18 Toespraak van den Voorzitter. Waarde Collega's, Het verheugt me U allen gezond en wel weer hier te zien. Na de rampzalige gebeurtenissen, die we dit jaar beleefd ebben en nog eiken dag beleven. Lichameliik letsel heeft gelukkig tot nu toe niemand van ons gekregen. Maar wel zijn enkelen onzer m ander opzicht zwaar beproefd. Ik denk hier natuurlijk allereerst aan onzen ambtenoot Unger te Middelburg, die in de oorlogsdagen vrijwel het geheele uiterst be langrijke stadsarchief in vlammen zag opgaan Een ramp, waardoor ook van zijn eigen arbeid de resultaten goeddeels verloren gingen Wij deelen allen in zijn verlies en geven hem de verzekering, dat, zoo noodig, hij op onze hulp zal kunnen rekenen Ook de Rotterdamsche archivarissen en archiefambtenaren werden zwaar getroffen. Wel bleven hunne archieven, die van de stad en van het hoogheemraadschap Schieland gelukkig volkomen gespaar maar de kern van de stad, het oude Rotterdam, is zooals G„ weet door het bombardement nagenoeg geheel verloren gegaan. En wat dat beteekent voor ambtenaren, wier dagelijksche arbei vrijwel steeds op die verdwenen stad betrekking heeft behoef ,k in dezen kring niet nader uiteen te zetten. Daar komt bi), dat ook van andere instellingen, wier geschiedenis met die van de stad en ten deele ook met die van het hoogheemraadschap ten nauwste was samengeweven - ik noem alleen maar het Eataafsch Cenootschap en de Academie voor Beeldende Kunsten en Technische Weten schappen - volkomen verbrand zijn. Het archief van de Kamer van Koophandel daarentegen, dat reeds jaren geleden naar het Gemeentel.,k archief was overgebracht, bleef daardoor gelukkig gespaard. Of ook nog in andere plaatsen de Gemeente-archieven geleden hebben, is mij niet bekend. Is dit wel het geval, dan zal mededeel.ng daarvan op prijs worden gesteld. Van de archieven overgaande naar de archivarissen, memoreer ik allereerst, dat enkele weken geleden onze oud-collega Vermaas oud-archivaris van Schiedam, van ons heen is gegaan. Hi, overleed 11 October 1940. Zijn verdiensten zullen in de gecombineerde ver gadering stellig herdacht worden. Dr Schuylenburg zal wegens het bereiken van en ges e leeftijdsgrens op 31 December 1940 aftreden als archivaris der ge meente Utrecht. Wij volstaan hier met deze bloote vermelding, er zal later nog wel gelegenheid zijn om van onze belangstelling in dit feit te doen blijken. 19 Als zijn opvolger begroeten wij gaarne den chartermeester bij het Utrechtsche Gemeente-archief mr. W. C. van Campen, die enkele dagen geleden door den Raad met naar ik meen algemeene stemmen is benoemd. Wat onze afdeeling in het bijzonder betreft, stip ik even aan, dat mej. Miinssen, onze secretaresse, volgens het reglement moet aftreden. Wij danken haar hier alvast voor wat zij in die kwaliteit voor ons gedaan heeft. Tot bemoeiingen van het bestuur met de materieele belangen onzer leden was er dit jaar geen aanleiding en ik vrees, dat die ook in de tegenwoordige omstandigheden weinig of niet aan de orde zullen komen. Laat ons niettemin waakzaam blijven! E. WIERSUM. Vernietiging van archieven. De omstandigheid, dat heden door het bestuur van de Vereeniging van Archivarissen de zoogenaamde Vernietigings-commissie is ge ïnstalleerd, was aanleiding, om een spreker uit te noodigen het een en ander over de practijk van de vernietiging mede te deelen. Het bestuur heeft nu het oog op mij laten vallen, omdat ik, als zijnde belast met een afdeeling aan het Algemeen Rijksarchief, welke hoofd zakelijk nieuwe archieven bevat, uit den aard der zaak betrekkelijk dikwijls geroepen word gevallen van vernietiging te beoordeelen of daarover aan den Algemeenen Rijksarchivaris van advies te dienen. Ik heb mij dan ook gaarne bereid verklaard over het bedoelde onder werp te spreken; ik hoop nu alleen maar, dat hetgeen ik U zal hebben mede te deelen, U niet te zeer zal teleurstellen. Immers, ik zal U hier geen axioma's over vernietiging kunnen mededeelen, want het zal U al bij voorbaat duidelijk zijn, dat alle mogelijke gevallen van vernietiging van archieven, welke zich in den loop der jaren hebben voorgedaan of zullen voordoen, vrijwel alle op zich zelf beschouwd moeten worden. Het zal mij daarom slechts mogelijk zijn U een algemeen schema voor te dragen, dat echter geenszins volledig zal kunnen zijn en ongetwijfeld voor verbetering vatbaar zal blijken. Het woord vernietigen heeft bij een rechtgeaarde archivaris een klank, welke bij hem tegenstrijdige gevoelens moet opwekken. Hij toch, die geroepen is om de archieven te beschermen, voelt iets van wrevel in zich opkomen als hem gezegd wordt, gedeelten van Voordracht, gehouden op 26 October 1940; eenigszins bekort.

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 13