26 van het Koninklijk Besluit, waarbij het opgericht is, ten doel heeft een wetenschappelijk onderzoek in te stellen naar de geschiedenis van Neder land gedurende de tweede wereldoorlog2). Dan ware ook waarschijnlijk de merkwaardige uiting achterwege gebleven, dat hier van „politiek" kan worden gesproken. Hoe is dat? Zelfs al zou het Rijksinstituut doen wat de heer Bloemen meent te mogen insinueren, is dan, volgens de mening van de heer Bloemen, de documen tatie van de verontwaardiging van 'het goede deel van het gehele Neder landse volk politiekl Van uit welke hoek beschouwt de heer Bloemen ons volk? De heer Bloemen heeft met vuur gespeeld, zoals hij zelf erkent. Wij weten niet, wat hij hiermee bedoelt. Meestal doen kinderen dat. Wij kunnen hier slechts verklaren, dat wij, zonder ons door enige „politieke" of „subjectieve" gedachte te laten leiden, op de meest ernstige wijze trachten, zoveel als in ons vermogen ligt, alle uitingen en verschijnselen gedurende de bezettingstijd bij ons volk waar te nemen en bijeen te bren gen, opdat later de geschiedenis van deze vreselijke periode door de historicus kan worden gekend en geschreven. Het Directorium van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie: N. W. POSTHUMUS (voorzitter). B. H. D. HERMESDORF (lid). Z. W. SNELLER (lid). 2) Oorspronkelijk werd het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie als Rijksbureau voor documentatie van de geschiedenis van Nederland in oorlogstijd bij besluit van de Secretaris-Generaal van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen d.d. 8 Mei 1945 opgericht. Artikel 2 hiervan luidde: Het Rijksbureau heeft tot taak: a. geschriften, drukwerken, kaarten, afbeeldingen, andere bescheiden en voorwerpen, die van belang kunnen zijn voor de kennis van de geschiedenis van Nederland in oorlogstijd, te verzamelen, hetzij in originali, in afschrift, uittreksel of af beelding, en deze te rangschikken en te schiften: b. de onder a bedoelde stukken te bewerken en aan de hand daarvan publicaties te doen verschijnen. Dit besluit werd ingetrokken bij verordening van de Chef van de Staf Militair Gezag van 26 Mei 1945. Van het Koninklijk Besluit van 5 September 1947, waarbij het Rijksinsituut voor Oorlogsdocumentatie opnieuw werd ingesteld, luidt artikel 1: Er is een Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, dat tot taak heeft een weten schappelijk onderzoek in te stellen naar de geschiedenis van Nederland gedurende de tweede wereldoorlog.

Nederlandsch Archievenblad | 1948 | | pagina 17