54 55 Deel IV (1588). 28. Dordrecht, pi. 29. Delft, pi. 30. Enkhuizen, pi. 31. (Boven) Rotterdam, pr. (Onder) Gouda. pr. 33. Deventer, pi. 34. Kampen, pi. 35. Zwolle, pi. Zuid-oost boven. Toch navolging van van Deventer! De gebouwen in opstand zijn geteekend met behulp van het pr. van Dordrecht, van deel II (1575), no. 24, waar de stad is gezien naar het Zuid-oosten. De oriëntatie van de pl, is overeenkomstig gewijzigd om de gebouwen gemakkelijk te kunnen inteekenen' Zuid-west boven. Waarschijnlijk een navolging van het schilderij op paneel, waar Delft na den brand van 1536 wordt afgebeeld (Catalogus van de topo grafische atlas van Delft en Delfland door mr, H. S Veldman (Delft 1898), no. 2). Ik bezichtigde dit schil derij, dat in normale tijden in het Prinsenhof te Delft hangt, in October 1941. West boven. Bijschrift in het Fransch, legenda in het Nederlandscih. Deze pl. is een navolging van het fraaie geteekende en gekleurde plan van Enkhuizen, blijkens het opschrift vervaardigd in 1577 door Lucas Jansz. Wagenaer, dat sinds 1880 deel uitmaakt van de Provinciale Atlas in het Rijksardhief te Haarlem. Voor verdere bijzonderheden verwijs is naar het be langwekkende artikel van R. D. Baart de la Faille. Nieuwe gegevens over Lucas Jansz. Wagenaer. Het Boek Tweede reeks van het Tijdschrift voor boek en bibliotheekwezen, 20ste jaargang (1931), blz. 146 160, met verkleinde reproductie van deze platte grond. De plaat werd gegraveerd door Petrus van der Borcht, Verborcht of Borchius. West boven. Gezien van de rivierzijde. Zeer fan tastisch. Noord boven. Gezien van de overzijde van de ijsel. Noord boven. Naar van Deventer. Door de vergroo ting van de schaal zijn details, die bij van Deventer schetsmatig en klein waren weergegeven, vergroot en minder juist geworden. B.v. de spits van de Lebuïnus- kerk, de muurtorens en het Waaggebouw, dat in strijd met de werkelijkheid als een drie-schepig gebouw is geteekend. Zuid-west boven. Toch naar van Deventer. De oriën tatie van de pl. is gewijzigd, om gemakkelijker te kunnen gebruik maken van het pr. van Kampen, ge- zien naar het Zuid-westen in deel II (1575), no. 30. Oost boven. De stad is in strijd met de werkelijk- l^U rond van vorm afgebeeld. De voorgrond komt geheel overeen met de voorgrond op prospecten van latere datum van de stad Zwolle. Ik vermoed, dat deze prospecten en de pl. in B.-H. een nu niet meer bekende oude afbeelding van de stad ge bruikt hebben. Vgl. hiervóór Middelburg, deel I (1572), no. 28. (lournal 1580) ^QO"a00' 'n '3'ant|insche archieven no. LVIII 36. (Links) Leeuwarden, pl. Noord boven, met jaartal 1580. Naar van Deventer. Ook W. H. Schukfcingx) merkte op, dat de kastee- len op de pl. van Leeuwarden, Stavoren en Harlingen in B.-H. geheel overeenkomen met de pl. van van Deventer. (Rechts) Franeker. pl. Oost boven. Naar van Deventer met verandering van de oriëntatie. 12. s Hertogenbosch. pl. Oost boven. Naar van Deventer, maar met verande ring van de oriëntatie. Voor het teekenen van de ge bouwen in opstand van de gebouwen kan zijn gebruik gemaakt van het pr. van 's Hertogenbosch, in deel I (1572), no. 18. Op deze pl. is de afbeelding van de St. Janskerk wonderlijk uitgevallen, het koor lijkt wel naar het westen gericht te zijn! Alleen verklaarbaar als men aanneemt, dat de graveur met de plaatselijke gesteldheid niet op de hoogte was! 13. Rotterdam, pl. Noord-west boven. Naar van Deventer met iets ver anderde oriëntatie. Bij het teekenen van de gebouwen zal het pr. in deel III (1581) no. 31 gebruikt 'zijn. Reeds in 1895 merkte de Gemeente-archivaris van Rotterdam, J. H. W. Linger op, dat het niet onwaar schijnlijk was, dat deze gravure was gemaakt naar een copie van de kaart van vam Deventer, maar dat ze ten aanzien van de hoofdlijnen bij laatstgenoemde verre achter stond. 2) 14. Gouda. pl. Noord boven. Op de pl. die wel naar van Deventer kan zijn geteekend, komt het jaartal 1585 voor. De gebouwen, St. Janskerk, stadhuis, poorten enz. zijn zeer fraai geteekend. In de stadsrekening van 1576 komt de volgende post voor: „Betaelt Wouter Pieters [Crabeth] twaelff gulden van dat hij door laste van Casteel ende Burgemeesters de stadt gemeeten ende deselve driemaal naet leven geconterfeyt ende afgeset heeft". Misschien heeft deze afbeelding van de stad door den beroemden glasschilder, waarvan geen exem plaar bekend is, tot voorbeeld gediend voor de pl. en de afbeelding der gebouwen op de pl. in B.-H. Vgl. A. A. Beekman, Catalogus van kaartenvan Holland tusschen Maas en IJ (Leiden 1921) 'blz. 251, no. 897. 15. Amersfoort (boven pl.) Noord boven. De pl. heeft dezelfde oriëntatie als van (onder pr.) Deventer en kan die kaart wel als grondslag genomen hebben. Echter bevat het plan verscheidene bijzonder heden, die bij van Deventer ontbreken, b.v. meer bruggen over de binnengracht, een kleine uitleg ten Noord-westen van de stad, een kapel (,,Isselsche Bij Leeuwarden's vestingplan. Gedenkboek Leeuwarden 1435-1935 (Leeuwarden 1935), blz. 109. 2) In zijn voorbericht bij de reproductie-uitgave: Plattegronden van Rotterdam uit de 16de en 17de eeuwen. Rotterdam 1895, folio. Zie aldaar reproductie no. IV.

Nederlandsch Archievenblad | 1942 | | pagina 31