BERICHTEN 95 94 ALGEMEEN Opleiding tot archivaris. In het voor-ontwerp H.O.-wet van de daartoe benoemde staatscommissie wordt voorgesteld aan de reeds thans in de wet genoemde hoedanigheden toe te voegen o.a. die van candidaat-archivaris, omdat de opleiding voor dit beroep bij de universiteit zal worden onderge bracht. Ter toelichting worde er op gewezen, dat het betreft de vervanging van het diploma I (zie ook Ned. Archievenblad 1949/50 p. 61 vlg.). Opleiding tot archivist. Bij het herziene Bezoldigingsbesluit is ook de rangopklimming enz. gewijzigd; over de vooropleiding der ambtenaren voor adjunct-commies zal op den duur tenminste het eind-diploma H.B.S. worden geëist is een regeling in voorbereiding. De consequentie daarvan is dat voor benoeming tot adjunct-archivist bij 's Rijks archiefdienst, behalve het diploma van wetenschappelijk archiefambtenaar, geëist zal worden het einddiploma H.B.S.-5 j. cursus. De Algemeen Rijksarchivaris acht het wenselijk hen, die zich voor oplei- dng voor het archiefdiploma der 2e klasse aanmelden, er op te wijzen dat zij zonder het genoemde einddiploma niet voor benoeming bij 's Rijks archief dienst in aanmerking zullen komen. Klappers op de huwelijken in Zuid-Holland vóór 1811. In de Mededelingen van het Centraal Bureau voor Genealogie (Sept. 1950) geeft mr B. van 't Hoff een overzicht over de klappering der Zuidhollandse retroacta. De pro vincie is daartoe in 13 districten verdeeld. Buiten het werk vallen de ge meenten, die de retroacta in bewaring hebben, evenals Gorkum, waar men op de gemeente-secretarie klappers bezit; verder Voorburg en Rijswijk, die wel licht later bij Den Haag zullen worden gevoegd, en Maassluis, waar de ge meente-archivaris klappers vervaardigt. Er wordt teruggewerkt van 1811 in perioden van ongeveer 20 jaren. Vol tooid is het tijdvak 1795 1811; ook de periode 1776—1795 is gereed. Op de leeszaal van het Algemeen Rijksarchief hangt een kaart, waarop men kan zien hoever het klapperwerk gevorderd is; de ambtenaren van het Rijksarchief geven graag alle gewenste inlichtingen. Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie. De detachering van den heer J. Steur is met ingang van 1 November 1950 ingetrokken. RIJKSARCHIEVEN Algemeen Rijksarchief. Met ingang van 1 April 1951 is eervol ontslag ver leend aan mej. dr S. W. A. Drossaers, hoofdchartermeester. Tot schrijver A is met ingang van 15 Jan. 1951 benoemd C. H. M. Hendrikx. De adjunct-archivist G. Postma is belast met het beheer der Kaartenver zameling; in zijn plaats is bij de 2e afdeling benoemd de heer W. H. Avelingh, tot dien gedetacheerd bij het Centraal Bureau voor Genealogie. Rijksarchief in Noord-Brabant. Met ingang van 1 Febr. 1951 is te werk gesteld als adjunct-chartermeester de heer J. A. ten Cate, hist. drs. Rijksarchief in Utrecht. Met ingang van 1 Jan. 1951 is benoemd tot charter meester de heer L. S. Meihuizen, hist. drs. Aan den heer Ph. J. C. G. van Hinsbergen, hoofdarchivist, is met ingang van 1 Juni 1951 eervol ontslag verleend. Met ingang van 1 Nov. 1950 is de heer J. Steur aan dit archief gedeta cheerd als archivist. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Delft. Het jaarverslag over 1950 verschenen in Febr. 1951! brengt het belangrijke nieuws, dat B. en W. aan prof. N. Lansdorp hebben opge dragen plannen te ontwerpen voor de bouw van een nieuw archief. Het is de bedoeling dat dit wordt gevestigd in het historische pand Het Wapen van Savoye aan de Oude Delft. Achter het bestaande gebouw, waarin beneden de leeszaal komt en een kleine expositieruimte voor bescheiden tentoonstellin gen, boven de kamers voor archivaris en administratie, wordt een depot ge bouwd van gewapend beton. Verder worde vermeld dat mevr. A. C. Boogaard,Bosch, archivaris der Ned. Herv. kerk te Delft, fiches heeft gemaakt op het grafboek der Oude Kerk 1367 vlg., op dat van het kerkhof dier kerk 1417 vlg., het rentenboek der Kerkvoogdij, 1474, het grafboek der Nieuwe Kerk na 1500, en de over- luidingsregisters der Oude Kerk 15081515. Den Briel. Het verslag over Nov. 19491950 maakt melding van uit breiding der kartotheek. Deze bevat een toenemend aantal gegevens omtrent de bevolking, getrokken uit de bescheiden der weeskamer, belastingkohieren e.d., en ook gegevens omtrent de topografie van Oud-Den Briel. Het aantal kaarten steeg van 18000 tot 25000. Door het steeds vollediger worden van deze kartotheek, die, om zo te zeggen, het hart van het archief begint te worden, was de wd. archivaris steeds beter in staat het publiek bij navragen te helpen. 's-Gravenhage. Het archiefverslag over 1949 vermeld o.a. het volgende: Aan de definitieve inventaris van het oudste deel van het administratief ar chief, 1313,1816, werd geregeld voortgewerkt. In de loop van het jaar kwa men verscheidene afdelingen in eerste opzet gereed. Voor de klapper op de dopen werden 9 delen bewerkt van de Katho lieken; als de resterende 9 van deze kerk geklapperd zullen zijn, zal het werk voltooid wezen. Wat het gebouw betreft wordt geklaagd over vocht en ruimtegebrek; aan gedrongen wordt op stichting van een nieuw, ruim gebouw op een veiliger plaats. Kampen. Tot ambtenaar in vaste dienst is met ingang van 1 Dec. 1950 benoemd de heer J. G. J. Koreman. BUITENLANDSE ARCHIEVEN Archieven in Tsjecho-Slowakije. Eindelijk is enig licht ontstoken betref fende het archiefwezen achter het IJzeren gordijn": de eerste berichten zijn binnen over Tsjecho-Slowakije. De laatste afl. van 1950 van Der Archivar brengt hierover twee bijdragen.

Nederlandsch Archievenblad | 1951 | | pagina 22