232 Topografische Documentatie. In de Septemberaflevering van het tijdschrift Gemeentelijke Documentatie en Secretarie-Organisatie breekt de heer C. van Dorp een lans voor het invoeren eener centraal geleide topographische documentatie voor alle gemeenten, welke niet het voor recht hebben, over een archivaris te beschikken, die het zich door het completeeren van de onder zijn beheer staande prentverzameling, tot taak rekent, het wisselend aspect van stad en landschap voor het nageslacht vast te leggen. „Het is zoo schrijft hij, „voor latere generaties van groot belang, na te kunnen gaan, hoe plaatselijke toestanden zich hebben ontwikkeld. Hiertoe worde een zoo volledig mogelijke beschrijving van de ge meente samengesteld, waarbij alle op een object betrekking hebbende geographische en historische gegevens worden verzameld op losse bladen, waarvan doorslagen zijn bestemd voor een te vormen landelijk documentatiebureau. Met deze taak ware dan in de diverse gemeenten de registrator te belasten, die, ter verduidelijking van den tekst, zijn ver zameling zou moeten aanvullen met fotomateriaal, plattegronden, prenten en teekeningen. Het registratiebureau van de Vereeniging van Nederlandsehe Gemeenten heeft zich in beginsel reeds voor dit plan uitgesproken en zelfs te kennen gegeven, dat het, al staan de tijdsomstandigheden een spoedige verwezenlijking van het denkbeeld in den weg, met het oog op de later eventueel uit te voeren plannen van belang is, reeds nu met het verzamelen van materiaal (b.v. thans nog den handel verkrijgbare prent briefkaarten en foto's, die wellicht spoedig uitverkocht raken) een aanvang te maken.

Nederlandsch Archievenblad | 1943 | | pagina 31