6 MEDEDEELINGEN VAN HET BESTUUR. Nieuwe leden. Het Bestuur heeft als nieuwe leden aange nomen Mej. M. C. G. Diemont te Bussum en den heer Dr. W. J. A. Visser te Eindhoven. Bedankt hebben Mej. A. J. Versprille te Leiden en de heeren H. Dommisse te Katwijk aart Zee en Dr. C. R. Vermaas te Schiedam. Bericht van den penningmeester. De penningmeester van de Vereeniging van Archivarissen noodigt de leden uit hun contributie over 1939— 1940, ten bedrage van f7.50, te storten of over te doen schrijven op postrekening 272188 ten name van „den penningmeester van de Vereeniging van Archivarissen" 7 Verslag van de acht en veertigste Algemeene Vergadering. De vergadering vond plaats op Zaterdag 16 September 1939, te 2 uur n.m., te 's-Gravenhage in de Raadzaal. Te ruim twee uur wordt de vergadering geopend door Jhr. Mr. H. J. L. Th. van Rheineck Leyssius, die als voorzitter fungeert bij afwezig heid wegens ziekte van den voorzitter Dr. H. PCoster. De presentielijst wordt geteekend door 49 leden. De secretaris leest een gedeelte van het jaarverslag voor van den voorzitter. Het volledige verslag is hierachter afgedrukt. Dr. W. Moll brengt namens de commissie tot het nazien van de rekening van den penningmeester over 1938—1939 verslag uit en deelt mede, dat de rekening sluit met een batig saldo van f 14.98. In de algemeene kas bevindt zich f 472.81, in het fonds voor den archiefgids f 2072.38, na bijstorting van f 231.43, zijnde het overschot van het fonds voor den index op het Archievenblad. Op voorstel van den voorzitter wordt de penningmeester van zijn beheer over 1938-1939 ontheven. In de plaats van Mr. A. Meerkamp van Embden, die aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar is, wordt tot bestuurslid gekozen Dr. G. W. A. Panhuysen. De vaststelling van de plaats voor de volgende Algemeene Vergadering wordt aan het bestuur overgelaten. Besloten wordt tot samenwerking over te gaan met de Studie club voor Gemeentelijke Documentatie ten aanzien van het in te stellen diploma voor bekwaamheid in de gemeentelijke archiefverzorging. De regeling wordt aan het bestuur overgelaten, dat ook een of twee leden van de Vereeniging zal aanwijzen voor den opleidingscursus en het examen. De bespreking van de maatregelen tot bescherming der archieven tegen oorlogsgevaar, wordt gehouden in den vorm van een vragenuur. Mr. R. Biilsma brengt eerst enkele vragen naar voren, die bij hem zelf gerezen zijn en waarop hij voor zich zelf een antwoord heeft gegeven. De eerste vraag is deze: Hoe moet de gemeentearchivaris handelen met de rijksarchieven, die hij onder zijn beheer heeft. Het standpunt van spreker is overeenkomstig art. 1743 B. WDe gemeente archivarissen moeten dus evengoed zorgen voor de Rijksarchieven als voor hun eigen. Verder zijn de richtlijnen soms in strijd met de archiefwet. Zoo wordt in de richtlijnen niet van Gedeputeerde Staten gesproken. Toch is het beter overeenkomstig de archiefwet te handelen en Gedeputeerde Staten te raadplegen en den Provincialen Inspecteur in de te nemen maatregelen te kennen. We komen dan tot een gemeente- en waterschapsarcliieven in de. provincie Gelderland, te Arnhem, de Wet straat 12. Venne, M. van de (II), hoofdcommies aan het Rijksarchief in Limburg, te Houthem (L.). Visscher, Mej. R. (II), oud-archivaris der gemeente Leeuwarden, te Leeuwarden, Har- lingersingel 13a. Visser, Dr. W. A. (II), archivaris d er gemeente Eindhoven. Waerden, M. van der (II), oud-archivaris der gemeente Eindhoven, te Eindhoven, Stratumseind 66. Weele, P. van der (II), wetensch. ambtenaar aan het gemeente-archief, te Rotterdam, Henegouwerplein 6b. Welcker, Mej. C. I. (II), archivaris der gemeente, te Kampen, l/sselkade 22. Werkman, Drs. E. J. (I), chartermeester (adiunct-commies) aan het Rijksarchief in Groningen, Friesche straatweg 59. Wiersum, Dr. E. (I), oud-archivaris der gemeente Rotterdam, archivaris van het Hoog heemraadschap van Schieland, te Rotterdam, s-CravendijkwaI 143c. Wortel, Th. P. H. (II), archivaris der gemeente, te Alkmaar, Bergerweg 78. Zande, J. van der (II), te Amsterdam-W., Stadhouwerskade 9. CORRESPONDEERENDE LEDEN: Cuvelier, Dr. oud-Rijksarchivaris-Generaal in België, te Brussel, Kruisdagenlaan 45. Graham Botha, C„ Hoofd van het archiefwezen in de Unie van Zuid-Afrika, te Kaapstad. Keusen, Prof. Dr. H., oud-archivaris der stad Keulen. Opogensky, Dr. |an, archivaris aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, te Praag. Sildnik, Dr. A., archivaris aan het Staatsarchief van Estland, te Dorpat. Stein, Henri, oud-conservator aan de Archives nationales en professeur aan de Ecole des Chartes, te Parijs. Striedinger, Prof. Dr. |vo, oud-archivdirektor aan het Beiersche Staatsarchief, te München. Vittani, Prof. Giovanni, directeur van het Staatsarchief, te Milaan.

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 9