34 KRONIEK 35 LITERATUUR OVER HET SCANDINAVISCHE ARCHIEFWEZEN In de laatste jaren van de oorlog en nadien ontving de bibliotheek van het,. Algemeen Rijksarchief, als gewoonlijk,1) diverse publicaties van de Noordse rijksarchieven. Hoogstwaarschijnlijk hebben, in 1944 en 45, enkele schen kingen het doel niet bereikt.. DENEMARKEN Ponden ad usus publicos; aktmaessige Bidrag til Belysn:ng af dens Virk- somhed (bijdragen, in den vorm van akten, tot opheldering van de werk wijze van het Fonds ,,ad usus publicos") III, 1947. De wens, ook in een opstel'-) door ref. uitgesproken, dat het over de gestie van dit bestuurscollege gedurende ae laatste jaren van zijn bestaan: 1827- lö42 administratieve hervormingen maakten, niet lang vóór de invoering van de Juni-grondwet, een eind aan zijn werkzaamheid handelende deel III binnen kort zou verschijnen, is verwezenlijkt, nu de rijksarchivaresse mej. Glarbo bekend door haar in het Historisk Tidskrift (D.een twintig jaar geleden, gepubliceerde vefhandeling over reizen van adellijke studenten in de 17e eeuw, o.a. naar de Republiek, de nog ontbrekende akten, zeker de meest belangwekkende, te onzer kennis heeft mogen en kunnen brengen. Even ais in de eerste beide delen zijn de afdrukken der stukken chronologisch ge rangschikt onder doorlopende nummering; na de gedateerde inhoudsopgave van de koninklijke resolutie volgen voorstellen van het college, verzoek schriften van belanghebbenden en aanbevelingen hunner vrienden. Het fonds deelde gratificaties uit aan ambtenaren, stelde leningen beschikbaar voor noodlijdende functionarissen en particulieren en stipendia ten behoeve van het ondernemen van buitenlandse reizen aan kunstenaars en geleerden, en subsidies voor het uitgeven van wetenschappelijke werken en periodieken. Onder de vele namen van verdienstelijke Denen treffen wij Rafn, Heiberg, Winther, Andersen, Hertz, Paludan-Müller, Hansen, Monrad, Grundtvig, wien de gelegenheid werd geschonken te Londen zijn kennis van het oud engels: het epos Beowulf speelt aan het hof van den Deensen koning te verbreden, aan. Van zéér groot belang is de inhoud van dit deel III voor de in het Noorden met voorliefde beoefende „wetenschapsgeschiedenis", die daar in een genootschap is georganiseerd en een periodiek ter beschikking heeft. Privatarkiver for 1660 i Rigsarkivet (familiearchieven vóór 1660 in het Rijksarchief) 1948. In een kort voorwoord gewaagt de Algemene Rijksarchivaris van de tal rijke deels omvangrijke in het Rijksarchief berustende familiearchieven; in de inleiding geeft de rijksarchivaris Kroman rekenschap van de wijze van uit geven: na het in druk verschijnen van het reeds door ref. aangekondigde, Zie Ned. Archievenblad 1932/33—1934/35, 1936/37, 1937/38, 1939/40, 1941/43 2) Een merkwaardige bestuursinstelling (Tijdschrift voor Geschiedenis. 194l' p. 51 vlg.). inventarissen van private archieven van onzen tijd bevattende -deel IV, leek het gewenst ook den inhoud van oudere schriftelijke nalatenschappen te publiceren: de nagenoeg uitsluitend van adellijke functionarissen afkom stige papieren van vóór d'e invoering van het absolutisme in 1660; zeker het gewichtigste deel, immers na dat jaar neemt de betekenis, van de inheemse aristokratie althans, af. Een overzicht volgt over de geschiedenis van de bewaring der papieren, die deels indirect, deels onmiddellijk het grote Kopen- haagse depót bereikt hebben. De inventarissen zijn alphabetisch gerangschikt naar de namen der bezitters; van groot belang is, dat in de rubrieken ont vangen brieven alle namen van correspondenten, met toevoeging van data, vermeld staan. ZWEDEN Meddelanden fraen Svenska Riksarkivet 1941 1947 (mededelingen van het Zweedse Rijksarchief), verschenen in de jaren 1942 1948. Behalve de gebruikelijke rubrieken, óók inventarissen en opstellen over archivistiek, bevatten deze jaargangen o.a. ordeningen en beschrijvingen van een tweetal private archieven en een lezenswaardige bijdrage van den rijks archivaris Fleetwood ook in het Frans vertaald over een door hem, in overleg met den directeur van het chemisch laboratorium der douane, ge construeerd apparaat tot vernietiging van een middeleeuwse wassen zegels aantastend mikro-organisme; benevens een nekrologie van den overleden Algemenen Rijksarchivaris Almquist van de hand van diens opvolger Boëthius. W. VAN EEDEN. HET ENGELSE ARCHIEVENBLAD Op Lady Day (25 Maart) 1949 is het eerste nummer van Archives. The Journal of the British Records Association verschenen. Het initiatief voor deze uitgave is te danken aan de British Records Association, de organisa tie, waarin anders dan bij ons de eigenaren en verzorgers (custodians) van de archieven (de zgn. Institutional Members) met individuele leden (Indi vidual Members) zijn samengebracht.1) Sinds de oprichting in 1932 heeft deze vereniging een flink aantal publicaties verspreid, jaarverslagen, verslagen van de vergaderingen en andere kleine geschriften over verschillende onder werpen. Nu heeft men het kloek besluit gevat een periodiek uit te geven waarin alles, wat men tevoren afzonderlijk liet drukken, zal verschijnen. Eensdeels zal het tijdschrift verenigingsblad zijn met verslagen en ander ver- enigingsnieuws. Daarnaast zal het de archiefbelangen in de ruimste zin des woords behartigen, dus geheel als ons Archievenblad. De leden van dé British Records Association krijgen het blad voor verminderde prijs (7/6), niet-leden betalen 10/ per jaar. Het eerste nummer opent na een inleidend woord van de „Master of the Zie Ned. Archievenblad 52 (19471948) p. 97.

Nederlandsch Archievenblad | 1950 | | pagina 21