10 afdeling van gemeente- en waterschapsarchiefambtenaren. Het eerste blijkt thans te berusten op het Gemeente-archief van 's-Gravenhage. Nadat de voorzitter om 4 uur de huishoudelijke vergadering heeft gesloten, krijgt mr. A. A. J. Rijksen het woord om de aanwezigen in te lichten over de beroemde Goudse glazen, ten einde hen daarna in de kerk ter bezichtiging van deze trots van Gouda te kunnen rondleiden. Een maaltijd dn ,,De Zalm" verenigde tenslotte een aantal Nederlandse en Belgische archivisten in nader onderling verkeer. TOESPRAAK VAN DEN VOORZITTER Dames en Heren, Volgens een reeds lang bestaande traditie, die alleen in de bezettings jaren onderbroken werd, houdt onze Vereniging op de tweede of derde Zaterdag in September haar jaarvergadering. Zo valt mij thans de eer te beurt U allen op deze onze 53ste jaarvergadering van harte welkom te heten. Het doet ons veel genoegen, dat een zo groot aantal Neder landse archivisten aan onze roepstem om naar Gouda te komen gehoor heeft gegeven. Wij leiden hieruit af, dat bij U allen deze jaarlijkse bijeenkomst, waar onze persoonlijke en ambtelijke banden weer hechter worden aangeknoopt, aan een waarlijk gevoelde behoefte voldoet. Een bijzonder voorrecht acht ik het ook een achttal Belgische collegae te mogen welkom heten. Na de jaren van afsluiting binnen onze grenzen, die achter ons liggen, hebben wij nog meer dan anders verlangen naar internationaal contact. Het spreekt vanzelf, dat allereerst onze hoop om de vriendschappelijke betrekkingen met België weer op te vatten, leven dig was. Ons Nederlandse archiefwezen is ongeveer honderd jaar geleden door Bakhuizen van den Brink georganiseerd volgens Belgisch voorbeeld. Gachard is ook voor ons een bekende klank en niet alleen Brabant en Limburg, maar ook Holland en zelfs Overijsel en Groningen moeten in het Rijksarchief te Brussel hun bronnen voor de 16de eeuwse geschiedenis zoeken, toen Brabant en Brussel ook voor de Noordelijke gewesten het centrum waren. In het eind van de 16de eeuw volgde de scheiding, die behoudens de Franse tijd en het tijdvak van Koning Willem I definitief bleek te zijn. Maar ondanks de tegenstellingen bleven de culturele en economische betrekkingen bijzonder innig. Vooral de oorlogsjaren, toen wij onder gelijke druk stonden, hebben ons weer meer tot elkaar gebracht. Het is onze uitdrukkelijke wens die verbondenheid, die wij sterk gevoelen, zoveel mogelijk tot uiting te brengen. Wij kunnen veel van elkaar leren, op wetenschappelijk gebied, op archiefteöhnisch terrein.en zelfs ten aan zien van de wijze, waarop wij als ambtgenoten ons verenigingsleven inrichten. Reeds op de vorige vergadering hadden wij een viertal Belgische ambtgenoten te gast. Het is ons thans een. voldoening het dubbele getal in ons midden te zien, onder wie als gasten van ons bestuur drie bestuurs leden van de Belgische zustervereniging, nil. de voorzitter, dr. L. Bril, de secretaris, dr. A. Grünzweig, en mej. dr. L. van Meerbeeck, redac- 11 trice van het Belgische tijdschrift voor bibliotheken, musea en archieven, alle drie werkzaam op het Brusselse Rijksarchief. Verder zijn aanwezig de heren dr. A. Cosemans, C. Wijffels en dr. A. Bousse, ook van het Rijksarchief te Brussel, dr, Louant, rijksarchivaris in de provincie Hene gouwen, en 'de heer A. Jamees van het Staatsarchief te Antwerpen, de laatste vergezeld van zijn echtgenote. Wij hopen dat de dagen, door de Belgische bezoekers hier doorgebracht, aan de verwachtingen zullen beantwoorden en dat zij met een goede indruk van Nederland en het Nederlandse archiefwezen naar huis zullen terugkeren. Het vorig jaar werd onze vergadering ook bezocht door dr. Verhoeven, landsarchivams van Nederlands-Indië, en de adjunct-landsarchivaris dr. Vermeulen. Eerstgenoemde gaf een belangwekkend overzicht van de ontwikkeling van het archiefwezen dn Nederlands-Indië. Zoëven bereikte ons een telegram van dr. Verhoeven, die onverwacht verhinderd was onze vergadering bij te wonen, met het verblijdende bericht, dat het Landsarchief weer onder Nederlands-Indisch beheer is. Wij hopen,'dat ook de andere archieven in de archipel spoedig weer mogen profiteren van de deskundige zorgen van den landsarchivaris en zijn medewerkers. Overigens hebben wij weinig betrekkingen met het buitenland gehad. Onze pogingen om met Engeland contact te krijgen bleven onbeantwoord. Onze betrekkingen met Duitsland, waarover onze Algemene Rijksarchi varis ons op onze voorjaarsvergadering inlichtte, zijn voorlopig van geheel andere aard. Moge zijn arbeid om de ten onrechte weggevoerde bibliothe ken en archieven binnen onze grenzen terug te voeren, spoedig met vol ledig succes worden bekroond. Een verblijdende klank bereikte ons uit Amerika. De archivaris van de Verenigde Staten, die tevens voorzitter is van de American Society of Archivists, dr. Solon Buck, stuurde ons een uitvoerige brief met bij lagen1), waaruit blijkt, dat men het plan heeft een internationale archi- visten-organi'satie op touw te zetten. Op de ons gestelde vragen ant woordden wij, dat wij ermede instemmen, dat de American Society of Archivists de plannen voor een internationale organisatie ter hand neemt, dat wij een voorlopig internationaal comité van vijf leden en een perma nent bureau te Washington onder het toezicht van dr. Buck gewenst vonden, dat wij meenden, dat niet de regeringen, maar wel de instellingen en verenigingen van archivisten deelgenoten van de organisatie moeten worden en tenslotte, da:t wij het houden van een internationaal archief- congres toejuichen. Wij hebben er verder op gewezen, dat de kosten het zenden van afgevaardigden naar verre landen voor Nederland en vele landen zullen bemoeilijken en dat het afvaardigen van één of meer personen b.v. naar een congres in Amerika alleen mogelijk lijkt door samenwerking van officiële instanties met onze Vereniging en door particuliere bijdragen van de afgevaardigden zelf. Bij een gunstige ont wikkeling van de internationale verhoudingen mogen wij dus ook hier het herstel van de internationale samenwerking tegemoet zien. O.a. Solon J. Buck, The Archivist's „One World". Zie hierna p. 46

Nederlandsch Archievenblad | 1948 | | pagina 9