26 is, dat in het archief van het Departement van Defensie slechts een gedeelte van de stukken, door genoemden Inpecteur behandeld, te vinden is. Het was derhalve niet verantwoord het archief zonder meer te vernietigen. Aan den Minister van Defensie werd dan ook geadviseerd nagenoeg het geheel der voor vernietiging voorgedragen stukken te bewaren. Een ander voorbeeldDe Raad van Toezicht op de Spoorwegen had zijn archief keurig geordend op eenige bovenverdiepingen van huizen aan de Koningskade in den Haag staan. Toen de Lucht bescherming in werking trad, wilde men eenvoudigheidshalve de zaak maar heelemaal opruimen, voorzooverre de stukken voor den loopenden dienst gemist konden worden. Alvorens een onderzoek ter plaatse in te stellen, raadpleegde ik een gewezen lid van den Raad van Toezicht, die geen oogenblik aarzelde, om zich ten krachtigste tegen het voorstel tot vernietiging uit te laten, omdat, volgens zijn inzicht, in het archief de geheele geschiedenis van de Nederlandsche Spoorwegen was te vinden. Met dit advies gewapend, kon ik mij ter plaatse overtuigen, dat er inderdaad alles voor te zeggen viel, om hier met de uiterste voorzichtigheid te werk te gaan. Weliswaar bleek het, dat van verschillende stukken afschriften aanwezig zijn in het archief van het Departement van Waterstaat of in dat van de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht, doch die stukken liggen meestal verspreid tusschen andere archiefstukken, terwijl in het archief van den Raad van Toezicht in een betrekkelijk beknopt geheel alles te vinden is, wat van belang is voor de geschiedenis der Spoor wegen. Omgekeerd zullen er verschillende stukken van belang uit sluitend in het archief van den Raad te vinden zijn, hetgeen een reden te meer bleek, om genoemd archief intact te houden. Aldus werd geadviseerd. Tenslotte wil ik nog als leerrijk voorbeeld noemen de vernietiging van gedeelten van het archief der Raden van Beroep (Sociale ver zekering) te Roermond en te 's-Gravenhage, welke in den loop van het vorige jaar aan de orde is geweest. Dit voorbeeld is daarom van belang, omdat het aantoont, welk een nuttig werk de heden geïnstalleerde vernietigingscommissie kan verrichten. De griffier van den Raad van Beroep te Roermond verzocht den Rijksarchivaris in Limburg advies over een voorgenomen vernietiging van stukken uit zijn archief. Zooals U bekend zal zijn, worden voor den Raad van Beroep voor de sociale verzekering kwesties betreffende invaliditeits-rente en invaliditeits-pensioen behandeld, waarover in eerste instantie door de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid is be slist. In het archief van zulk een Raad van Beroep nu kunnen voorkomen; 27 a. De Rol van de zittingen b. Het Audientieblad c. Een serie vonnissen; d. Een reeks dossiers betreffende de zaken, welke in beroep behandeld worden. De stukken, genoemd onder a, b en c moesten, naar het oordeel zoowel van dén griffier als van den Rijksarchivaris in Limburg, in ieder geval bewaard blijven, doch over categorie d, welke verreweg de meeste stukken bevat, moest beraadslaagd worden. Deze afdee- ling nu bevat grootendeels afschriften van stukken, de zaak in beroep betreffende en ontstaan, terwijl de zaak in behandeling was in eerste instantie bij Rijksverzekeringsbank of bij de Raden van Arbeid. Ook tegen vernietiging dezer stukken kon geen bezwaar gemaakt worden. Origineel in deze dossiers zijn de rapporten van doctoren of hoog leeraren, die op verzoek van den Raad van Beroep over bepaalde ziektegevallen en ongevallen hun meening hebben kenbaar gemaakt. De Rijksarchivaris in Limburg nu adviseerde, om deze rapporten te bewaren. De Rijksarchivaris van de lilde Afdeeling van het Algemeen Rijksarchief, die advies uitbracht over de gelijksoortige stukken van den Raad van Beroep te 's-Gravenhage, kwam tot hetzelfde resultaat, voor wat betreft de categorieën a, b en c. Maar ook tegen opruiming van de geheele categorie d had hij geen bezwaar, omdat de afschriften van de origineele medische rapporten worden ingezonden bij de Rijks verzekeringsbank en daar ten allen tijde zijn te raadplegen. Ziehier dus een overigens gering verschil in behandeling van vernietiging van gelijksoortige archieven. In het algemeen zal het toch wel aanbeveling verdienen, dat dergelijke vernietigingen over één kam worden geschoren en het zal nu o. a. de taak van de juist ingestelde vernietigingscommissie zijn, om, na ampele beraadslaging, voor dergelijke gevallen een advies te geven, dat voor alle gelijk soortige archieven kan dienen. De Rijksarchivaris in den Haag had bij zijn advies ook nog voorgesteld om het archief van één der Raden van Beroep in den lande in zijn geheel te bewaren, omdat het voor het geschiedkundig onderzoek naar de practijk der verzekeringswetten van belang zou kunnen zijn, vooral om de invoering der wetten na te gaan, dat men de beschikking heeft over het volledig archief van één der Raden. Het is duidelijk, dat bij het indienen van een dergelijk voorstel de vernietigingscommissie nuttig werk kan doen, door aan te geven, welk archief dan wel zal worden uitgekozen, om bewaard te worden. Als h ierin geen leiding wordt gegeven, loopt men de kans, dat alle

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 17