22 Bij het punt aftreding van een der bestuursleden merkt de voorzitter op, dat volgens art. 8 2e al. van het Reglement jaarlijks een lid van het bestuur moet aftreden. Daar echter door de oorlogsomstandigheden het vorrge jaar het gehele bestuur nieuw .geïnstalleerd werd, heeft geen dei- leden de normale zittingsduur van 3 jaar bereikt. Op zijn voorstel zal ook nu een der bestuursleden aftreden, naar alfabetische volgorde, doch herkiesbaar zijn. De vergadering verenigt zich met dit voorstel, waarop de voorzitter, na aftreding, herkozen wordt. Tot slot volgt de mededeling, dat van het afdelings-archief slechts een notulenboek in handen van de secretaresse kwam. De penningmeester brengt, na een woord van dank aan de secretaresse voor het waarnemen van zijn functie tijdens zijn ziekte, verslag uit over de tinancien. Bij de aanvang van het jaar 1946/47 was de kas leeq De Vereniging schonk 25; met inbegrip van deze 25 bedroegen de inkomsten 200 de uitgaven 184.15, waarvan 168 afgedragen werd aan de „Centrale zodat er een kassaldo was van 15 85 Bij de rondvraag merkt de heer De Bussy op, dat er geen kasmaziening heeft plaats gehad. De heren Wortel en Ter Kuile treden alsnog als kasnazieners op, verklaren na onderzoek, dat rekening en bescheiden in orde zijn bevonden, waarop de penningmeester gedéchargeerd wordt en de kasnazieners bedankt voor hun bemoeiingen. De heer De Bussy vraagt dan hoe of het staat met de gelden van de afdeling, gedwongen afgestaan cian het Commissariaat van niet~commeroiële verenigingen. De voorzitter zegt toe deze zaak te zullen onderzoeken. De heer Van Royen deelt mede, dat het Gemeentebestuur van Dor drecht zich op het standpunt stelt, dat publicaties van gemeente ambtenaren niet onder hun eigen naam mogen verschijnen. Over deze kwestie wordt, na enig bespreken, geen besluit tot optreden in een of andere richting genomen. w-r ^art ^ee't mede, dat op de door hem bijgewoonde vergadering van de Verenigingsraad besloten is actie te voeren voor salarisverhoging en verhoging van de pensioengrondslag. De verhoging van de contributie voor de „Centrale hing samen met de verhoging van het aan de Bond at te dragen bedrag. Mej. Kurtz vraagt naar de bemoeiingen van de Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenaren in verband met de salarisregeling van archi- irdichten tter n°ch een der aanwezigen kan haar daarover nader De heer Taal stelt naar aanleiding van een te Gouda ingestelde commissie voor salarisverhoging der gemeente-ambtenaren de vraag in welke groep de archivaris ondergebracht behoort te worden, in die der hoofdcommiezen of die der referendarissen. Zijn eigen positie is uitzon derlijk, daar hij geen volledige dienst doet, waarom hij het voorstel van e heer De Bussy, dat de Afdeling zich voor zijn belangen zou interes seren, voorlopig van de hand wijst. Uit de verdere besprekingen over de positie der archivarissen blijkt dat deze in verschillende gemeenten zeer verschillend is. In Leiden is de 23 waardigste archiefstukken voor instructieve doeleinden blijvend ten toon waren gesteld. Voorts bleek dit depot ook voor de Noord-Nederlandse archivaris met de directeur van de Lakenhal ingedeeld in de klasse der referendarissen, de heer Schuring in Tilburg wordt per dag met 6.50 bezoldigd, welke salariëring hem niet voldoet. Hij verzoekt, zo hij een actie gaat ondernemen voor gelijkstelling met de hoofdcommiezen in zijn gemeente, de steun van de afdeling, die de voorzitter hem toezegt. Deze legt er tevens de nadruk op, dat volgens hem de archivaris gewaardeerd moet worden naar zijn studie en de kundigheden, voor zijn werk vereist. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Op uitnodiging van het bestuur van de sectie Archivarissen van de Ver eniging van archivarissen, bibliothecarissen en conservators van musea in België bracht het bestuur van onze Vereniging van 1720 October j.l. een tegenbezoek aan onze Belgische collega's. In verband met het geringe aantal deviezen, door het Departement van O. K. en W. voor deze reis beschikbaar gesteld, moest van het aanvankelijke plan, onze leden door rondschrijven op te wekken, op eigen kosten aan de excursie deel te nemen, helaas worden afgezien. Ons bestuur werd zodoende slechts ver gezeld door de rijksarchivarissen in Noord-Brabant en Limburg en den gemeente-archivaris van Dordrecht. Nadat het gezelschap Vrijdagavond laat te Brussel was aangekomen, werd Zaterdagmorgen eerst een bezoek gebracht aan het Algemeen Rijksarchief. Bij afwezigheid wegens familie omstandigheden van den Algemenen Rijksarchivaris, dr. C. Tihon, heette de conservator van de 3de afdeling,, dr. L. Bril, ons daar welkom. Dr. J. Lefèvre, conservator van de 1ste afdeling, leidde ons daarna rond door het uitgestrekte depót het oude paleis der graven van Nassau terwijl de conservator dr. J. Bolsée ons de omvangrijke collectie zegel- afgietsels toonde, alsmede de wijze, waarop deze ten archieve vervaardigd worden. Vervolgens brachten wij onder leiding van kanunnik dr. F. Lefèvre een bezoek aan de beroemde St. Goedele-kerk. Na de lunch had in de trouwzaal van het stadhuis een te onzer eer belegde bijzondere vergadering van de sectie Archivarissen der Belgische vereniging plaats, opgeluisterd door een tweetal lezingen, resp. van dr. J. Lefèvre over de Nederlandse ambassade te Brussel onder het Spaans-Oostenrijks bewind en van dr. A. Bousse, archivaris aan het Algemeen Rijksarchief, over emigratie uit de Nederlanden naar Zweden in de 17de eeuw. Een keurig verzorgd banket, waaraan o.a, prof. dr. M. Huisman, oud-hoogleraar aan de Brusselse Universiteit en lid van de Commission Royale d'Histoire, het woord voerde, besloot dezen welbesteden dag. Zondagmorgen ver trokken wij reeds vroegtijdig per autobus naar Namen, alwaar wij op het Staatsarchief werden opgewacht door den conservator dr. F. Rousseau en zijn adjunct drs. Bovesse. Bij de bezichtiging van het depot trof ons, evenals te Brussel, de aanwezigheid van een ruimte, waarin de merk- BEZOEK AAN BELGISCHE ARCHIEVEN.

Nederlandsch Archievenblad | 1948 | | pagina 15