52 Deel III (1581). 53 24. Dordrecht, pr. 25. Leiden, pi. 26. Haarlem, pi. 27. Brielle. v. 28. Middelburg, pi. 29. Nijmegen, pr. 30. Kampen, pr. 31. Groningen, v. 34. Gennep, pr. 14. Bergen op Zoom. pi. De stad, rondom door water omgeven, gezien naar het Zuid-oosten. Noord boven. De stad met omgeving tijdens het beleg met het jaartal 1574. Deze kaart is een navolging van de kaart: ,,Lugdunum Batavorum obsidione cinctum anno 1574. Dat belegge van den Stede van Leyden In 'tjaar ons Heeren 1574. Ghedaen ende voleynt tot Leyden ten huyse van Joannes Liefrinck Anno 1574 noveirab. 17 achter de hogelantsche kerke op de middelwech." Deze geteekende kaart berust in de Universiteits-Bibliotheek te Leiden. Liefrinck heeft ook in 1578 een kaart van Leiden geteekend, die als voorbeeld heeft gediend voor de plattegrond in de folio-uitgaven van Guicciardini van 1581 en later. Zie hieronder blz. 59. Zuid boven. Kaart van de stad en de omgeving. Verkleinde reproductie in Dr. M. Eisler. Die Gesohiohte eines Hollanidiscihen Stadtbildes (Haag 1914), S. 11. Er bestaan ook van Haarlem verschei dene contemporaine afbeeldingen van de stad en om geving tijdens de belegering, o.a. in het Gemeente archief een fraaie teekening, waar men vanuit het Noorden Haarlem ziet liggen. Ook op een kaart van Liefrincx van Holland worden Haarlem en Leiden als kleine plattegronden geteekend. Vermoedelijk is de pl. in B.-H., die zeer onnauwkeurig is (zie b.v. het Zuid westelijk deel van de stad) met behulp van zulke contemporaine afbeeldingen vervaardigd. De stad met het eiland Voorne tijdens het binnen dringen van de Watergeuzen. Als plattegrond weinig belangrijk. West boven. De stad is in strijd met de werkelijk heid rond afgebeeld. Waarschijnlijk is deze fan tastische pl. geteekend met gebruikmaking van een stadsgezicht van dezelfde richting gezien. Vgl. de afbeeldingen van het beleg van Middelburg (ook door Fr. iHogenberg gegraveerd!) in Hogen-bergs prent werk. F. Muller. Beredeneerde lijst van Ned. Historie platen, zinnebeelden en historiekaarten, 1ste deel, (Amsterdam 18631870)blz. 48, no. 141 en 143. De stad gezien naar het Zuiden van de overzijde van de rivier. De stad gezien naar het Zuid-westen van de overzijde van de rivier. De stad met citadel gezien naar het Noorden. Op één koperplaat met een pr. van Kleef. Gezien van de overzijde van de rivier. Noord-oost boven. Naar van Deventer met iets ge wijzigde oriëntatie. 17. (Links boven) Arnhem, pl. (Rechts boven) Venlo. pl. (Links onder) Gelder, pl. (Rechts onder) Roermond, pl. 15. Maastricht, pl. Noord boven. In sommige exemplaren zijn op de koperplaat nieuwe bastions buiten de poorten bijge- graveprd. Waarschijnlijk naar van Deventer. Dit is niet te controleeren, daar nóch in het net-exemplaar (Madrid), nóch in de minuten-collectie van Deven- ters plattegrond van Maastricht bewaard is geble ven. Voor het afbeelden van de gebouwen zal gebruik gemaakt zijn van het pr. van Maastricht van deel II (1575), no. 21. Noord boven. Naar van Deventer. De stompe- toren van de Eusefoiuskerk kan zijn overgenomen van Van Deventer's provinoiekaart van Gelderland; zie repro ductie-uitgave NijhoffVan 't Hoff (1941), pl. 10. Bij den dood van Van Deventer (Mei 1575) was onder de stukken ook een kaart van Gelderland, die dus in Keulen door Hogenberg kan zijn gebruikt. 2) Noord boven. Naar van Deventer. Noord boven. Waarschijnlijk naar van Deventer. Ik heb de minuut-kaart van van Deventer, die in het Rijksarchief te Arnhem berust, niet kunnen raadplegen. Noord boven. Oriëntatie iets anders als bij van Deventer. Toah is van Deventer nagevolgd, maar slordig! Ik merkte de volgende verschillen op, die waarschijnlijk juister op van Deventer's kaart zijn weergegeven. 1. De breedte van de stad (Oost-west) is bij B.-H. te groot genomen. 2. De brug aan de oostzijde van de stad ligt bij B.-H. recht, bij van Deventer schuin over de rivier. 3. Het zuidelijk deel van de stad is bij B.-H. meer afgerond dan bij van Deventer. Noord boven. Naar van Deventer. Voor de gebou wen kan gebruik gemaakt zijn van het pr. van deel II (1575), no. 29. Oost-noord-oost boven, linger, Cat. hist. top. atlas Zeeuwsch Genootschap I (1931) nos. 706708. Na volging van een kaart van een gedeelte van Vlaan deren, waarop vrij groot plattegronden van Sluis en Damme voorkomen. Ik zag een verkleinde reproductie van deze pl. van Sluis in H. van Werveke. Brugge en Antwerpen (Gent 1941), tegenover blz. 46. HABETS (zie hierboven onder deel II, no. 21) veronderstelt ten onrechte, dat SlMON DE BEAUMONT ook de pl. van Maastricht zou hebben vervaardigd. Waarom zou zijn naam wèl op het pr. maar niet op de pl. vermeld zijn? 2) habenn auch die Inventirte guittere inn gewarsam genommen, befinden wier derselbiger jACOBUS in beschriebung filer handt Provintien und landtschafften befliszenn, sonderlich aber der Kuning zu Hispanien unser gnedigsten hernn Niderer- blandenn sich befliszenn, wie dan undter anderen drei Bucher Mapparum Belgii (dedriedeelen met plattegronden!) und dergleichenn beschriebunge der Provintien Hollandt, Seelandt, Gellern und anderenn mehr Brief stadsraad van Keulen aan VlGLIUS VAN AYTTA 13 Mei 1575, Stadsarchief Keulen, Protocolbuch 1574 Oct. 20-1575 Aug. 15, blz. 283 vo. 18. Nijmegen, pl. 21. Sluis. pl.

Nederlandsch Archievenblad | 1942 | | pagina 30