184 Rooy, H. J. M. van, ambtenaar bij het Bestuur der Godshuizen en archivaris van het oud-archief dier Godshuizen te 's-Hertogenbosch, den Bosch, Bethaniestraat 38. 185 Beginselen van Nederlandsche Metrologie. De metrologie is de kennis der maten (en gewichten). Historisch gericht, onderzoekt zij de maateenheden anterieur aan de vestiging van het huidige metrieke stelsel, in haar oorsprong (indien mogelijk), ontwikkeling, verplaatsingen, wijzigingen; de absolute en relatieve waarden ervan, den samenhang van deze cultuuruiting met andere verschijnselen van de algemeene geschiedenis, gewestelijke en plaat selijke geschiedenis (landbouw, handel, nijverheid etc.), rechtsgeschie denis, kunstgeschiedenis, volkskunde. De metrologie streeft dus eenerzijds naar de beantwoording van primaire vragen („welke is de waarde, het aequivalent, der maateenheid op een bepaalden tijd en plaats voor een bepaald doel gebezigd?"), anderzijds naar den achter- liggenden samenhang van al deze verspreide verschijnselen. liet Algemeen Rijksarchief en inspecteur van de gemeente- en waterschapsarchieven in de provincie Zuidholland, te Voorburg, Roodelaan 18. Lindeman, O. F. S. A., C. archivaris van de Nederlandsche provincie der Augustij nen, te Utrecht, Heerenweg 101. Lonsain, B. (II), oud-hoofdcommies aan het Rijksarchief te Groningen, te Zeist, Roemer Visscherslaan 69. Lugard |r„ G. (II), archivaris der gemeente Schoonhoven, te Deventer, Wijngaard straat 22. Martens van Sevenhoven, |hr. Mr. A. H. (I), Rijksarchivaris in Gelderland en inspecteur van de gemeente- en waterschapsarchieven in die provincie, te Arnhem, Eusebius Buitensingel 26. Meerkamp van Embden, Mr. A. (I), Rijksarchivaris in Zeelanden inspecteur van de gemeente en waterschapsarchieven in die provincie, te Middelburg, Rouaansche Kaai 75. Minne, Mr. A. van der (D, archivaris der gemeente, te Leeuwarden, Groote Kerkstraat 9. Mommers, Mr. A. R. M. (1), ambtenaar bij de Prov. griffie in Noordbrabant, werkzaam voor de gemeente- en waterschapsarchieven in de Provincie, te 's-Hertogenbosch, Vughterweg 72. Mooien, K. (II), oud-commies aan het gemeente-archief te Amsterdam, Stadhouders kade 97i>oven. Moquette, Mej. Dr. H. C. H. (I), oud-adjunct-archivaris der gemeente Rotterdam, te 's-Gravenhage Van Bleiswijkstraat 185. Mijnsen, Mej. D. C. J. (II), archivaris der gemeente, te Breda. Burg. de Manlaan 6. Noordhoff, Mr. L. J. (I), chartermeester (adjunct-commies) aan het Rijksarchief in Overijssel, te Zwolle, Walstraat 38. Panhuysen, Dr. G. W. A. (I). Rijksarchivaris in Limburg en inspecteur van de gemeente en waterschapsarchieven in die provincie, te Maastricht, Scharnerweg 118. Poole, Mej. F. A. Ie (II), archivaris van de Ned. Hervormde Kerk in de classis Leiden, te Leiden, Slingelandtweg 5. Prins, Mej. Mr. E. C. M. (I), chartermeester (hoofdcommies) aan het Algemeen Rijks archief en archivaris van het Koninklijk Nederlandsch Genootschap voor Geslacht en Wapenkunde, te 's-Gravenhage, Bachmanstraat 2. Riemsdijk, van (II), archivaris der gemeente Etten (N.-B.), te Breda, Resedastraat 14. Roelofsz., Mej. M. A. P. (II), adj.-commies aan het Algemeen Rijksarchief te's-Gravenhage Van Hogenhoucklaan 10a. Royen. Mr. R. van (I), archivaris der gemeente, te Leiden, Lammenschansweg 1. Schilfgaarde, Mr. A. P. van (I), chartermeester (hoofdcommies) aan het Rijksarchief in Gelderland en archivaris van het huis Bergh, te Arnhem, Kastanjelaan 20a. Schrammen, M. H. A. I. (II), hoofd van het bureau der Provinciale Griffie van Limburg, te Maastricht, Henri Goovaertsweg 15a. Schurink, Drs., H. A. M. (II), archivaris der gemeente, te Tilburg, Tuinstraat 93 Schuylenburg, Mr. W. C. (I). oud-archi\aris der gemeente, te Utrecht, F. C. Donders- straat 15. Sigal |r„ M. C. (II), archivaris der gemeente Vlaardingen, te 's-Gravenhage, Roelofs straat 36. Slicher van Bath, B. H. (I) te De Bildt. Ie Brandenburgeiweg 53. Slootmans, C. F. (II), archivaris der gemeente, te Bergen-op-zoom, Antwerpsche straat 7. Sloots, O. F. M„ C., archivaris van de Nederlandsche provincie der Minderbr Weert (L.). Smit, Mr. 1. P. W. A. (I), Rijksarchivaris in Noordbrabant en inspecteur van de gemeente en waterschapsarchieven in die provincie, te 's-Hertogenbosch, Vughterweg 17. Steur. (II), archivaris aan het Departement van O., W. en K., te s-Gravenhage, Laan van Meerdervoort 93. Unger, Dr. W. S. (1), archivaris der gemeente Middelburg. Ven, Dr. A. J. van de (I) chartermeester (hoofdcommies) bij de inspectie der gemeente en waterschapsarchieven in de provincie Gelderland, te Arnhem, de Wetstraat 12. Venne, M. van de (I), hoofdcommies aan het Rijksarchief in Limburg, te Houthem (L.). Visscher, Mej. R. (II), oud-archivaris der gemeente Leeuwarden, te Amersfoort. Visser, Dr. W. A. (II), archivaris der gemeente Eindhoven. Weele, P. van der (II), wetensch. ambtenaar van het gemeente-archief, te Rotterdam, Eerste Virulystraat 6a. Welcker, Mej. C. (II), archivaris der gemeente, te Kampen. Ijsselkade 22. Werkman, Drs. E. 1. (II). chartermeester (commies) aan het Rijksarchief in Groningen, Friesche straatweg 59. Wiersum, Dr. E. (I), oud-archivaris der gemeente Rotterdam, archivaris van het Hoog heemraadschap van Schieland, te Rotterdam, Westzeedijk 128, flatgebouw. Wortel, Th. P. H. (II), archivaris der gemeente, te Alkmaar, Bergerweg 78. Zande, 1. van der (II), te Amsterdam-W., Palestrinastraat 7'. Deze tweeërlei doelstelling der metrologie is speciaal voor den archivist duidelijk tot uitting gebracht in de discussie tusschen twee fransche „chartisten": J.A. Brutails in zijn thèse supplémentaire: „Recherches sur l'équivalence des anciennes mesures de ia Gironde" (Bordeaux 1912), een uitsluitend op de praktische vragen gericht, degelijk maar onsamenhangend en daardoor onbevredigend geschrift; P. Guilhiermoz in zijn reactie daarop: „De l'équivalence des anciennes mesures, a propos d'une publication récente'' (Bibliothèque de l'école des chartes LXXIV, 1913, p. 267328), geleerd maar verward, den vasten grond verliezend; en eindelijk Brutails' anticritiek: „Lettre a M. Guilhiermoz" (Bibliothèque loc. cit., p. 620628), waarvan vooral het slot de aandacht verdient: „Vous souhaitez que les érudits s'occupent davantage des anciennes

Nederlandsch Archievenblad | 1943 | | pagina 7