20 Niet alle archiefambtenaren in gemeentedienst zijn in het bezit van een der archiefdiploma's. In Amsterdam is zulks wel het geval met den adjunct-archivaris (1), één adjunct-commies (II) en één klerk (II) te Rotterdam is van de twee commiezen één wetenschappelijk archief- ambtenaar der eerste klasse, de andere der tweede klasse, evenals de klerk, te 's-Gravenhage zijn op één na alle ambtenaren in het bezit van een der archiefdiploma's (onder wie één, die het 1e klasse-diploma bezit) in Groningen bezit de archiefambtenaar het 2e klasse-diploma, te Nijmegen is naast den archivaris een wetenschappelijk archiefambte naar der eerste klasse werkzaam, te Leiden zijn naast den archivaris uitsluitend bezitters van het 2e klasse-diploma werkzaam. De eenige archiefambtenaren te Dordrecht, Kampen en Alkmaar zijn ook allen bezitters van het tweede-klasse archiefdiploma, terwijl ook degene, die het archivariaat te Delft waarneemt, dat diploma heeft. De overige, gemeentelijke archiefambtenaren zijn niet-gediplomeerden. Thans de salarieering der ambtenaren der provinciale inspecties. Sommige Rijksarchivarissen, die tevens de functie van provinciaal inspecteur der gemeente- en waterschapsarchieven bekleeden, ont vangen van de provincie eene toelage boven hun salaris als Rijks archivaris Deze toelagen laat ik hier buiten beschouwing. Afzonderlijke provinciale inspecteurs hebben alleen de provincies Overijsel en Zuid-Holland. Die in Zuid-Holland is hoofd-commies aan het algemeen Rijksarchief en wordt dienovereenkomstig bezoldigd. De provinciale inspecteur in Overijsel verdient een salaris van f 2565 f 3420. Weten schappelijke archiefambtenaren zijn verder verbonden aan de provin ciale inspecties in Friesland, Gelderland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Die in Friesland, wetenschappelijk archiefambtenaar der tweede klasse, maar ook in het bezit van het diploma van het met goed gevolg afgelegd examen voor wetenschappelijk archiefambtenaar der eerste klasse, geniet een salaris van f 2400-f 3000, die in Gelderland wordt gesalarieerd als een hoofdcommies bij het Rijksarchiefwezen, de ambtenaar bij de provinciale Zeeuwsche archiefinspectie verdient f 2700 per jaar, maar behoort niet tot het korps provinciale ambte naren, wat waarschijnlijk beteekent, dat hij op arbeidscontract werk zaam is. De ambtenaar bij de provinciale inspectie in Noord-Brabant, evenals die in Gelderland en in Zeeland wetenschappelijk archief ambtenaar der eerste klasse, heeft een salaris van f3000-f5100. Hij is evenwel slechts twee dagen per week bij de archiefinspectie werkzaam: de rest van de week is hij ambtenaar ter provinciale griffie. Ten slotte verdient de ambtenaar bij de provinciale Inspectie in Limburg, in het bezit van het archiefdiploma der tweede klasse, een salaris van f1500-f 2200, indien hij gehuwd is vermeerderd met 21 eene „gezinstoelage van 10°/0, benevens eene kindertoelage van f 75 per jaar van het derde kind af. Ten slotte de salarisregelingen voor de Rijksarchiefambtenaren. De in het korps der Rijksarchiefambtenaren bestaande rangen zijn klerk, adjunct-commies, commies, hoofdcommies, Rijksarchivaris en Algemeen Rijksarchivaris. De salarisschalen zijn de volgende: 1) Klerk: f 1080 f 1890; 2) Adjunct-commies: f 1080 f2530; 3) Commies: f2340 f3240; 4) Hoofdcommies: f3330 f4320; 5) Rijks archivaris: f 4320 f 5940; 6) Algemeen Rijksarchivaris: f 6300 f 7200. De maxima worden resp. bereikt na 9, 16, 10, 12, 9 en 2 dienstjaren. Mr. J. J. BEYERMAN NASCHRIFT. !n Sittard is geen gemeente-archivaris benoemd. De op arbeids contract werkzaam gestelde archiefambtenaar heeft een salaris van f 2000 met 5°/0 duurtetoeslag. De salarissen van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger van deze 16100 inwoners tellende Limburgsche gemeente bedragen resp. f 5100 f 5700, f 4300-f4900 en f3200-f 3700. Naar de archivaris der gemeente Hulst mij mededeelt is er geen sprake van vergoeding van reiskosten Goes-Hulst v.v. Deze reiskosten, die voor dezen afstand f 3.00 per keer bedragen gaan dus nog van het salaris van f 350 af: het restant bedraagt dus ongeveer f 250,00, want van de f 350 nominaal gaat natuurlijk eerst een bedrag van f 35 voor pensioenbijdrage af. De archivaris van Oudewater verkeert dus t.a.v. van hare Hulster collega in gunstiger omstandigheden, daar zij de overigens veel ge ringer reiskosten Gouda-Oudewater v.v. wél vergoed krijgt. B. Het vernietigingsvraagstuk. Ons medelid, Mr. A. R. M. Mommers, heeft op 23 Augustus van het afgeloopen jaar voor de Studieclub voor gemeentelijke documen tatie een lezing gehouden over de vernietiging van archivalia, die later in druk is verschenen in de October- en November-nummers van het tijdschrift „Gemeentelijke Documentatie en Secretarieorga nisatie Aangezien deze periodiek velen lezers van dit blad wel niet iri handen zal komen, wordt, met toestemming van den schrijver, uit deze goede samenvatting het grootste deel hier overgenomen. Artikel 5 der Archiefwet luidt, na een kleine wijziging in 1928, thans als volgt: „Een algemeene maatregel van bestuur stelt vast de gevallen, waarin en de wijze, waarop archiefbescheiden, al

Nederlandsch Archievenblad | 1942 | | pagina 14