46 47 Deze verbouwing van de voormalige Pieterskazerne tot Rijksarchief is uitgevoerd door een Maastrichtschen aannemer naar het ontwerp van Ir. De LUSSANNET DE LA SABLONIÊRE te 's-Gravenhage. ^VerZ'et men ^eze verbouwing en de nieuwe deelen die erbij gekomen zijn, dan blijkt al aanstonds welk een groote verbetering hier voor het Rijksarchief verkregen is, vooral will de tegenwoordige behuizing in de voormalige Franciskanerkerk, eveneens aan de Pieterstraat gelegen, zeer bekrompen was. Beschikte men allereerst in de oude behuizing niet over scherfvrije kelders, in den nieuwbouw is daarmede terdege rekening gehouden met het opbergen van kostbare oorkonden en cartularia (perkament-copieën) welke dan zoo spoedig mogelijk daarheen zullen worden overgebracht. In het nieuwe deel van het Rijksarchief zullen verder worden ondergebracht oude rechterlijke bescheiden, stukken betrekking hebbende op vroegere heerlijkheden en archieven van kloosters en kapittels in Limburg. Bij dezen nieuwbouw heeft tevens de bedoeling voorgezeten, de fraaie 15-eeuwsche kloostergang van het voormalig Franciscanerklooster te behouden door een goede restauratie. Doordat echter deze gang de vorige eeuw gediend heeft als pakhuis bleek het materiaal zoo te zijn vergaan, dat restauratie niet wel mogelijk bleek. Alleen heeft men den hardsteenen onderkant weten te behouden, alsmede een aantal pilaren, waarop geheel in stijl van het oude een spitsbogenvorm is aangebracht, zoodat het geheel, vooral als aansluiting naar de aangrenzende kerk, zeer geslaagd mag genoemd worden. Het plan is verder, om een betere concentratie te krijgen van belangrijke archieven t.z.t. het Feilzusterklooster, dat aansluit aan den nieuwbouw van het Rijks archief, te verbouwen en in te richten als Gemeentearchief, hetgeen vooral uit weten schappelijk oogpunt, daar het Gemeentearchief van Maastricht nog kostbaarder en oudere stukken bezit dan het Rijksarchief voor Limburg, een groote verbetering zou zijn. Maasbode, 18-9-'40. Gemeente-archieven. Amsterdam. - Met ingang van 1 Juli 1940 is de heer S. HART verhoogd tot den rang van adjunct-commies. Met ingang van 1 September 1940 is de commies Mej. S. DUPARC eèrvo| ontslag verleend. Middelburg. lengevolge van het bombardement van Middelburg en den daarop gevolgden brand van het Stadhuis is het gemeente-archief, oud- zoowel als nieuw archief, met uitzondering der registers van den Burgerlijken Stand sinds 1810 en een deel der bevolkingsregisters verloren gegaan. O s s. Alhier is op 12 September 1940 in den ouderdom van 56 jaar over leden de heer J. M. CUNEN, archivaris der gemeente. Schied.'am. - Alhier is op 1 1 October 1940 op 71-jarigen leeftijd overleden Dr. C. R. VERMAAS, oud-archivaris der gemeente. Utrecht.- De Gemeenteraad heeft Dr. W. C. SCHUVLENBURC op zijn verzoek wegens het bereiken, van de leeftijdsgrens met ingang van 1 |anuari 1941 eervol ontslag verleend als gemeente-archivaris, en heeft in zijn plaats tot archivaris benoemd Mr. W. C. VAN CAMPEN, chartermeester Ie klasse aan het gemeente-archief. De terugkeer van Nederlandse lie archiefstukken. Groote voldoening is op haarplaats. - Een medewerker schrijft ons: De mededeeling van den leider van het „Deutsche Archivamt in den Nieder- landen", Staatsarchivdirektor dr. B. -VOLLMER, op de onlangs gehouden vergadering der Vereeniging van Archivarissen in Nederland, waarbij deze een belangrijken ruil van archiefstukken tusschen Nederland en Duitschland in uitzicht stelde, is in Neder- landsche archiefkringen met levendige voldoening vernomen. Deze voldoening werd nog vergroot toen ook de mogelijkheid van verwerving van archivalia, die in Belgische en Fransche depóts berusten, waartoe reeds lang pogingen zijn gedaan, werd aange kondigd. Een ruilovereenkomst, die ook onder vroegere verhoudingen had behooren te slagen en op den langen duur misschien ook wel zou zijn gelukt, zal nu, door de gewijzigde staatkundige verhoudingen, in versneld tempo haar beslag krijgen. Van de instemming uit archiefkringen, die dezen op objectieve en wetenschappelijke motieven gebaseerden ruil steeds hebben nagestreefd, is men uiteraard zeker. Maar ook andere Nederlandsche belangstellenden mogen zich overtuigd houden, dat Nederland bij den voorgenomen ruil meer heeft te winnen dan te verliezen, zoo men dit laatste woord in dit verband zou willen gebruiken. Wat toch is het geval? Zooals ieder, die zich even rekenschap geeft van de vaderlandsche geschiedenis, volkomen zal beseffen, zijn in den loop der tijden gebieden, die oorspronkelijk tot Nederland behoorden, daarvan los geraakt, doch ook omgekeerd zijn deelen van Pruisen aan Nederland gekomen. Het na den opstand aan Spanje gebleven deel van Opper-Gelre bv. kwam in 1713 aan Pruisen; tot Kleef behoorden verschillende stukken oorspronkelijk Geldersch gebied. Tengevolge van het Congres van Weenen nu zijn belangrijke gedeelten van Opper-Gelder, Gulik en Kleef aan Nederland afgestaan en gevoegd bij de provinciën Gelderland, Noord-Brabant en Limburg. Daardoor zijn zoowel in het Pruisische archiefdepót te Dusseldorp als in de Nederlandsche in Gelderland en Limburg archivalia gekomen, die betrekking hebben op tegenwoordig, voor beiden buitenlandsch gebied. Maar ook op andere wijze zijn oorspronkelijk Nederlandsche archivalia in vreemde depóts geraakt. Zoo wordt in het Geheimes Hausarchiv der v.m. Beiersche koningen te München een verzameling van 243 charters aangetroffen, loopende over de jaren 1107—1529, die afkomstig zijn van de graven en hertogen van Gelre en Zutfen, die de laatste hertog van Gelre, toen hij in 1543 zijn land aan KAREL V moest afstaan, apart gehouden had om ze misschien nogeens tot staving zijner landsheerlijke rechten te kunnen laten dienen en die door voortdurende ver erving zijner nakomelingen tenslotte in Beieren zijn beland. Zoo bevinden zich te Dresden archiefstukken betreffende het bestuur over Friesland, welke daar door de hertogen AELBRECHT en GEOROE VAN SAKSEN, die tusschen 1498 en 1515 het lands heerlijk gezag over dit gewest hebben bekleed, terecht zijn gekomen. In de woelige jaren der 16e eeuw hebben met name Benedictijner Kloosters hun archieven naar Duitsche abdijen overgebracht; zoo bezit die te Fulda zeer belangrijke archivalia van het klooster te Dokkum, welke destijds door den abt zelf daar vandaan zijn gehaald, en bewaart het stadsarchief te Frankfort aan den Main het zgn. Provincie-archief van de orde der Carmelieten. Dat ook in België zich tal van Nederlandsche archivalia bevinden is algemeen bekend; het feit, dat ons land daarmede van de Bourgondische heerschappij tot 1579, en daarna nog van 1815—1830, vereenigd is geweest, is hiervan de voornaamste oorzaak en geeft tevens de gereede verklaring. Zoo berusten te Brussel o.a. in het Algemeen Rijksarchief, ingelijfd en zelfs ingebonden bij de bekende Papiers de I' Audience, de in 1585 bij de overgave van Antwerpen buitgemaakte stukken, behoorende tot het archief der Staten-Generaal, waarop Nederland gegronde rechten kan doen gelden. In het staatsarchief te Hasselt bevinden zich schepenen-archieven van plaatsen in Nederlandsch Limburg, in die te Gent en te Antwerpen Kloosterarchieven van Noord- nederlandsche herkomst, evenals trouwens in het Rijksarchief te Brussel. En hoewel

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 27