65 64 Artikel 23. 1Bij de uitoefening van het toezicht, in artikel 22 bedoeld, wordt de Algemene Rijksarchivaris bijgestaan door inspecteurs in algemene dienst. 2. Mede voor de inspecteur geldt, beperkt tot de onder zijn werkkring vallende archieven, het bepaalde bij artikel 22, leden 2 en 3. 3. De inspecteur moet voldoen aan de eisen ingevolge artikel 8, lid 1, vastgesteld voor de benoembaarheid tot wetenschappelijk ambtenaar. TITEL III. VAN DE GEMEENTE-ARCHIEVEN. Artikel 24. 1. Burgemeester en Wethouders dragen zorg voor de archieven van het gemeentebestuur en van de daaronder ressorterende organen, diensten, be drijven en instellingen. 2. Een algemene maatregel van bestuur regelt de wijze, waarop deze zorg zal worden uitgeoefend. Artikel 25. 1. Het gedeelte der gemeente-archieven, dat dagtekent van vóór de in voering van een dossierstelsel, gebaseerd op zaaksgewijze ordening der losse stukken, wordt overgebracht naar een door het gemeentebestuur daartoe be stemde gemeentelijke archiefbewaarplaats, voorzover de bescheiden niet jonger zijn dan veertig jaar. 2. Burgemeester en Wethouders bepalen, met inachtneming van artikel 5, lid 1, welke andere archiefbescheiden naar deze bewaarplaats worden over gebracht. Artikel 26. 1. De in de gemeentelijke archiefbewaarplaats berustende archieven wor den beheerd door een archivaris, die wetenschappelijk ambtenaar is in de zin van artikel 8, lid 1, of, zo geen zodanige archivaris mocht zijn benoemd, door de secretaris. 2. De archivaris wordt door de Raad benoemd, die daartoe een aanbeve ling van Burgemeester en Wethouders ontvangt van zo mogelijk twee per sonen. Hij wordt door de Raad geschorst en ontslagen. Artikel 102, lid 3, der Gemeentewet is hierbij van toepassing. 3. Het reglement op het beheer van de gemeentelijke archiefbewaarplaats en de instructie voor de archivaris worden door de Raad vastgesteld en aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten onderworpen. 4. Een algemene maatregel van bestuur wijst de gemeenten aan, waar als archivaris slechts benoembaar is hij die voldoet aan de in artikel 12, lid 1, gestelde voorwaarden. Artikel 27. 1De niet naar de archiefbewaarplaats overgebrachte archieven blijven onder het beheer van de secretaris en van de hoofden der gemeentelijke dien sten, bedrijven en instellingen, waartoe zij behoren. 2. Indien een archivaris met het beheer van de archiefbewaarplaats is belast, oefent hij tevens toezicht uit op het in het voorgaande lid bedoelde beheer, overeenkomstig door de Raad vast te stellen en aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten te onderwerpen regelen. Artikel 28. 1. Gedeputeerde Staten hebben toezicht op de aan Burgemeester en Wet houders in artikel 24 opgedragen zorg voor de archieven, overeenkomstig bij algemene maatregel van bestuur te stellen regelen. 2. Degeen, aan wie krachtens deze algemene maatregel van bestuur door Gedeputeerde Staten inspectie der archieven is opgedragen, heeft de bevoegd heid, in artikel 22, leden 2 en 3, omschreven. Artikel 29. 1. De kosten, aan de uitoefening van de in artikel 24 bedoelde zorg voor de archieven verbonden, komen ten laste van de gemeente. 2. Door ons kan in bijzondere gevallen uit 's Rijks kas een tegemoet koming in deze kosten worden verleend, voorzover zij de in de gemeentelijke archiefbewaarplaatsen overgebrachte bescheiden betreffen. 3. De kosten, aan de uitoefening van het toezicht door Gedeputeerde Staten verbonden, komen ten laste van de provincie. Artikel 30. Ingeval Burgemeester en Wethouders niet aan de in artikel 24 genoemde verplichting voldoen, kan door ons, Gedeputeerde Staten gehoord, worden bepaald, dat een door ons aan te wijzen deel van de archieven der gemeente naar een rijksarchiefbewaarplaats zal worden overgebracht, om daar op kos ten van de gemeente, volgens een door ons vast te stellen tarief, tot nadere beschikking te worden bewaard. Artikel 31. 1. Wij behouden Ons voor bij algemene maatregel van bestuur te gelasten, dat, daarbij nader omschreven, in de gemeentelijke archiefbewaarplaatsen be rustende archiefbescheiden, welke niet organisch tot de gemeentelijke archie ven behoren, naar de rijksarchiefbewaarplaatsen worden overgebracht. 2. Aan gemeenten, die zulks aan de Minister van Algemene Zaken ver zoeken, kunnen archiefbescheiden, welke tot de gemeente in betrekking staan, in bewaring worden gegeven. De voorwaarden, waaronder aan een verzoek gevolg kan worden gegeven, worden door Ons geregeld. Artikel 32. 1. In geval van vereniging of splitsing van gemeenten worden door Ge deputeerde Staten de nodige voorzieningen betreffende de archieven dezer gemeenten opgenomen in het ontwerp, bedoeld in artikel 159 van de Ge meentewet. 2. Indien er in de provincie, als uitvloeisel van de algemene maatregel van bestuur, bedoeld bij artikel 28, voor de archieven der gemeenten een provin ciaal inspecteur is, wordt deze vooraf door Gedeputeerde Staten gehoord.

Nederlandsch Archievenblad | 1951 | | pagina 7