56 Deel V (1597). Deel VI (1618). 57 Bijlage 3. Plattegronden, prospecten en andere afbeeldingen van Noord- Nederlandsche steden voorkomende in de verschillende uitgaven van Guicciardini's beschrijving van de Nederlanden. De uitgaven van Guicciardini's werk worden beschreven door P. A. M. Boele van Hensbroek. Ludovico Guicciardini, Descrittione di tutti i Paesi Bassi. De oudste beschrijving der Nederlanden, in hare verschillende uitgaven en vertalingen beschouwd. Bibliographische studie. Bijdragen en mededeelingen van het Historisch Genootschap, deel I (1878), blz. 199-287. In de Nationale Bibliotheek te 's-Gravenhage is een vrijwel vol ledige reeks uitgaven van Guicciardini's beschrijving der Nederlanden aanwezig. Ook het Museum Plantijn-Moretus te Antwerpen bezit een groot aantal uitgaven, die beschreven zijn in J. Denucë I (1912) blz. 153-162. In de hieronder afgedrukte lijst zijn de plattegronden en prospecten van de in Nederland (tegenwoordige grenzen) gelegen steden vermeld met verwijzing naar de door Boele gegeven beschrijvingen van de verschillende edities van Guicciardini. A. Folio-uitgaven verschenen 1567-1568 bij Willem Sylvius in Antwerpen. De platen zijn houtsneden. 1567. Boele I. Italiaansche tekst, ook aan de achterzijde van de platen. 1567. Boele II. Fransche tekst. 1568. Boele III. 16. Zutphen. pi. 17. (Links boven) Bolsward. pi. (Links onder) Stavoren, pi. (Rechts boven) Harlingen. pi. (Rechts onder) Hindeloopen. pi. 18. (Links boven) Sneek. pi. (Rechts boven) Dokkum. pi. (Links onder) Sloten, pi. kapel ten Noord-westen van de stad. Ook is de U.L.V kerk met de fraaie toren zeer mooi afgebeeld De teekenaar van het pr. heeft waarschijnlijk ook de gebouwen op de pl. bijgeteekend en misschien ook de topografische bijzonderheden aangevuld. Noord boven. Naar van Deventer. Noord boven. Naar van Deventer. Noord boven. Naar van Deventer. Noord boven. Naar van Deventer. Noord boven. Naar van Deventer. Noord boven. Naar van Deventer. Noord boven. Naar van Deventer. West boven. Naar van Deventer, met veranderde oriëntatie. (Rechts onder) Ijlst. pl. Noord boven. Naar van Deventer. 28. Vlissingen. v. Gezien 29. Harderwijk, pr. (boven) Gezien pr. (onder) Gezien naar het Noord-westen. van de landzijde naar het Noord-westen. van de zeezijde naar het Zuid-oosten. 9. 's Gravenihage. pl. Noord-west boven. Een navolging van de pl. van Bos en van Hurn 1616. Zie de reproductie, uitgegeven door „Die Haghe" en een kleine reproductie in Dr. W. Moll's Kroniek van sGravenhage, blz. 23. Amsterdam, pl. Zuid boven. Uitvoerig beschreven als no. 97 door A. E. d Ailly. Catalogus van Amsterdamsche platte gronden (Amsterdam 1934). Volgens d'Ailly een na volging van no. 92, een pl. voorkomende op fol. 228 van de in 1611 verschenen latijnsche uitgave van J. I. Pontanus. Rerum et urbis Amstelodamensium historia, uitgave Jud. Hondius. 's Hertogenlbosch. pr. Soortgelijke afbeelding als B.-H. I (1572), no. 18. x) Amsterdam, pl. Naar Cornelis Anthonisz. Uitvoerig beschreven door A. E. d'Ailly, Catalogus van Amsterdamsche platte gronden (Amsterdam 1934), no. 35. Dezelfde platen als in Boele I, maar Fransche tekst. Voor Amsterdam zie d'Ailly, no. 36. Geheel gelijk aan II, alleen ander jaartal. Onder „soortgelijke afbeelding" versta ik een pr. of pl. waar de stad op de zelfde wijze is afgebeeld, maar op ander formaat en soms ook anders, b.v. ruwer ge graveerd. Waar naar B.-H. verwezen is zie men bijlage 2.

Nederlandsch Archievenblad | 1942 | | pagina 32