BERICHTEN 92 ALGEMEEN Afscheid van den heer E. A. Kuipers. Vrijdag 29 Maart j.l. vond het afscheid plaats van de heer E. A. Kuipers administrateur, chef van de afdeling Oudheidkunde en Natuurbescherming bij het mu"stene van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, In de morgen uren hadden zich de ambtenaren van het ministerie en nog enkele van de buitendiensten verzameld in de vergaderzaal van het ministerie, waar de heer Kuipers allereerst werd toegesproken door Z.E. de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die o.a. voorlezing deed van een Koninklijk Be sluit, waarbij de heer Kuipers benoemd werd tot lid van de Voorlopiqe onumentenraad, in het bijzonder van de afdelingen Monumentenzorg en Musea. Tevens deed de Minister mededeling van een beschikking, waarbij de heer Kuipers benoemd werd tot voorzitter van de commissie tot herziening van de Archiefwet met opdracht voorstellen te doen omtrent de samenstelling dier commissie. Na de Minister voerde allereerst het woord de Staatssecretaris mr Cals, die de vele verdiensten van de heer Kuipers naar voren bracht; daarna over handigde de Algemeen Rijksarchivaris, jhr dr D. P. M. Graswinckel, den eer Kuipers een geschenk namens de ambtenaren van het departement, van de buitendiensten en namens een aantal verenigingen en genootschappen waarmede de scheidende hoofdambtenaar in zijn ambtelijke loopbaan in con tact was gekomen. Vervolgens voerden nog het woord mr Van der Haaqen voormalig chef van de afdeling Oudheidkunde en Natuurbescherming, en de secretaris-generaal mr Reinink, die den heer Kuipers de hartelijke dank voor zijn samenwerking bracht. Tenslotte overhandigde mr Bloemers namens de ambtenaren van de afdeling met enkele welgekozen woorden nog een afzonder lijk geschenk. Des middags vond een druk bezochte receptie plaats in de Koninklijke Bi buotheek, waar achtereenvolgens mr Frederiks, voorzitter van de Voorlopiqe Monumentenraad, en prof. dr jhr. Van Winter, voorzitter van de Voorlopiqe Oommissie voor Vaderlandse Geschiedenis, het woord voerden, waarbij zij uitdrukking gaven van hun erkentelijkheid voor al hetgeen de heer Kuipers m zijn ambtelijke loopbaan in het algemeen en in het bijzonder voor beide rijksinstellingen gedaan had. Des avonds vond een maaltijd in intieme kring plaats, waarbij verschillende sprekers nog gelegenheid hadden van hun erkentelijkheid blijk te geven. Opleiding tot archivist. N.a.v. een vraag van den voorzitter onzer ver eniging of de eis, te stellen aan candidaten voor het archiefdiploma 2e klasse a uXcf hetnfnddiPloma H.B.S. moet zijn behaald (zie Ned. Archieven blad 1950/51 p. 94), ook geldt voor hen die het archiefdiploma reeds hebben verworven, heeft de Algemeen Rijksarchivaris geantwoord, dat de thans gedi plomeerden a lien, afgezien van hun vooropleiding, voor benoeming in aanmer king zouden komen, dat van geval tot geval de zaak moest bezien worden en dat het hier meer een wenselijkheid betrof dan een regel, waarvan nooit zou worden afgeweken. 93 Retro-,acta B. S. in Noord-Brabant. De doop-, trouw- en begraafboeken uit diverse gemeenten in Noord-Brabant, die bij de kerkelijke overheid waren gebleven, zijn door de goede zorgen van den Z.E. Heer Hens, archivaris van het bisdom 's-Hertogenbosch, voor zover deze diocees betreft bijeengebrachc in het bisschoppelijk Museum te 's-Hertogenbosch, waar inlichtingen over deze registers zijn te verkrijgen. Helaas zijn nog niet alle registers daarheen over gebracht, „daar enkele Heren geestelijken meenden dat de registers van hun parochie aldaar verder dienden te worden bewaard". Aldus een mededeling in Gens Nostra van Dec. 1951, waar de hoop wordt uitgesproken dat alle „beheerders van oude stukken" zullen gaan inzien, dat de archieven hier voor de aangewezen bewaarplaatsen zijn. RIJKSARCHIEVEN Algemeen Rijksarchief. Aan den heer H. Bonder, hoofd-archivist, is m.i.v. 1 Febr. 1952 eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. De heer A. Ribberink, adjunct-archivist, is m.i.v. 1 Febr. 1952 benoemd in vaste dienst. Tot schrijver-A is m.i.v. 1 Jan. 1952 benoemd de heer J. W. Moerman. Rijksarchief in Noord-Holland. Tot adjunct-archivist is m.i.v. 1 Maart 1952 benoemd de heer J. W. Zonjee. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Delft. De heer C. D. Goudappel is m.i.v. 1 Jan. 1952 bevorderd tot archivist A. In zijn verslag over 1951 deelt de gemeente-archivaris mede, dat de Alge meen Rijksarchivaris het verzoek twee huwelijksregisters van Vrijenban op het archief te deponeren heeft afgewezen, daar naar zijn mening het zenden van onvervangbare documenten naar een archiefbewaarplaats als de Delftse vochtig en zeer brandgevaarlijk onverantwoord was. Hij voegde er zelfs aan toe dat hij meer geneigd was alle onder beheer van den archivaris ge stelde rijksstukken terug te vorderen dan nog nieuwe er aan toe te voe gen. De archivaris acht de huidige toestand onhoudbaar, onverantwoord en spottend met alle eisen der Archiefwet. Tegelijkertijd werd de beslissing openbaar van de Investeringscommissie, dat de tijdsomstandigheden niet toelieten voorshands gevolg te geven aan het besluit tot bouw van een nieuw archiefdepot, dat in 1950 door den gemeente raad was genomen (zie Archievenblad 1950/51 p. 95). Men zal dus moeten vrezen dat in de boven vermelde bedenkelijke toestanden voorlopig geen ver betering zal komen. Het laatste bericht echter is dat de minister van weder opbouw en volkshuisvesting de bouwaanvrage opnieuw in de commissie zal brengen. Er is dus weer wat hoop. Ede. De heer S. B. J. Denijs heeft op 1 Febr. 1952 zijn ambt van ge meente-archivaris neergelegd; in zijn plaats is benoemd de heer J. Das, volon tair aan het archief der gemeente 's-Gravenhage. De heer Denijs werd 1 Aug. 1901 benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Amsterdam en enige jaren later aangesteld bij het oud-archief; daarnaast ver-

Nederlandsch Archievenblad | 1952 | | pagina 23