156 Leeuwarden. Tot archivaris is benoemd drs. H. M. Mensonides, com mies aan het archief der gemeente 's-Gravenhage. Maastricht. De waarneming van het archivariaat is opgedragen aan mr. drs. J. Wouters. Rotterdam. Mej. dr. A. Th. C. Kersbergen is bevorderd tot hoofd commies, de heer C. Postma tot commies. Zutfen. Aan den lang gekoesterden wensch, de retroacta van den Burgerlijken Stand in bewaring te mogen ontvangen, is blijkens het ver slag van de archivaris der gemeente Zutfen over 1946 eindelijk voldaan. De plannen voor een nieuw archiefgebouw hebben reeds vasten vorm aangenomen. Aan de mededeeling van jthr. dr. Graswmckel over de recuperatie van bibliotheken en archieven uit Duitschland, die in extenso in Bibliotheek leven zal worden afgedrukt, ontleenen wij t.a.v. het Huisarchief van H. M. de Koningin het volgende. Het was bekend dat dit archief door de Duitschers naar de vesting Ehrenbreitstein bij Koblenz was overge bracht. Een deel ervan was reeds in Mei 1945 door den intendant der Kon. Paleizen, dank zij de medewerking der Amerikaansche legerautori- teiten, teruggebracht, maar bij die gelegenheid was niet alles gevonden. Jhr. Graswinckel stelde in October een onderzoek in. De beheerster, grafin Loos Corswaren, ambtenares aan het Staatsarchief te Koblenz, kon hem niet inlichten over de plaats der gezochte stukken en betwij felde, of zij wel ooit te Ehrenbreitstein waren geweest, aangezien, er indertijd ook al naarstig naar was gezocht, echter zonder resultaat. Jhr. G. besloot, na eenige dagen van vergeefsch zoeken, weg te gaan, maar spoe dig beter uitgerust terug te komen. Een maand later vervoegde hij zich daar opnieuw, ditmaal gewapend met een groote stormlamp. Elke gang van den doolhof werd met krijt gemerkt en ditmaal diende het geluk, want reeds na een half uur stuitte hij in een klein doodloopend gangetje op de gezochte stukken welke, met uitzondering van vier weinig belang rijke brieven, werden teruggevonden. Eenige dagen later kon alles aan het Huisarchief in Den Haag worden afgeleverd. Landsarchief te Batavia. Het Landsarchief, dat door de zgn. Republiek Indonesia was bezet, is sinds 21 Juli weer in Ned.-Indische handen. Met de leiding is voorloopig belast prof. dr. W. Ph. Coolhaas. Ook het archief van het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, gesticht in 1778, is ongeschonden aangetroffen. De archivaris van het bisdom Haarlemde heer F. H. J. A. Cornet, is plotseling overleden. In zijn plaats is benoemd de heer J. Henneman. 157 Tot archivaris van het bisdom Breda is benoemd de heer L. Merkelbach van Enkhuizen. Als archivaris van het Ned.-Israëlitisch Kerkgenootschap te Amster dam is opgetreden dr. J. Meyer. Staatsarchief te Gent. De conservator (rijksarchivaris) K. van den Houte is wiegens het bereiken van den leeftijdsgrens afgetreden. In zijn plaats is benoemd dr. J. Denys, adjunct-conservator. Stadsarchief te Antwerpen. Tot adjunct-archivaris is benoemd drs. F. Smekens. Stadsarchief te Brugge. Naar wij eerst thans vernemen heeft ook dit archief door den oorlog ernstige verliezen geleden. Toen op- het einde der bezetting de inhoud van de Ardennen naar Brussel werd overgebracht, deden zich jammerlijke incidenten voor; de vrachtwagens die de stukken vervoerden, werden het voorwerp van vliegeraanvallen, waaraan enkele menschenlevens en verscheidene archiefdocumenten ten offer vielen. Onder de belangrijkste stukken, die aldus min of meer zwaar bescha digd werden, vermelden wij: zeven stadsrekeningen uit de eerste helft van de 15e eeuw; twee registers met hallegeboden over de jaren 1542 1564; drie zware registers met civiele sententiën, door schepenen van Brugge gewezen, uit de eerste helft van de 16e eeuw; een honderdtal charters van private aangelegenheden uit de 16e en 17e eeuw; talrijke stukken uit het fonds van de Brugsche ambachten en neringen; ver scheidene registers van het Sint-Jorisgild, uit de 15e18e eeuw; talrijke oorkonden van het archief der Spaamsobe naties te Brugge; een dertigtal registers van Brugsche stokhouders uit de 17e en de 18e eeuw. Alleen van de stadsrekeningen bestaan duplicaten, welke op het Alge meen Rijksarchief te Brussel voorhanden zijn. Van de zeer belangrijke hallegeboden en civiele sententiën zijn hier en daar enkele fragmenten gepubliceerd. Het overige geschonden archief bleef tot nog toe grooten- deels onbenuttigd. De oorlog en de archieven in Italië II, Van het belangrijke rapport van het British Committee on the preservation and restitution of works of art, archives enz., waarvan het eerste stuk aan Italië bezuiden Bologna was gewijd (zie Ned. Archievenblad 50 p. 156), verscheen een tweede deel, dat de streek benoorden die stad behandelt, als het vorige van de hand van Hilary Jenkinson, die hierbij de medewerking had van H. E. Bell. Over het algemeen leden de archieven in Noord-Italië minder dan die in het Zuiden. De meest verbitterde gevechten vonden plaats ver van de groote steden, terwijl bovendien het einde plotseling in April en Mei 1945 intrad. De ernstigste verliezen werden door bommen op militaire centra of Duitsche verbindingslinies geleden. Zoo het staatsarchief te KONINKLIJK HUISARCHIEF INDISCHE ARCHIEVEN KERKELIJKE ARCHIEVEN BUITENLANDSCHE ARCHIEVEN

Nederlandsch Archievenblad | 1947 | | pagina 25