34 Vernietiging van archieven in Pruissen, Voordracht over micro-fotocopie, gehouden op de alge meene vergadering van 26 October 1940, door K. Hijmans. In aansluiting op de hiervóór afgedrukte voordracht van Jhr. Mr D P. M. Graswinckel heeft Dr. B. Vollmer op de Algemeene Ver gadering van 26 October 1.1. te Utrecht gehouden, medegedeeld, hoe de vernietiging van archieven in Pruissen geregeld is. Dr. Vollmer eeft deze mededeelingen in het kort als volgt samengevat: „Die Kassationslrage ist als eins der wichtigsten Fachprobleme von den deutschen Archivaren erkannt worden und demgemasz auf verschiedenen Archivtagen und Direktoren-Konferenzen erörtert worden. Eine besondere Kassations-Kommission ist am Geheimen Staatsarchiv (Berlin-Dahlem) mit der Ausfertigung von Richtlinien beauftragt worden. Jedes Staatsarchiv ist ausserdem angewiesen worden, zu bestimmten Terminen seine Erfahrungen und die von ihm bei der Kassation gros- serer Bestande durchgeführten methodischen Grundsatze der Kassations- Kommission mitzuteilen. Ferner werden von emzelnen Archivaren auf Grund ihrer besonderen Beschaftigung mit den Registraturen einzelner Behörden (z.B. Kataster- Verwaltung) Berichte erstattet, die eine Geschichte der betreffenden erwaltung, sammtliche maszgebenden Verordnungen und eine Bewer- tung des bei der betr. Verwaltung erwachsenen Quellenstoffes ent halten. Diese sorgfaltig ausgearbeiteten Berichte werden in dem monatlich erscheinenden „Mitteilungsblatt" der Preussischen Archivver- waltung vervielfaltigt und jedem Staatsarchiv mit der Bitte urn Stellungname zugeleitet. Die gegebenenfalls von anderen Staatsarchiven daraufhin geltend gemachtend Einwendungen und Erganzungen werden durch das Mitteilungsblatt wiederum ihrerseits veröffentlicht. Auf diese Weise wird nach und nach eine klare Beurteilung jeder Kategorie des bei den Staatsbehörden erwachsenden Quellen stoffes ermöglicht. Für die verschiedenartigen schriftlichen Nieder- schlage der Gerichtsbehörden liegt bereits ein eingehendes Gutachten der Kassations-Kommission vor, dasz im „Mitteilungsblatt" veröffent licht worden ist. Durch dem in jedem Jahr erscheinenden Index dieses den Dienstbetrieb sehr erleichternden Hilfsmittels, neben den noch ein sog. „Verordnungsblatt", der Archivverwaltug zur Zusammenfassung der allgemeinen staatlichen Erlasse erscheint, besteht in der Zukunft die Möglichkeit, sich über den Wert jeder Einzelart des bei den staatlichen Behörden erwachsenden Schriftguts schnell zu unterrichten". 35 Als archivarissen zijt gij documentalisten bij uitnemendheid, d.w.z. dat Uwe taak in 3 deelen te onderscheiden valt ten aanzien van de documenten, die onze voorvaderen ons hebben nagelaten en die, welke wij zelf produceeren en die ons en onze nazaten een beeld moeten geven van respectieve vroegere en huidige stand der be schaving, t.w. 1) Het verzamelen en bewaren, waaronder tevens valt de be veiliging tegen beschadiging of verlies door slijtage, bederf of en vooral door rampen. 2) Het ordenen. 3) Het beschikbaar stellen voor publiek, studeerenden en weten schap. Deze drieledige taak heeft U door gebrekkige outillage tot dus verre niet geheel naar wensch, d.w.z. niet afdoende kunnen vervullen, hetgeen vooral in tijden van oorlog, zooals wij momenteel beleven, zeer sterk tot uiting is gekomen. Gij zijt gaan beveiligen, maar de maatregelen, die gij hebt kunnen treffen, waren zeer onvoldoende. Dat hebben wij gezien in Middel burg, waar een deel van het depót is verbrand, een ander deel zwaar beschadigd is door bluschwater en o.m. de handschriftkaarten van Zeeland door Jan van Deventer, verloren zijn gegaan. Eene meer afdoende beveiliging ware geweest, het geheele depót in bom- en watervrije kelders op te bergen. Dit zou echter niet al leen onoverkomelijke kosten veroorzaakt hebben, doch het is de vraag, of het afdoende ware, want het materiaal, dat heden als veilig be schouwd mag worden, kan geheel onvoldoende zijn ten opzichte van toekomstige vernietigingsmiddelen. Ge hebt de meest waardevolle stukken uit Uw archief in kelders en misschien in ijzeren kisten gestopt. Geheel veilig tegen den invloed van vocht, ratten en insecten, zijn ze daar op den duur zeker niet, maar hoe méér ge daarin gestopt hebt, des te meer hebt ge het deel Uwer taak als sub 3 genoemd, onderbroken. Ge hebt daarmede die stukken tijdelijk onttrokken aan hun eigenlijk doel, de mogelijkheid tot inzage door gegadigden. De moderne techniek heeft een beter beveiligingsmiddel gebracht, een middel, waarmede weliswaar niet de origineele stukken, maar hun inhoud volkomen veilig gesteld kan worden en deze te bewaren voor het nageslacht, is toch waar het voornamelijk op aankomt. Dit

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 21