60 1945. De leiding berust bij een directorium van drie leden, als hoedanig zijn benoemd prof. mr. N. W. Posthumus, hoogleraar aan de gemeente lijke Universiteit te Amsterdam, prof. mr. B. H. D. Hermesdorf, hoog leraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, prof. dr. Z. W. Sneller, hoogleraar aan de Ned, Economische Hogeschool te Rotterdam. Het directorium wordt bijgestaan door een Commissie van Bijstand, bestaande uit ten minste 5 en ten hoogste 14 leden, onder presidium van dr. G. Bolkestein. Tot leden dezer commissie zijn o.a. benoemd jhr. dr. D. P. M. Graswinckel, algemeen rijksarchivaris, kolonel D. A. van Hilten, hoofd van het Krijgsgeschiedkundig Instituut van de Generale Staf, dr. L. Brum- mel, bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek, dr. A. Kessen, bibliotheca ris der Universiteitsbibliotheek te Leiden. Zij is 17 Oct. 1947 door den minister van O., K. en W., dr. J. J. Gielen, geïnstalleerd. Centraal registratuurplan. Bij beschikking van den Minister-President, Minister van Binnenlandse Zaken, van 12 September 1947, no. 47904, afdeling A.S.C., Bur. Reg., is ingesteld een commissie, welke tot taak heeft: lo. een ontwerp Koninklijk besluit op te stellen, ter vervanging van het verouderde Koninklijk besluit van 24 September 1823; 2o. te adviseren omtrent de vorming van een centraal archief in elk Departement, zijn plaats in de organisatie en de wenselijkheid van koppe ling aan gelijksoortige functies; 3o. te adviseren omtrent de wenselijkheid en mogelijkheid van een centraal registratuurplan, op de basis der decimale indeling, voor de Departementen, de Hoge Colleges van Staat en de Rijksdiensten: 4o. te adviseren omtrent taak en plaats van het orgaan, dat met het opstellen van dit plan en de uitvoering er van zal moeten worden belast; 5o. ten aanzien van „Security", personeelsopleiding, alsmede andere met -het archiefprobleem nauw samenhangende vraagstukken overleg te plegen met de daarvoor aangewezen autoriteiten en de noodzakelijk geachte voorstellen te doen. Tot lid dezer commissie zijn o.a. benoemd: dr. A. Mey, hoofd van het Bureau Organisatie, belast met efficiency-bewaking der Departementen (voorzitter); dr. S. J. Fockema Andreae, rijksarchivaris der 2e afd. van het Algemeen Rijksarchief: mej. M. W. Jurriaanse, archivaris -bij het Departement van Buitenlandse Zaken; P. Noordenbos, directeur van het Reg-istratuurbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, des kundige voor archief- en daarmede samenhangende problemen, Algemeen Rijksarchief. Aan -den heer C. Bloemen is met ingang van 1 Jan. 1948 eervol ontslag verleend als secretaris van het A.R.A. wegens benoeming tot archivaris der Staatsmijnen. In zijn plaats is benoemd de heer J. L. van der Gouw, commies bij de derde afdeling, die is opgevolgd door den heer C. Postma, commies aan het gemeente-archief te Rot terdam. 61 De heer J. H. Pool, binder, is met ingang van 1 Jan. 1948 benoemd tot adjunct-commies (fotograaf). Groningen. De duplicaten van de registers van de Burgerlijke Stand in de provincie Groningen over 18431883 zijn naar het Rijksarchief overgebracht. Het Landsarchief te Batavia. Prof. dr. W. Ph. Coolhaas berichtte d.d. 9 Sept. 1947 aan -de red-actie va-n het Tijdschrift voor Geschiedenis, dat waarschijnlijk het Landsarchief geen andere materiële verliezen heeft geleden -dan die van enige kantoormachines. De dn bezettingstijd ver richte verplaatsing van talloze bundels maakt absolute zekerheid hier over vooralsnog onmogelijk. In -dringende gevallen kunnen reeds thans inlichtingen worden verstrekt, -doch wegens boven genoemde oorzaak, het ontbreken van voldoende ingewerkt personeel en de omstandigheid, dat -de ambtelijke correspondentie van den Landsa-rchivarïs over de laatste jaren nog niet gevonden -is acht prof. C. het wenselijk, dat hiervan voor lopig zo weinig mogelijk gebruik worde gemaakt. Amsterdam. Uit de verslagen over 1944 en 1945 stippen wij met belangstelling aan, dat de afwerking der courantenknipsels 19351939 ha-ar beslag kreeg, waarmede het Archief over een aaneensluitende reeks krantenberichten van c. 18601939 beschikt, een voor historisch onder zoek belangrijke en veel geraadpleegde verzameling. Ook werd de dage lijkse kroniek van Amsterdam bijgehouden-, waarvan de belangrijkste gegevens moesten worden geput uit de illegaal verschijnende nieuws berichten, die door persoonlijke navraag moesten worden gecontroleerd. Dordrecht. Tot adjunct-comimies 2e klasse is in de vacature-Lips benoemd de heer H. Goulooze. Hulst. Het gemeente-archief verwierf door schenking een charter van 20 Dec. 1413, waarbij door den graaf van Vlaanderen aan Hulst het privilege van stadsommuring werd geschonken. Rotterdam. Tot ambtenaar is in de vacature-Postma benoemd de heer A. Stam. Schiedam. De jaarwedde van den archivaris is van 10001300 gebracht op 23003800 (met 3 tweejaarlijkse verhogingen). Het aantal bureau-uren is uitgebreid. Utrecht. Het verslag over 1946 meldt de verwerving van het archief van het in de 14e eeuw door het smedengilde gestichte St. Eloyengasthuis, na langdurige onderhandelingen van Regenten- in bruikleen ontvangen. Daarmee zijn de archieven van alle Utrechtse middeleeuwse gasthuizen in 'het gemeente-archief verenigd. Vlaardingen. I-n 1933 werd op aandrang van Ged. Staten besloten den gemeente-archivaris niet meer als vol-ambtenaar te houden, doch hem slechts drie dagen per week te werk te stellen. De wedde werd van RIJKSARCHIEVEN INDISCHE ARCHIEVEN GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN

Nederlandsch Archievenblad | 1948 | | pagina 35