62 63 1612. Boele X. Fransche tekst. Dezelfde druk als Boele IX. Op het titelblad en aan het einde is gedrukt. „A Calais, Chez Abraham Maire. Marchand. Libraire. L'an 1609. Of deze uitgave werkelijk in Calais gedrukt is lijkt mij zeer twijfelachtig. Vgl. Boele blz. 238-239. 1612. Boele XI. Nederlandsche tekst. Gedrukt te Amsterdam, bij Willem Jansz. Bommel, pi. Lochem (en Groenlo). Alkmaar, pl. Gorinchem. pl. Geertruidenberg. Stadhuis te Middelburg. Veere. pl. Veere. Stadhuis. Vlissingen. Stadhuis. Arnemuiden. pl. Arnhem, pl. Deventer, pl. Leeuwarden, pl. Dordrecht, pl. Zuid boven. Tijdens belegering. Muller Historieplaten no. 1101. Verrassing van Lochem door Spinola, 14 Augustus 1606. Muller Historieplaten no. 1236. Noord boven. P. Kaerius coelavit (op de uitgaven XI e.v. is hierbij gegraveerd: „Anno 1603"); Een navolging van C. Drebbels kopergravure van 1597. Een afdruk van deze kaart komt voor in S. EikelenbergG. Boomkamp. Alkmaer en deszelfs ge schiedenissen (Rotterdam 1747) tegenover blz. 424 of 440. De koperplaat van deze fraaie kaart wordt nog steeds bewaard in het Gemeentearchief van Alkmaar. De Gemeentearchivaris, de heer Th. P. H. Wortel heeft een aantal uitstekend geslaagde afdruk ken van die plaat laten vervaardigen. Over Drebbel, zie G. Tierie. Cornelis Drebbel (Amsterdam 1931) en F. M. Jaeger in het Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, VI (1925) kolom 451453. Noord boven. Met de nieuwe bastions, die de stad aan alle zijden omringen. Primitieve pl. tijdens de belegering door Prins Mau- rits in 1593. Muller Historieprenten no. 1020. Pieter Bast fecit 1595. Vgl. de afbeelding van Markt en Raadhuis te Middelburg door P. Bast 1605 als ver kleinde reproductie in H. Brugmans en C. H. Peters, Dr. W. S. linger. Catalogus hist. top. atlas Zeeuwsch Genootschap I (1931), no. 343. Unger no. 270. Misschien was deze pl. bedoeld voor de Grande Chronyque van J. F. Ie Petit. Zie Boele, blz. 235 noot 1. Noord boven. De schaal is sterk vergroot. Weinig fraaie gravure. Overigens soortgelijke afbeelding als in de vorige uitgaven. Getrouwe copie van de vorige uitgaven. In het bij schrift in het vignet is de laatste letter van het woord Delineatio veel kleiner dan de andere letters gedrukt. Getrouwe copie van de vorige uitgaven, maar zonder jaartal. Zuid boven. Geheel andere gravure dan in de vorige uitgaven. De stad wordt afgebeeld in de zelfde rich ting als het prospect van Dordrecht in het jaar 1596 vervaardigd door P. Bast. 1) Ik vermoed, dat deze gravure een navolging is van een eveneens door Bast gegraveerde plattegrond, waarvan echter geen exem plaar nu bekend is. Een verkleinde reproductie van dit pr. in P. L. MULLER. Onze gouden eeuw, deel II, blz. 20-21. Haarlem, pl. Leiden, pl. Amsterdam, pl. Middelburg, pl. Noord boven. Navolging van Thomas Thomasz. „Grondt Conterfeytinghe der Stadt Haerlem. Anno 1578." Een exemplaar van deze fraaie kopergravure is in het Gemeentearchief te Haarlem. Mr. A. J. Enschedé. Inventaris van het archief der stad Haar lem, 3de Afdeeling (Haarlem 1867), no. 371. Een verkleinde reproductie in dr. M. Eisler. Die Geschichte eines iHollanddschen Stadtbildes. Haarlem (Haag 1914), S. 23. Noord boven. Getrouwe copie van de gravure uit de vorige uitgaven, maar Ocsidens, Septentrio, Oriens en Meridiens (sic!). Mr. J. C. Overvoorde, Catalogus prentverzameling, deel I (1906) nos. 4344. Zuid-west boven. Rechts boven legenda 119. Uit voerig beschreven in d'Ailly's Catalogus (1934), no. 88. Deze kaart is een navolging van een der uitga ven van de door P. Bast gemaakte gravure van Am sterdam. Zie C. P. Burger Jr. Amsterdam in het einde der zestiende eeuw, in Amstelodamum, 16de Jaarboek (1918), blz. 1—101, met een verkleinde reproductie van de in deze uitgave van Guicciardini voorkomende kaart. Noord boven. Met rondom de stad de nieuwe om walling. Dezelfde platen als IX en X, ook ongenummerd, met weglating van (Lingen en) het Stadhuis te Veere. •Bijgevoegd zijn Rijnberg (Muller, Historieplaten no. 1168) en Gouda. pl. Noord boven. Op de kaart staat: „Hollandiae oppidum Gouda accuratissime ad vivum delineatum et aeri in- cisum anno 1612". Zie hieronder bij uitgave XII. De landmeter Hendrick Cornelisz. Vosc'h verleende zijn medewerking voor deze kaart, die in Amsterdam gegraveerd werd. Dit blijkt uit de Goudsche stadsrekening van 1612, folio 368 vo. waar de volgende post voorkomt. „Betaelt aen Hendrick Cornelisz. Vosch, landtmeter, die sornme van sestyen gulden thyen stuvers over zijne moeyten ende vacatiën van dat hij oversyen ende gecorrigeert heeft een oude figure ofte affbeel-

Nederlandsch Archievenblad | 1942 | | pagina 35