150 151 Gilze en Rijen. De ordening en beschrijving van het archief is opgedragen aan den heer C. Th. Lohmann, hist, docts., archivaris van Oosterhout. Gouda. Nadat in 1948 de „Heiligen der laatste dagen" de retroacta B.S. en de criminele vonnisboeken van Gouda over 1477^1609 hebben gemikro- filmd, is nu besloten hiervoor ook in aanmerking te brengen de oorkonden, de kamerboeken tot 1811, de vroedschapsboeken, de stadsrekeningen en de mis sive- en requestboeken. B. en W. vragen hiervoor een crediet aan van ruim 10.000 gulden. s-Gravenhage. Tot adjunct-commies zijn benoemd de heren G. 't Hart en F. Ch. L. Raadsveld. Aan het verslag over 1948 ontlenen wij, dat de secretarie-archieven over 1886—1915 werden overgenomen van het stadhuis, dat aan de definitieve inventaris van het administratief 1313—1816 werd voortgewerkt, en dat het ruimtegebrek nijpend is geworden. Heerlen. Blijkens het verslag over 1949 is in de archief verordening een aanvullende bepaling opgenomen, inhoudende dat de gemeente-archivaris toe zicht zal dienen te houden op de archieven der gemeentelijke takken van dienst en van de bedrijven volgens nader vast te stellen regelen. Maastricht. Het stadsarchief bestond in 1949 honderd jaar als zelfstandige instelling. In het verslag 1948 en 1949 wijdt de archivaris hieraan een uit voerig overzicht. KERKELIJKE ARCHIEVEN Archieven Ned. Hervormde Kerk. In zijn verslag over 1949 deelt de archi varis mede, dat de inspectie vrnl. ging over de 44 classicale archieven. Wij citeren: ,,De gehele archieven van de Classes 's-Gravenhage, Rotterdam, Leiden, Dordrecht, Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, Hoorn, Edam, Goes, IJzendijke, Utrecht, Amersfoort, Wijk, Sneek, Deventer, Kampen, Groningen, Appinge- dam, Winsum, s-Hertogenbosch, Eindhoven, Assen, Meppel en Emmen, ble ken in 1949 in goede toestand en staat van ordening te verkeren. Hetzelfde was het geval met de oad-archieven van de Classes Arnhem, Nijmegen, Tiel, Bommel, Gouda, Brielle, Middelburg, Leeuwarden, Heerenveen, Winschoten en Heusden. Van de bij deze archieven behorende nieuwe archieven (na 1816), gingen die van Arnhem, Tiel (grotendeels) en Middelburg in de tweede wereldoorlog verloren. De nieuwe archieven van de Classes Nijmegen, Bom mel en Heusden werden door het bureau in orde gebracht. Dat van Win schoten werd in bewaring genomen door het Rijksarchief te Groningen en die van Gouda en Leeuwarden werden door het bureau in behandeling geno men, terwijl dat van Brielle ter plaatse, onder toezicht, wordt geordend. Het metziv-archief van de Classis Heerenveen zal hoogstwaarschijnlijk ook op het bureau in orde worden gemaakt". Van genoemde 36 classicale archieven bestaan 19 vakkundige inventarissen, terwijl er bij het bureau 5 in bewerking zijn en 7 bij diverse rijks- en gemeente-archieven; de resterende 5 Classes bezitten niet-vakkundige, doch wel bruikbare inventarissen. Niet volkomen bevredigend acht de archivaris de toestand van de classicale archieven van Dokkum, Franeker, Zwolle, Zutfen, Harderwijk, Zieriksee, Breda en Maastricht. Voor bijzonderheden raadplege men het verslag. Ook is de aandacht besteed aan de archieven der v.m. Classes, die, behou dens uitzonderingen, terecht toegevoegd zijn aan de archieven van die Classes, die hen, meestal in 1816, hebben opgenomen. Tenslotte zij vermeld dat gebleken is dat door oorlogshandelingen de ker kelijke archieven van Dinteloord, Engelen, Vierlingsbeek, Drongelen, Eethen, Meeuwen en Wijk geheel, die van Moerdijk grotendeels zijn verwoest. In de plaats van jhr dr B. M. de Jonge van Ellemeet is in de commissie voor de Hervormde archieven benoemd mr H. Hardenberg. BUITENLANDSE ARCHIEVEN De eerste archivaris der Verenigde Staten, dr R. D. W. Connor, die het ambt van 1934 tot 1941 heeft bekleed, is 25 Febr. 1950 overleden. In ons Amerikaans zustertijdschrift van April 1.1. wordt hij herdacht door Thad Page. Der Archivar van dezelfde maand meldt het aftreden van den Zweedsen rijksarchivaris prof. B. Boëthius, sinds 1912 in archiefdienst. Als archivaris van Stockholm leidde hij de stichting van een modern archiefgebouw; dergelijke plannen zijn voor het rijksarchief opgezet, maar nog niet verwezenlijkt. Als zijn opvolger is aangewezen Ingvar Anderson, wiens verdiensten vrnl. op het gebied der geschiedschrijving liggen. Belgisch Congo. Voor een paar jaar is in deze kolonie een archiefdienst ingericht; de eerste archivaris is dr E. Neven, voordien aan het Algemeen Rijksarchief te Brussel verbonden. Aan een schrijven van dr N. aan ons medelid Van de Venne ontlenen wij de volgende bijzonderheden hierover. Er zijn vier afdelingen: archief, bibliotheek, (waarvoor alles betr. Congo en Centraal Afrika wordt verzameld), dienst voor documentatie en een voor photocopie. Het archief bevat o.a. de dossiers van de oude Congo-Vrijstaat; de in Leopoldville aanwezige zijn geklasseerd, en een overzicht van be naming en bevoegdheid van alle openbare instellingen, die onder die staat werkzaam zijn geweest, is in voorbereiding. Daardoor zal het mogelijk zijn een oordeel te vormen over wat er geweest moet zijn en wat er verloren is. Want veel is er zoek of naar Brussel gebracht, waar nog niets onderzocht is. PERSONALIA De heer S. H. van der Kraats, oud-custos van het gemeente-archief te Gouda, mocht op 1 April 1950 de zo uitzonderlijke gedenkdag vieren, dat hij gedurende een halve eeuw aan het archief is verbonden geweest. Op die dag werd hem door het Gemeentebestuur een receptie aangeboden, waar ver schillende sprekers de jubilaris huldigden om zijn grote verdiensten voor het Archief en het oudheidkundig onderzoek te Gouda. Door het huldigings comité werd hem namens vele vrienden zijn geschilderd portret aangeboden.

Nederlandsch Archievenblad | 1950 | | pagina 28