82 83 KRONIEK instanties in deze niet alleen weerslag vonden bij de z.g. Nederlandsche Kultuurraad, welks president aldus zijn medelid mr Meerkamp van Embden in de steek moest laten, maar zelfs konden bewerken dat de Duitse autori teiten niet dachten aan de benoeming van een Nederlandse geestverwant aan het hoofd van het Rijksarchief in Middelburg. Een bittere pil voor de N.S.B.! Het standpunt van dr Vollmer was correct. Het plan der „Beweging" om het Algemeen Rijksarchivariaat dan toch in ieder geval in de wacht te slepen, schijnt aan de bezetter, i.e. het Rijkscommissariaat, i.e. dr Vollmer, niet be kend geweest te zijn. Naar aanleiding van een desbetreffende opmerking van dr P. J. Meertens in diens artikel „De wetenschappelijke en populair-weten- schappelijke instellingen" in het grote werk Onderdrukking en verzet (dl. II, blz. 591614) schreef dr Vollmer hem het vorig jaar: „Ein Plan, den Reichs- archivar von Zeeland, den von mir hochgeschatzten Mr Meerkamp van Emb den zum Allgemeinen Reichsarchivar zu machen, hat nie bestanden. Dagegen habe ich es meinerseits gegen den Widerstand der Partei, der ich nicht ange- hörte, durchgesetzt, dasz der fachlich unbedingt qualifizierte Dr Unger zum Reichsarchivar von Zeeland ernannt wurde". Uit de administratie van dr Vollmer, ons voor dit artikel welwillend ter beschikking gesteld door de Al gemene Rijksarchivaris, blijkt intussen niet dat de N.S.D.A.P. hem wegens zijn onpolitiek (in de oorspronkelijke betekenis van het woord) optreden veel last veroorzaakt heeft. J. STEUR. DE VERSLAGEN OVER 1949 De Verslagen omtrent 's Rijks oude archieven over 1949 bevatten weer een aantal mededelingen van algemeen belang over en voor het archiefwezen, waarvan wij hier wederom verslag geven. De overbrenging van de archieven der Tiendcommissies, waarvan reeds het vorig verslag repte, is een feit geworden. Het K.B. van 17 Sept. 1949 no. 6 regelde de overbrenging van de Krijgsraadarchieven van vóór 1923. Aan de uitvoering ervan kon echter wegens gebrek aan ruimte geen gevolg worden gegeven, evenmin t.a.v. de overbrenging der Memories van Successie, die slechts door enkele archieven konden worden opgenomen. Ook voor de ar chieven. thans bewaard bij het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, is geen plaats, zodat ruimte zal moeten worden gehuurd. In totaal wacht niet minder dan c. 30000 strekkende m. archief op overname.... Herinnerend aan het afnemen van het eerste examen voor bedrijfsarchivist, zegt de Algemeen Rijksarchivaris: „De indruk, welke ik van de kundigheden der candidaten kreeg, was van dien aard, dat ik zou wensen, dat ook andere grote bedrijven in ons land het voorbeeld van de Staatsmijnen zouden volgen, of liever nog, dat een algemene regeling voor de opleiding en de te werk stelling van dergelijke bedrijfsarchivisten tot stand zou komen". In de bijeenkomst van rijksarchivarissen werd de wenselijkheid besproken de uitlening der z.g.n. retroacta van de B.S. te beperken, zo niet geheel stop te zetten. Het ongerief voor de genealogen weegt niet op tegen het totale gebrek aan bronnenmateriaal dat zou ontstaan, wanneer de registers, teloor gegaan, in het geheel niet meer zouden kunnen worden geraadpleegd1). De ten vorigen jare vermelde inventariseringsarbeid aan het Algemeen Rijksarchief werd voortgezet. De heer Bonder ordende en beschreef het archief van het Kabinet des Konings over de jaren 1841.1897 en maakte een begin met de ordening van de archieven der afdeling Waterstaat van het depar tement van Binnenlandse Zaken over 1830—1877. Aan den nieuwbenoemden chartermeester der derde afdeling werd de ordening van het hoogstbelangrijke archief der grafelijkheidsrekenkamer der Domeinen van Holland opgedragen. Ook enige raadpensionaris-archieven werden onderhanden genomen. Het archief der eerste W.l.C. werd in zijn geheel gemikrofilmd, evenals een groot aantal brieven van gezanten in Denemarken, Engeland en Frankrijk. Uit dankbaarheid voor de schenking van een complete Recordac smalfilm- apparatuur, waardoor aan de angstwekkende toeneming van de vraag naar mikro-opnamen het hoofd kon worden geboden, werd aan de University of California een copie op smalfilm van het archief der W.l.C. toegezonden. Thans enkele mededelingen uit de provinciën. De rijksarchivaris in N o o r d-H o 11 a n d, de catalogisering der bibliotheek naar het stelsel der Universele Decimale Classificatie vermeldend, bevond dat t.a.v. een belangrijk onderdeel dier verzameling, de topografische afdeling, toe passing daarvan moeilijk was. De U.D.C-. het hem in de steek, doordat in dit i) Zoals men weet, heeft de minister de uitlening voorlopig stopgezet.

Nederlandsch Archievenblad | 1951 | | pagina 16