INTER ROGATORIUM BERICHTEN 136 Evenals bij het Familiearchief-Gobart in 1935 heeft Dr Lejour thans weer alle gezegelde stukken gelicht uit de dossiers, waarin die behoren, en aldaar vervangen door een verwijsblad. Deze charters, bijeengebracht in drie dozen, maken de nummers 1 tot en met 3 van den Inventaris uit en compareren (mèt de nummers 3bis en 3ter ,,Ouvrages de grand format") onder het hoofd ,,Généralités". Daar de betrokken dossiers natuurlijk een geheel ander inventarisnummer dragen, zijn deze charters dus feitelijk twee maal genummerd. Op zichzelf loffelijke maatregelen voor doelmatige op berging hebben hier schade gedaan aan de systematiek van den inventaris.5) En, waar dit archief tal van stukken van aanverwanten bevat, hoe wel kom zouden een paar genealogische tabellen zijn geweest! Voor het samenstellen van een regestenlijst was kennelijk geen aanleiding. Een zeer uitvoerige index wordt gevolgd door een supplement-inventaris van vier bladzijden van een ter elfder ure nagekomen partij archivalia van gelijke herkomst. Het jongste stuk in dezen inventaris is van 1924; het oudste, van 1268, is klaarblijkelijk geen gezegeld charter: immers, het Chartrier (Inv. No. 1) begint met 1352. Daar nergens wordt medegedeeld, of een stuk oorspronke lijk is of een afschrift, valt dat ook omtrent de oorkonde van 1268 uit de hier verstrekte gegevens niet op te maken. Belangwekkend voor Nederland is een afdeling Pays-Bas onder de Realia (nrs. 310323) en voorts, in Aanhangsel I, Archives Seigneuriales, no. 344 Rotterdam (Hollande-Méridionale, Pays-Bas). 1610—1682.1 liasse. Van algemeen belang zijn enige stukken omtrent de brievenposterij, afkomstig van een jongere tak van het geslacht de Taxis (te vinden onder de nrs 95—102). Al mogen hier enige bezwaren tegen de werkwijze van Dr Lejour zijn ge opperd, een wegwijzer in het Familiearchief-de Fourneau de Cruquembourg is haar boekje wel, en dat is de hoofdeis, welke men aan een inventaris mag stellen. E. C. M. PRINS. Drs C. Lohmann, Ginnekenweg 22, Breda, zou gaarne vernemen of zich in enig Nederlands archief zegels bevinden van de stad Lingen (tot 1702 een bezitting van de Prinsen van Oranje in Duitsland). 5) In de bovenaangehaalde recensie van 1935 is hetzelfde bezwaar tegen deze methode uitvoeriger toegelicht. 137 ALGEMEEN Het nieuwe hoofd der afd. O.K.N. Mr F. P. Th. Rohling is met ingang van 15 Mei 1952 benoemd tot administrateur in tijdelijke dienst bij het departement van O., K. en W. De Archief school. Blijkens het prospectus voor de cursus 1952/53 is een ingrijpende wijziging in de opzet gekomen; in plaats van twee „opleidingen nl. voor bedrijfsarchivist en voor wetenschappelijk ambtenaar der 2e klasse, komt nu één leergang. Deze geeft in een aantal cursussen onderricht in alle vakken die door degene, „die hetzij als archivaris met de leiding van een archiefdienst is belast, hetzij als assistent aan een archivariaat is verbonden, behoren te worden beheerst om met goed gevolg praktisch werkzaam te kunnen zijn." In het leerplan is opgenomen de volledige stof van het examen voor wetenschappelijk archiefambtenaar 2e klasse. Het aantal docenten is uitgebreid tot vijftien. In de verdeling der lesuren zijn enkele wijzigingen gekomen. V.V.V. Verschenen is een beschikking van de ministers van Binnenlandse Zaken en O., K. en W., houdende wijziging van de lijst, houdende opgaaf van voor vernietiging in aanmerking komende stukken in gemeente-archieven van na 1850. Het betreft kennisgeving van besmettelijke ziekten en stukken betreffende vaccinatie. Schaduwregisters bevolking. De minister van Binnenlandse Zaken heeft in antwoord op een vraag van een lid der Tweede Kamer over inrichting van zgn. schaduwregisters van de archieven der bevolkingsregisters me degedeeld dat hij een commissie heeft benoemd onder voorzitterschap van den burgemeester van Hilversum om cp zeer korten termijn hierover advies uit te brengen. Verschillende gemeente-besturen hadden vanwege de kosten bezwaren geuit tegen het voornemen deze schaduwregisters in geval van oorlog naar het buitenland over te brengen en alle bevolkingsregisters te vernietigen. Persbericht Commissie voor Vaderlandse Geschiedenis. Aan prof. dr F. L. R. Sassen is op zijn verzoek ontslag verleend als lid; in zijn plaats is benoemd prof. dr L. J. Rogier. Naar ons eerst thans bekend werd is. in de vacature-Sneller bij K. B. van 29 Dec. 1950 benoemd prof. dr D. Nauta. Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Het verslag over 1951 maakt melding van twee belangrijke aanwinsten: 1) een collectie processtukken van het internationale Neurenbergse proces tegen van oorlogsmisdaden verdachte Duitsers, overgedragen door het hoofd van de v.m. Nederlandse delegatie daarbij, ongeveer 100 stukken beslaande, waardoor het Instituut naast het Beierse Staatsarchief en het Institut für Völkerrecht te Göttingen de enige instelling in Europa is, waar alle stukken der Neurenbergse processen toe gankelijk zijn voor wetenschappelijk onderzoek; 2) een aanzienlijk gedeelte van het zgn. Mig-archief (archief Befehlshaber der Sicherheitspolizei und des S. D. te Sint-Michielsgestel) dat vrnl. stukken bevat, voor de economi-

Nederlandsch Archievenblad | 1952 | | pagina 21