100 turen, één nationaal archieffonds vormen. Derhalve behoort de centrale rijksarchiefdienst een inspectie-bevoegdheid te hebben op alle, dus vooral ook op nog niet in depóts overgebrachte archieven, waardoor mogelijk zal worden invloed van den wetenschappelijken archiefambtenaar op de vorming der archieven, waarbij nu nog al te veel willekeurig gehandeld wordt. Inderdaad: wanneer wij in ons land zien, dat in verreweg de meeste gemeenten, in meerdere waterschappen, op enkele provinciale griffies en nu ook op de departementen de archieven geordend worden volgens een stelsel, waartegenover de meerderheid van de archivarissen vreemd zoo niet afwijzend staat, dan lijkt het mij wel tijd, dat ook door ons wat meer aandacht besteed wordt aan de praenatale zorg voor de archieven, een zorg die nu geheel in handen is van menschen, die archivistisch bezien bij den dag leven. De lezing van Posners voordrachten was mij aanleiding tot bezinning op allerlei problemen van ons ambtswerk. Dat voor vakgenoten, die ook ooren hebben voor de moderne en toekomstmuziek in onze sferen, de lezing van dit 74 bladzijden tellende voordrachtenbundeltje aanleiding zal zijn tot een dergelijke bezinning, is het doel van deze overigens wel wat late bespreking. Voorschoten, Januari 1947. J. L. VAN DER GOUW. 101 BERICHTEN. Een archieven~bulletin. Daar hem herhaaldelijk bleek bij gesprekken met ambtenaren van de Rijksarchieven, vooral met hen die in de provin cies werkzaam zijn, hoe weinig zij op de hoogte blijken te zijn van het wel en wee van hun ambtgenooten aan andere Rijksarchieven en hoe begeerig zij als regel toch zijn naar eenige bijzonderheden omtrent hun mede- rijksarchiefambtenaren (onder welke benaming natuurlijk de Rijksarchi varissen tegelijk met de dii minores van allerlei rang en stand zijn samen gevat)", heeft de heer C. G. H. Bloemen, secretaris van het Algemeen Rijksarchief, ihet plan opgevat een „klein mededeelingenblaadje" in het leven te roepen, door hem Rijksarchievennieuws gedoopt, waarvan het eerste gecyclostileerde nummer in Februari is verschenen. Het bevorderen van een goede verstandhouding onder al de aan de rijksarchieven werk zame ambtenaren en het aankweeken en instandhouden van een goede „corpsgeest" was daarbij zijn doel; de redacteur mocht daarbij de in stemming en de medewerking verwerven van den Algemeenen Rijks archivaris. „Het wil een dat moge afzonderlijk gezegd zijn goed bedoelde poging zijn om de bestaande maar niet altijd „gevoelde" band tusschen al degenen, die aan den Rijksarchiefdienst in ons Vaderland verbonden zijn, meer bewust en in elk geval meer sterk en hecht te maken." Dienovereenkomstig bevat de nieuwsmare een aantal berichten van persoonlijken de redacteur hoede zich voor teveel „familiariteiten en zakelijken aard betreffende de rijksarchieven. Daar ons blad inder daad „niet dikwijls" verschijnt, heeft dit Nieuws althans ten aanzien van dezen tak van archiefdienst de meerdere actualiteit voor. Wij begroeten het jonge zusje met welwillendheid en zullen van haar mededeelingen in dit meer blijvend orgaan gaarne een gepast gebruik maken. De nieuwe tarieven voor onderzoekingen en afschriften. Bij beschik king van den minister van O., K. en W. van 9 Jan. 1947 no. 23052-1 afd. O. K. N. is een nieuwe regeling van de voornoemde tarieven vast gesteld. De verlaagde vergoeding voor onderzoekingen ten behoeve van de afstamming ad f 1 (tarief 1941) is vervallen; in de tarieven voor afschriften en uittreksels is geen wijziging gebracht. Zij bedragen dus voor onderzoekingen voor een uur f 1.75, terwijl gedeelten van een uur niet in rekening worden gebracht, voor afschriften en uittreksels resp. f 1.25, f 0.60 en f 1.75 per bladzijde naar gelang de stukken in het Neder- landsch gesteld van vóór of na 1700 dateeren dan wel in een vreemde taal zijn gesteld; voor elk afschrift van of uittreksel uit de in de rijks archieven berustende akten van den burgerlijken stand of de retroacta daarvan moet per bladzijde of gedeelte daarvan f 0.40 worden gerekend. Bij beschikking van denzelfden dag no. 23052-1 afd. O., K. N. is het in 1941 vastgestelde „bijzonder tarief" voor fotografische reproducties, zij het eenigszins gewijzigd, wederom in werking gesteld. De prijzen voor fotografische reproducties zijn c. 25 procent verhoogd. ALGEMEEN.

Nederlandsch Archievenblad | 1947 | | pagina 19