138 sche en sociale geschiedenis van Nederland tijdens de bezetting van belang. De publicatie-energie werd geconcentreerd op de geschiedenis van Neder land in de Tweede Wereldoorlog, waarvoor werden aangezocht prof. Brandt, prof. Brugmans, dr De Pater en prof. Rogier. Daar dit hoofdwerk niet van blijvende waarde zou kunnen zijn zonder raadpleging der departementsarchie ven, werd toegang daartoe gevraagd en in het algemeen verkregen. Het ver- slag geeft tenslotte een overzicht van de stand der publicaties ingevolge het daarvan indertijd opgestelde programma, waarvoor wij belangstellenden daar naar mogen verwijzen. RIJKSARCHIEVEN Algemeen Rijksarchief. De heer C. Postma, adjunct-archivist, is m.i.v. 1 Januari 1952 bevorderd tot archivist. Tot schrijver-A is m.i.v. 1 Mei 1952 benoemd de heer W. A. Fasel. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Ztieriksee. Wij ontvingen de verheugende, doch tevens beschamende, me dedeling dat de poorterboeken uit dit gemeente-archief door en op kosten van het Nationale fonds voor wetenschappelijk onderzoek te Brussel zijn gemikrofilmd. Hoogheemraadschap van Rijnland. De algemene vergadering heeft het da gelijks bestuur uitgenodigd een voorstel te doen over het mikrofilmen van de voornaamste gedeelten van het oud-archief. KERKELIJKE ARCHIEVEN Aan het verslag, door den archivaris der Nederlandse Hervormde Kerk over 1951 uitgebracht, ontlenen wij het volgende. Aan den heer B. Beltman werd wegens noodzakelijke bezuiniging ontslag verleend als wetenschappelijk assistent; het plan is hierin zo goed mogelijk te voorzien door de aanstelling van een goedkopere kracht. (Benoemd is m.i.v. 1 bebr. 1952 mej. H. C. P. Blom, theol. cand.). De inspectie van den archivaris betrof vooreerst de archieven van Amsterdam, bijeengebracht in de betonnen kelders van het bureau der Kerkvoogdij. "Voorstellen betreffende aanstelling van een vakkundig archivaris en inventarisatie van alle daar be waarde archieven strandden echter op de daaraan verbonden kosten. In Zee land bleek het archief van de classis Goes geborgen in een soort „librije'' op de eerste verdieping der Grote Kerk; de inventarisatie ervan werd door den heer G. Stadermann ter hand genomen. Met de bewerking van de archieven der classis Middelburg en IJzendijke is ten rijksarchieve in Zeeland, waar zij in bewaring zijn gegeven, een eerste begin gemaakt. Een poging te Vlissingen een einde te maken aan de onbevredigende wijze van berging en ordening van de belangrijke kerkelijke archieven, aan alle rampen door de eeuwen heen ontkomen, had niet het gehoopte succes. Bezocht werd ook de keiderkluis te Schiedam, gebouwd in 1948, doch die nog niet geheel droog is. De inven tarisatie der archieven, ondernomen door den heer A. van der Poest Clement, is vrijwel voltooid. Het archief der v.m. classis Vollenhove en Steenwijk 139 werd gevoegd bij het reeds ten archieve der gemeente Kampen aanwezige deel van dit archief. Op het bureau werden geïnventariseerd een aantal c.lassicale archieven, voor een deel door jhr dr B. M. de Jonge van Ellemeet, ter plaatse de clas- sicale archieven van Kampen (door den heer J. Don) en van Breda (door den heer A. Hallema). Eveneens op het bureau het zeer uitgebreide archief der diakonie te Zieriksee, en van een aantal archieven van kerkeraden en kerk voogdijen in diverse plaatsen. Er werd begonnen met het maken van een archiefgids voor de Hervormde archieven in Gelderland. Aan den rijksarchivaris in Overijsel werd een vol ledig overzicht gezonden van de bij de Hervormde gemeenten aanwezige doop-, trouw- en begraaf boeken van vóór 1812 ten behoeve van een door het Rijk uit te geven zgn. retro-actaboekje. In het officiële Weekblad van de Ned. Hervormde Kerk plaatste de ar chivaris een mededeling, waarin het gebruik van goede inkt, in het bijzonder t.a.v. met name genoemde registers en belangrijke stukken, werd voorge schreven. ANDERE ARCHIEVEN Het jaarverslag der Vereniging Nederlands Economisch-Historisch Archief over 1951 deelt mede dat van de weduwe van wijlen den heer Walrave Boissevain diverse stukken zijn ontvangen, niet alleen betreffende den heer B. maar ook van diens vader Jan Boissevain, de oprichter der Stoomvaart Maat schappij Nederland. Ingevolge besluit van de familie zal het archief-Boisse- vain, waarvan het bedrijfsgedeelte zich in het archiefgebouw te 's-Gravenhage en het persoonlijk gedeelte zich in de Economisch-Historische Bibliotheek te Amsterdam bevindt, niet naar het gemeente-archief van Amsterdam worden overgebracht, gelijk overwogen werd, doch bij de Vereniging in beheer blijven. Een der familieleden verklaarde zich bereid het familie-archief te Amsterdam te inventariseren. De stukken gaan echter niet verder terug dan 1853. Van de N.V. Kon. Ned. fabriek van Wollendekens v/h. J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden werd de toezegging ontvangen dat t.z.t. het oud-archief dezer firma, die in 1770 werd opgericht, aan de Vereniging in bewaring zal worden gegeven. Landbouwarchieven. Het Ned. Agronomisch-Historisch Instituut te Gro ningen verwierf het archief van de v.m. Noorderbond van Werkgevers in het landbouwbedrijf. Overeenkomstig de reeds vermelde regeling (zie hiervóór p. 30) is dit archief aan het Rijksarchief in Groningen in bewaring gegeven. PERSONALIA De heer W. D. de Bruine, archivaris der gemeente Vlissingen, is geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten. Overleden is de heer M. P. M. Daniels, die van 1919 tot 1942 archivaris der gemeente Nijmegen is geweest.

Nederlandsch Archievenblad | 1952 | | pagina 22