60 1582. Boele Vil. Fransche tekst. De platen zijn voor het eerst op losse bladen gedrukt, buiten de paginatuur, dus achterzijde blank. In deze editie komen dezelfde platen als in Boele VI voor en bovendien een reeks andere. Hieronder volgt een lijst van de in Noord- Nederland gelegen steden, die nog niet in VI voorkwamen. 61 1588. VIII. Italiaansche tekst. In deze uitgave dezelfde platen als in Boele VII (alleen Antwerpen iets gewijzigd), dus keerzijde blank. De platen zijn in deze uitgave genummerd. D. Folio-uitgaven 1609-1618 in de Noordelijke Nederlanden (en in Calais?) gedrukt. Alle platen ook van de later te noemen uitgaven, zijn kopergravures. 1609. Boele IX. Fransche tekst. Deze uitgave is te Amsterdam gedrukt. De tekst is vermeerderd door Petrus Montanus. In deze eerste Noord-Nederlandsche uitgave, tevens de eerste editie, die het licht zag na Guicciardini's dood (hij overleed 22 Maart 1589 te Antwerpen) komen 96 ongenummerde platen voor. Hierbij zijn 18 platen van steden, die nog niet in uit gave VIII waren afgebeeld, waaronder 12 in Noord-Nederland. De platen, die reeds in uitgave VIII voorkomen, zijn niet van de oude koperplaten getrokken. Zij zijn voor deze uitgave, althans meeren- deels,getrouw gecopieerd en zijn slechts eenige millimeters kleiner dan de oorsponkelijke gravures, waarvan de koperplaten met de nummers, die zij in uitgave VIII dragen, in het Museum Plantijn te Antwerpen worden bewaard. Hieronder volgt een opgave, eerst van de Noord-Nederlandsche plans, die nog niet in de vorige uitgaven waren afgebeeld, dan van de steden, waarvan de plattegrond in vergelijking met die uit de vorige uitgaven opmerkelijke wijzigingen vertoont. de westzijde van de stad (langs de huidige Catha- rijnesingel) bijgeteekend, die volgens S. Muller Fzn. nooit uitgevoerd zijn. Zie S. Muller Fzn. Catalogus van den topographischen atlas der stad Utrecht (Utrecht 1878), no. 17. Volgens het stadsboek van Utrecht 15791580 werd aan Sylvius, dus aan den drukker van de oudste uitgaven van Guicciardini, vanwege de stad toege voegd ,,tot hulp ende onderstand van syn costen, gehadt ende noch te doen, om in druck uyt te geven de besohrijvinghe der ganser Nederlandx ende voor 't conterfeytselen der steden ende sonderlinge mede van deser stadt 30 Ook Plantijn, die de uitgave van Sylvius overnam (Boele blz. 227 noot) ontving een subsidie van de stad Utrecht (Boele blz. 225, tekst en noot 2 en blz. 274, bijlage B.), speciaal voor de Fransche vertaling van 1582. blz. 373. Middelburg, pl. Noord boven. Soortgelijke pl. als B.-H. II (1575), no. 28. blz. 377. Vlissingen. v. Noord boven. Niet in B.-H. Unger Cat. hist. top. atlas Zeeuwsch Genootschap I (1931), no. 367. Bergen op Zoom. pl. Kampen, pl. Zwolle, pl. Franeker. pl. Bnkhoizen. pl. Hoorn. pl. Schoonhoven, pl. Rotterdam, pl. Noord-noord-oost boven. Soortgelijke pl. als B.-H. III (1581), no. 14. Zuid-west boven. Soortgelijke pl. als B.-H. Ill (1581), no. 34. Oost boven. Soortgelijke pl. als B.-H. III (1581), no. 35. Oost boven. Soortgelijke pl. als B.-H. III (1581), no. 36. West boven. Soortgelijke pl. a'ls B.-H. III (1581), no. 30. Zuid-west boven. Niet in B.-H. Te vergelijken met de gravure van P., Utenwael. Herkomst mij niet bekend. Noord boven. De in 1590 aangelegde 3 bastions aan de oostzijde van de stad nog niet op deze pl. In B.-H. geen pl. van Schoonhoven. Naar van Deventer? Noord-west boven. Soortgelijke pl. als B.-H. IV (1588), no. 13. Zie plattegronden van Rotterdam (Rotterdam 1895), no. II. Brielle. v. Soortgelijke afbeelding van de stad en het eiland Voome als B.-H. II (1575) no. 27. Sluis. pl. Oost-noord-oost boven. Soortgelijke pl. als B.-H. III (1581), no. 21. 'Helmond, pl. West boven. Met doortocht van de troepen van Prins .Maurits, 16 Juli 1602. Muller, Historieplaten no. 1181. Grave, pl. Met beleg door Prins Maurits 2 September 1602, niet door Muller beschreven. BOELE (blz. 237) zegt ten onrechte, dat alle platen getrouwe copieën zijn van de platen in uitgave VIII, voor zoover die onder in die vorige uitgaven woren af gebeeld. Dit is niet juist. Van verscheidene steden, zooals Dordrecht, Haarlem, Leiden, Amsterdam, Hoorn, Middelburg zijn andere plattegronden opgenomen. Het verdient aanbeveling de platen van uitgave IX en volgende nauwkeurig met die van uitgave VIII en vroegere te vergelijken.

Nederlandsch Archievenblad | 1942 | | pagina 34