160 Zeepziederij der firma J. J. de Lange Zoon te Alkmaar, 1836 1937; Correspondentie Jeröme Sillem over de jaren 1814'1832; Firma Louis Bienfait Soon te Amsterdam, 1752—1880; de Donau-hypotheek- bank, 1911—1934; Firma J. W. G. Kirberger Co., in zuidvruchten en specerijen, 188319361). Van verschillende daarvan zijn in de verslagen, verschenen in het Economisch Historisch Jaarboek, inventarissen gepubliceerd. Het verslag over 1947 deelt mede dat de minister van O., K. en W. zich tot het Bestuur heeft gewend met de grief, dat de Vereniging op aucties archiefstukken aankocht, „welke deel hebben uitgemaakt van thans in Rijksarchiefdepóts opgenomen archieven, dan wel stukken, welke naar hun aard het best in een dergelijk depót zouden kunnen wor den bewaard". Hij verbond aan voortzetting van het jaarlijks subsidie de eis, bij aankopen voortaan overleg te plegen met den Algemenen Rijksarchivaris en de stukken, die tot de rijksarchieven gerekend moe ten worden, af te staan. Na bespreking* met den A. R. zijn hierna over gedragen: Kasboek der Kon. Hollandsche vjh Generaliteitsloterij, 1803 1814; archief van de Inspectie van de waarborg, 18431852; marken- boek der mark Wormen; keuren van Westwoud en Drechterland, 1384 1571- brief van het stadsbestuur van Leiden, 1622; bescheiden betr. Leerdam en Schoonderwoerd. Het bestuur heeft zich verder tot overleg als boven bedoeld bereid verklaard, waarmee de „voor ons enigszins ontstellende aangelegenheid" schijnt afgewikkeld. Op de in Juli 1948 gehouden algemene vergadering is tot directeur benoemd prof. dr I. J. Brugmans, i.p.v. prof. mr N. W. Posthumus, die voorzitter werd. Dr B. H. Slicher van Bath, rijksarchivaris in Overijsel, is benoemd tot hoogleraar in de economische en sociale geschiedenis aan de Rijksuniver siteit te Groningen. De heer H. P. H. Camps, chartermeester aan het rij'ksarchiet in L,ee- land, is aan de Universiteit te Amsterdam bevorderd tot doctor in de ^üiTheer M. P. van Buytenen, ambtenaar 'bij de provinciale archief inspectie in Friesland, slaagde te Groningen voor het doctoraal examen rechten (vrije studierichting). Afgesloten 31 Aug. 1948. PERSONALIA EXAMENS ARCHIEFAMBTENAAR Bij het in Juli gehouden examen zijn voor het examen archiefambtenaar 2e klasse geslaagd de heren Ph. J. Schouten, H Hoekstra, L. Baan, P. J. Rogier en H. F. Faber. Eén candidaat werd afgewezen. i) De grote ondernemingen hebben, uiteraard, hun archieven in eigen beheer Zij zijn zeer beperkt toegankelijk maar kunnen, zoals uit het artikel over de N.H.M. van D C Renooy in de aan prof. Sneller aangeboden bundel blijkt, belangrijke dragen leveren voor onze kennis van het economisch verleden.

Nederlandsch Archievenblad | 1948 | | pagina 25