BERICHTEN 148 ALGEMEEN Uitlening retroacta B.S. Op grond van de in de laatste bijeenkomst van Rijksarchivarissen uitgesproken ernstige bezorgdheid over de toenemende staat van verval, waarin op alle rijksarchieven de z.g. retro-acta van de B.S komen te verkeren, heeft de minister van O., K. en W. hen verzocht in af wachting van een eventuele wijziging van het K.B. van 31 Mei 1929 S. no. 269 de uitlening van doop-, trouw- en begraafboeken voortaan te weigeren met een beroep op art. 6, onder b, van het K.B. van 2 Sept. 1919 S. no. 550. zoals dit sedert dien is gewijzigd. Cursus (bedrijfs)archivist. De heren C. G. C. Bloemen en J. L. van der Gouw hebben het plan opgevat een cursus te openen ten behoeve van hen, die het examen (moderne) archivistiek wensen af te leggen. De cursus zal tussen 16 Sept. 1950 en 1 Juli 1951 worden gehouden. De heer Bloemen geeft de vakken Registratuur en Methodiek van het archiefonderzoek, de heer Van der Gouw archivistiek en archiefbeheer. Enkele bijzondere onderwerpen zullen door onze collega's Graswinckel, Moll, Formsma en Van Hommerich tussen door worden behandeld; excursies zijn voorgenomen naar enkele archieven. De cursus zal worden besloten met een examen, af te nemen door een com missie, waarvan jhr dr Graswinckel het voorzitterschap zal bekleden en o.a dr Moll als gedelegeerde van onze Vereniging deel zal uitmaken. Uit het prospectus lichten wij nog de volgende belangrijke algemene op merkingen. Tot nu toe werd bij het beheer van moderne archieven bij bedrijven, instellingen, verenigingen etc. gewoonlijk uitgegaan van de stelregel, dat ar chiefbeheer slechts een onderdeel is van de documentatie-arbeid, waaronder is te verstaan het verzamelen van bepaalde, voor een ondernomen onderzoek van belang zijnde gegevens. Hoezeer echter het archief beschouwd moet worden als een belangrijke bron voor de documentatie, het is onmiskenbaar veel meer en in wezen ook iets anders, omdat het niet is het resultaat van een bepaaldelijk gerichte verzamelarbeid, maar de onvermijdelijke schriftelijke neerslag van het beheer der onderneming enz. Deze wordt bewaard om te dienen tot „bewijs". Dit sluit betekenis van het archief voor de documentatie- arbeid natuurlijk niet uit, maar in orde van belangrijkheid wordt het beheer van het archief niet in eerste instantie door de eisen van het documentatiewerk bepaald, de ordening mag derhalve niet eenzijdig op de documentatie gericht zijn. Thans heeft zulks echter in moderne instellingen nog bijna uitsluitend plaats. Zeker is dat, bij alle goede wil, die ongetwijfeld aanwezig is, voldoende archivistische deskundigheid bij het beheer van moderne archieven veelal ont breekt. Grote schade, ook finantiële, voor de ondernemingen is hiervan het gevolg geweest. Ook de Gemeenschappelijke Opleidingscommissie van het N.I.D.E.R. en de Ned. Vereniging van Bibliothecarissen organiseert een reeks cursussen voor bibliotheek-, archief- en documentatiepersoneel. Een ervan is bestemd voor „speciale archivaris", d.i. voor hen, die belast zijn met de leiding van een 149 archief of die werkzaam zijn in het archief van industriële of commerciële bedrijven, van overheidsdiensten, van verenigingen enz. Behandeld wordt, in een cursus van Sept. 1950 t/m Mei 1951, besloten door een mondeling en schriftelijk examen, de vorming van archieven (het archiefstuk, statische en dynamische periode, organisatie van archief- en documentatiewezen). Tijdens de cursus vinden excursies plaats naar een archief, een bibliotheek en een reproductiedienst. Zoals men weet, is hierover een circulaire aan alle leden onzer Vereniging gezonden. RIJKSARCHIEVEN De nieuwe rangen bij de rijksarchieven. Ingevolge de nieuwe rangregeling en het inschalingsbesluit zijn de archivisten en chartermeesters ingedeeld als volgt: Adjunct-archivist: W. H. Aveling (gedetacheerd bij Centr. Bureau voor Genealogie), C. Postma (A.R.A.), P. D. Keymel (R.A. in Gelderland), M. P. de Bruin (R.A. in Zeeland), A. Goree en A. van de Wal (R.A. in Friesland) Archivist: H. L. Kruimel (gedetacheerd bij Centr. Bureau voor Genealo gie), mej. M. A. P. Roelofsz (A.R.A.), F. H. C. Weytens (A.R.A.), B. H. M. J. van Son (R.A. in Noord-Brabant), F. H. Hendriks (R.A. in Over- ijsel), A. Pathuis (R.A. in Groningen). Hoofd-archivist: J. L. van der Gouw, H. Brouwer, J. A. Bettink, H. Bonder en M. D. Lammerts (A.R.A.), L. Kruyff (R.A. in Noord-Brabant), H. L. Driessen (R.A. in Gelderland), N. M. Japikse (R.A. in Noord-Holland), Ph. J. C. G. van Hinsbergen (R.A. in Utrecht), J. M. van de Venne (R.A. in Limburg) Adjunct-chartermeester: J. Fox (A.R.A.). Chartermeester: dr H. P. H. Camps (R.A. in Zeeland), E. Vroom (R.A. in Overijsel)mej. E. M. Th. W. Nuyens (R.A. in Limburg), J. Visser (R.A. in Friesland). Chartermeester le klasse: mej. mr E. C. M. Prins (A.R.A.)P. J. Mey (R.A. in Gelderland), mej. dr A. J. Maris (R.A. in Utrecht), mr L. J. Noordhoff (R.A. in Groningen). Hoofdchartermeester: mej. dr S. W. A. Drossaers (A.R.A.). Rijksarchief in Friesland. De heer J. Visser, hist, docts., is met ingang van 16 Jan. 1949 benoemd tot chartermeester in vaste dienst. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Amersfoort. Blijkens het Inspectieverslag-1949 der provincie Utrecht heeft de burgemeester advies gevraagd over de mogelijkheid van aanstelling van een gemeente-archivaris, eventueel in samenwerking met (een) andere gemeente(n). Nader bericht is niet ontvangen. Breda. Tot assistent is benoemd de heer P. J. M. Wuisman.

Nederlandsch Archievenblad | 1950 | | pagina 27