68 1662 en 1660. Boele XXV. Nederlandsche tekst. 2 deeltjes. Boele (biz. 266 267) veronderstelt, dat het jaartal 1660 vóórin het tweede deel een drukfout is voor 1662. Afbeeldingen als XXIV, alleen ontbreekt steeds het Huis te Maarseveen. G. Uittreksels en verkortingen van Guicciardini's werk. Boele XXVI-XXXIII. Deze uitgaven bevatten geen plattegronden of prospecten van Noord-Nederlandse he steden en kunnen hier dus buiten beschouwing blijven. De wijziging in de bepalingen betreffende de examina voor wetenschappelijk archiefambtenaar. Aangezien er een motief was om de bepalingen betreffende de stage voor de archiefexamens te wijzigen en te verduidelijken, is van de gelegenheid tevens gebruik gemaakt om deze bepalingen, die in de archiefwetgeving werden aangetroffen zoowel in den alge- meenen maatregel van bestuur, bedoeld in artikel 3 der Archiefwet 1918, als in de beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van 25 October 1924 No. 4742 Afd. K.W., onder te brengen in één nieuwe beschikking. De bedoeling hierbij was de volgende punten vast te stellen. In den algemeenen maatregel van bestuur was de bevoegdheid om een verklaring af te geven, dat iemand gedurende een zekeren tijd met vrucht praktisch werkzaam was geweest, uitsluitend toege kend aan beheerders van archiefbewaarplaatsen, die wetenschappelijk archiefambtenaar der Ie klasse waren. Door deze bepaling was een stage aan een archiefbewaarplaats met een bezetting, als waartoe sedert eenigen tijd voor het gemeentearchief van Nijmegen is over gegaan, uitgesloten. Dit moest een ongewenschte toestand worden geacht, Volgens het 4de artikel der nieuwe beschikking kan nu de bevoegdheid tot het afgeven van verklaringen betreffende de stage ook aan andere beheerders dan de wetenschappelijke archiefambte naren der 1e klasse worden verleend. De Ministeriëele beschikking van 1924 bevatte betreffende den duur van de stage voor het examen 2de klasse in artikel 3 de bepaling, 69 dat een praktische werkzaamheid van tenminste drie maanden ver- eischt werd. Daarentegen had in den algemeenen maatregel van bestuur artikel 3 bepaald, dat voor de benoembaarheid in de tweede klasse van wetenschappelijk archiefambtenaar een werkzaamheid wordt vereischt van ten minste zes maanden, welke termijn in bijzondere gevallen kan worden verkort, echter tot niet korter dan drie maanden. In overeenstemming met de praktijk is nu in de nieuwe beschik king van 13 November 1941 No. 5598 Afd. C.W. vastgesteld, dat voor het examen 2de klasse een werkzaamheid van ten minste 6 maanden noodig is; het Hoofd van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming kan dezen termijn verkorten tot een van ten minste drie maanden. Eveneens met de praktijk in overeenstemming is de verduidelij king, dat de geheele stage niet aan één en dezelfde archiefbewaar plaats behoeft te worden doorgebracht. In de uitgave De Archiefwet 1918 Derde Stuk door Prof. Mr. R. Fruin is niet opgenomen kunnen worden de wijziging, welke bij Koninklijk Besluit van 15 December 1930 (St. No. 474) in den alge meenen maatregel van bestuur, bedoeld in artikel 3 der Archiefwet 1918, is aangebracht. Deze wijziging, is voorzoover artikel 2 betreft, overgenomen in den text van artikel 2, gelijk dit bij beschikking van den Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming van 27 October 1941 No. 4538 Afd. C.W. is vastgesteld. Volledigheidshalve worde hier vermeld, dat het Koninklijk Besluit van 15 December 1930 (St. 474) de volgende wijzigingen heeft gebracht in de artikelen 4 en 5 van den algemeenen maatregel van bestuur. Art. 4. Vakken a. archivistiek. b. palaeographie. c. diplomatiek. d. historische chronologie. e. kennis van de rechterlijke organisatie in ons vaderland vóór 1795. f. kennis van de vaderlandsche staatsinstellingen in vroeger tijd. g. kennis van de middeleeuwsche kerkelijke instellingen. Art. 5. inplaats van „archiveconomie" wordt gelezenarchivistiek. Hierna volgt thans de beschikking van den Secretaris-Generaal

Nederlandsch Archievenblad | 1942 | | pagina 38