28 archieven of wel vernietigd worden, of wel bewaard worden, hetgeen ook al weer niet de bedoeling is. Nadat ik U thans zeer vluchtig een indruk heb trachten te geven van de moeilijkheden, welke zich zooal bij vernietiging kunnen voor doen, moet ik thans nog in het kort na gaan, hoe deze bij ons ge regeld is. Het zal niet ondienstig zijn daarbij eerst een summier over zicht te geven van de werkwijze terzake in eenige ons omringende landen. Om dit betoog niet te lang te maken, wil ik mij bepalen tot het doen van enkele mededeelingen betreffende België, Duitschland, Engeland en Frankrijk. In België mag geen enkele administratie zonder toestemming van den Algemeenen Rijksarchivaris tot vernietiging overgaaner be staan in dit land geen vaste lijsten van voor vernietiging vatbare stukken, ln Duitschland is deze materie uitvoeriger geregeld. Ik moet hier echter dadelijk aan toevoegen, dat er in den Iaatsten tijd nieuwe regelingen zijn getroffen, waarvan ik nog niet op de hoogte ben, doch waarover een terzake meer deskundige U wellicht zal kunnen inlichten.1) Tot voor kort was de regeling als volgtVernietiging van stukken, welke nog onder de administratie berusten, kan in Pruissen geschieden na bijzondere machtiging van de administratie en na ver kregen overeenstemming met de competente archivarissen. Zijn de stuk ken reeds overgebracht naar een archief-depot, dan kan zulks geschie den na verkregen machtiging van den General-Director der Archieven. In het algemeen bestaat er geen datum vóór of na welke stukken mogen worden vernietigd slechts de intrensieke waarde der stukken doet gewicht in de schaal bij de beoordeeling of archivalia weg kunnen dan wel bewaard moeten blijven. In verschillende Gesetz- en Verordnungs-bladen zijn voorts lijsten opgenomen van stukken, welke na zekeren tijd vernietigd kunnen worden. In het Vereenigd Koningrijk moet iedere administratie, welker archieven onder de directie van den „Master of the Rolls" zijn ge plaatst en die een gedeelte wenscht te vernietigen, een lijst opmaken, na verkregen overeenstemming met een comité van toezicht, waar van verschillende leden behooren tot het personeel van het Public Record Office. Deze lijst wordt aan het Parlement voorgelegd; ver volgens moet er een zekere tijd verloopen zijn alvorens de vernietiging voortgang kan vinden. Echter zijn op deze laatste bepalingen uitzon deringen mogelijk. In ieder geval is het verboden stukken, welke in 29 een of ander archief-depót berusten en ouder zijn dan 1660, te ver nietigen. De te vernietigen categorieën van stukken, welke nog onder de administratie berusten en die op de aan het Parlement overgelegde lijsten zijn gebracht, zijn, voor wat de periode van 1877 tot en met 1913 betreft, in een boekwerk opgesomd, zoodat men hier dan ook van vaste lijsten kan spreken. Voorts verdient het nog de aandacht, dat van de vernietigde stukken meestal van elke categorie eenige als staal worden bewaard, een werkwijze, welke ook door ons bij de vernietiging van de stukken van de N.O.T. wordt toegepast. Het onderzoek door het bovengenoemde comité van toezicht geschiedt gewoonlijk op een tijd, dat de stukken nog niet zijn over gebracht naar het Public Record Office; voorts kan nog worden medegedeeld, dat het comité meermalen advies heeft gegeven aan andere dan publieke archief-instanties, maar gezien de groote mate van autonomie, ook in die archief-instanties, hebben deze adviezen meestal weinig effect gesorteerd. In Frankrijk is de zaak als volgt geregeld. Bij de Archives-Natio- nales wordt een voorstel tot vernietiging door den betrokken archi varis overgebracht aan den conservateur van de afdeeling moderne archieven, die het plan voorlegt aan den Directeur der Archieven; deze vraagt het advies van het Ministerie of van de administratie, waaronder de stukken hebben geressorteerd en legt vervolgens het plan voor aan de Commission Supérieure des Archives, die gunstig of ongunstig beslist. Meestal moet er dan nog eenigen tijd verloopen, alvorens tot vernietigen kan worden overgegaan. In het algemeen mogen in de Nationale, Departementale en Com munale archieven vernietigd worden le stukken, waarvan het voornaamste van den inhoud te vinden is in een of ander verzamelstuk, en bij voorkeur, wanneer zoo'n stuk gedrukt is. 2e stukken, die slechts een tijdelijk nut hebben en wanneer de tijd, waarin zij belang hebben, verloopen is. Bij de Departementale archieven wordt een voorstel tot vernie tiging gedaan door den betreffenden archivaris, die zich daarbij moet voorzien van een drieledige toestemming, te weten van den chef van de administratie, die het bedoelde archief heeft overgedragen, van den Conseil-genéral van het Departement, en van den Minister van Nationale opvoeding. Door de zorg van de Commission Supérieure des Archives zijn lijsten opgemaakt van de stukken, welke, voorzooverre betreft de Departementale archieven, in aanmerking komen om vernietigd te Zie de mededeelingen na dit artikel.

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 18