160 ken. Van zijn verdere historische publicaties noemen wij o.a. het bekende artikel Les origines de la fortune de la maison d'Orange-Nassau, zijn lijvig werk over de haard-tellingen in Brabant in de 14e16e eeuw, zijn aandeel in de uitgave van de briefwisseling van het Spaansche hof over de zaken in de Nederlanden in de 17e eeuw. De cyrograaf herleefd? In „Commentaar uitgave van den Regeermgs- voorlichtingsdienst no. 47 van 5 Mei 1947 lezen wij over de geraffineerde en zeer gevarieerde trucs der smokkelaars langs de Nederlandsohe gren zen. Uit het volgende blijkt dat de in de Middeleeuwen voor contracten en andere doeleinden aangewende methode van de „cyrografen" in modernen vorm is herleefd: Er zijn n.l. in ons land en in België bepaalde „.bankjes", waar men zich bezighoudt met zwarte transacties. Men stort in, laat ons zeggen, Amsterdam, een zeker bedrag en ontvangt daarvoor een half visitekaartje. De andere helft van het kaartje wordt opgestuurd naar België, naar het „filiaal van de „bank Men reist met zijn half kaartje naar België, geeft het kaartje aan die „bank Daar worden de twee halve visitekaartjes tegen elkaar gepast en als het klo,pt, krijgt men zijn francs uitbetaald, uiteraard tegen zwarte koers, voor het geld, dat men in Amsterdam gestort heeft. Dat is een manipulatie, waartegen geen grensbewaker iets kan doen. Dat geld kan men in België opmaken of men kan er goederen voor koopen. Verbrande manuscripten worden leesbaar gemaakt. De kostbare manuscripten van een philosophische school uit de 12de eeuw, die zich in de bibliotheek van Chartres bevonden, waren tijdens den oorlog in het stadhuis aldaar opgeborgen om er microfilms van te maken. Enkele dagen voor de bevrijding stortte een brandend vliegtuig op het gebouw neer en de handschriften werden een prooi der vlammen. De resten zijn thans overgebracht naar de Bibliothèque Nationale, waar langs chemischen weg de verbrande bladen perkament van elkaar worden losgemaakt. Door een ander scheikundig procédé maakt men de letters met haar prachtige gouden kleuren en de teekeningen er om heen weer zichtbaar. Experts schatten den duur van dezen arbeid op een 20 jaar. Krantenbericht INTERROGATORIUM De Algemeen Rijksarchivaris heeft van den heer F. Brekelmans, jur. stud, te Nijmegen, een archiefstuk aangeboden gekregen, gemerkt: Col lectie Krabbendam no. 18. Een dergelijke verzameling is niet op het Algemeen Rijksarchief aanwezig. Mocht iemand hierover nader bescheid weten, dan houdt de Algemeen Rijksarchivaris zich voor bericht zeer aanbevolen. Afgesloten 31 Aug. 1947. VARIA

Nederlandsch Archievenblad | 1947 | | pagina 27