waren. Een decreet van 23 Februari 1897 verplaatste dit bureau naar het Palais Soubise, zetel van de Archives Nationales, en schiep daar de Direction des Archives, terwijl aan de Garde Général, die nu de titel kreeg van Directeur des Archives, onder het gezag van den minister van onderwijs, het bewind over de archiefdepöts in het gehele Franse gebied werd opgedragen. Deze functie werd achtereenvolgens bekleed door Servois, Dejean, Langlois, Cour- tault, Caron, Samaran en Bourgin. In 1936 werd de titel veranderd in Direc teur des Archives de France. Het is in onze ogen misschien een enigszins eigenaardige figuur, deze combinatie van wat wij zouden willen noemen de functie van algemeen rijksarchivaris met die van directeur van de afdeling archiefwezen aan het ministerie van onderwijs; dat zij degene, die haar be kleedt, de mogelijkheid biedt om ten gunste van het archiefwezen belangrijk werk te doen is wel duidelijk, evenzeer, dat men met de huidige drager van dit belangrijke ambt, M. Charles Braibant, de „right man in the right place" heeft gevonden. Degenen Uwer, die hem in 1950 tijdens het Internationale Congres te Parijs hebben leren kennen, zullen kunnen getuigen van zijn ruime blik en voortvarende initiatieven, waarvan de idee ener internationale archief- stage zeker niet een der minste is geweest. De „administration centrale", welke onder zijn leiding belast is met het bestuur van het Franse archiefwezen, bestaat uit vier afdelingen: het secre tariaat van den Directeur, een bureau voor personeelszaken, een bureau voor- financiële aangelegenheden (hetwelk zich o.a. bezig houdt met de begrotingen der archieven) en een service technique, die tot taak heeft de controle over en advies in zaken op het gebied der archivistiek en archief economie: het opstellen van de „cadres de classement", toezicht op de samen te stellen inven tarissen, advies inzake bouw en inrichting van archiefdepöts, etc. Zijn de drie eerstgenoemde afdelingen bezet door administratief personeel, gerecruteerd op dezelfde wijze als dat bij andere ministeriële diensten gebrui kelijk is, de laatstgenoemde dienst is in handen van wetenschappelijk gevormde archiefambtenaren archivistes-paléographes, zoals men hen in Frankrijk noemt. Aan het hoofd der „administration centrale" staat een archivist met de rang van conservateur, bijgestaan door twee conservateurs-adjoints en een aantal archivisten.

Nederlandsch Archievenblad | 1952 | | pagina 4