64 Overbrenging naar andere meer geschikte conventen is z. i. practisch buitengesloten wegens de mogelijke scheiding van archivaris en archief en de twijfelachtigheid der meerdere veiligheid. In aan merking zouden komen: Nijmegen, Eindhoven en Culemborg. Geen van drieën ligt z. i. strategisch „voordeelig". Archief van het bisdom Haarlem. Het archief is opgeborgen in een kelder, zooals voorheen. Deze kelder is brandvrij, terwijl de ruiten tegen scherven zijn beschermd door zakken zand. Het Bureau voor Historische Demografie N.V. 's-Gravenhage. Aan het jaarverslag over het veertiende boekjaar 1938 is het volgende ontleend Wij hebben ook dit jaar wederom tot onze groote voldoening kunnen vaststellen, dat de algemeene belangstelling, welke ons werk van den aanvang af heeft mogen ondervinden, met de jaarlijksche uitbreiding van ons feitenmateriaal gelijken tred houdt. Het aantal inlichtingen, dat in het afgeloopen jaar ook aan buitenlanders kon worden verstrekt, heeft wederom dat van het vorige jaar niet onaan zienlijk overtroffen, waardoor onze bekendheid als betrouwbaar genea logisch informatiecentrum, zoowel in eigen land als daarbuiten, regel matig stijgt. Wij brengen hier gaarne een woord van dank aan alle Rijks archivarissen en gemeentearchivarissen en hun personeel, alsmede aan den Archivaris der Nederlandsche-Hervormde Kerk en vele predi kanten en voorts aan allen, die door hun prettige medewerking onzen arbeid in zoo belangrijke mate hebben gesteund. De pogingen van den Directeur tot uiteindelijke realiseering van de plannen tot tewerkstelling van werklooze intellectueelen, welke in het begin van dit jaar, dank zij de van verschillende instanties ondervonden medewerking, alle kans van slagen boden, ondervonden wederom vertraging, doordat op 18 Maart de te onzer beschikking gestelde lokaliteiten in de voormalige H. B. S. aan het Bleyenburg aan het Departement van Defensie moesten worden afgestaan voor de legering van troepen. Hierdoor moest de in het vorige jaarverslag in uitzicht gestelde aanzienlijke uitbreiding van het aantal mede werkers worden uitgesteld, zoodat, mede door vrij ingrijpende mutaties 65 in onze vaste groep medewerkers, het eindresultaat onzer werkzaam heden over dit jaar beneden de aanvankelijk gestelde verwachting bleef. Wij zien nierin echter slechts een aansporing onzen arbeid, welke terwille van de nauwkeurigheid aan een zeker tempo is ge bonden, met volle kracht voort te zetten. Dit te meer, waar wij zeer wel inzien, dat eerst de na ons komende generaties ten volle de vruchten van onzen arbeid zullen plukken, omdat hetgeen wij op ons hebben genomen, een werk van langen duur is, waarvan het einddoel: de volledige aansluiting, in kaartsysteem, van alle in Neder land bestaande geboorte- (doop-), trouw- en overlijdens- (begraaf-) registers van vóór het jaar 1811 aan de gegevens van den in laatst genoemd jaar ingestelden Burgerlijken Stand, nog ver is verwijderd. Het feit evenwel, dat een doei veraf ligt, kan slechts een aansporing zijn, den afstand tot dat doel zonder aarzeling te verkorten. Ook dit jaar mochten wij weer een niet onbelangrijken financieelen steun ontvangen van het Nationaal Fonds voor Bizondere Nood en te s-Gravénhage, ten behoeve van enkele onzer vaste medewerkers, zulks in afwachting eener meer definitieve regeling. Wij spreken hiervoor het Fonds onze groote erkentelijkheid uit. Op 21 September had een bespreking plaats ten Departemente van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, onder voorzitterschap van den Heer P. Visser, Administrateur, Chef der Afdeeling K. en W„ waarbij de wenschelijkheid en de mogelijkheid werd overwogen van een nauwer contact tusschen het Rijk en ons Bureau. Nader uitge werkte voorstellen dezerzijds hebben het Departement inmiddels bereikt. Het aantal medewerkenden handhaafde zich dit jaar op twintig, doch daalde aan het einde van het jaar tot 12, doordat voor velen de reeds lang in uitzicht gestelde financieele tegemoetkoming nog met kon worden verleend en men zich door omstandigheden genoopt zag naar betaalden arbeid uit te zien. Onze Secretaresse legde dit jaar met goed gevolg het examen voor archiefambtenaar af. Wij hopen, dat het volgend jaar een tweede medewerker dit examen met succes zal afleggen. Tot ultimo December 1938 zijn de volgende trouwregisters bewerkt Gelderland: And eist 1772-1810 met 152 acten, Avezaath 1619-1681 met 258 acten, Avezaath 1699-1754 met 272 acten, Avezaath 1772-1797 met 141 acten, Beek 1748-1771 met 74 acten, Beek- Ub bergen 1678-1704 met 502 acten, Beekbergen 1717 met 9 acten, Gard eren 1763-1798 met 293 acten, G o rsse I 1643-1689 Zie voor 1937 Ned. Archievenblad 1937/1938, blz. 133 vg. Geficheerd Nederlandsch Archievenblad 1939 1940

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 38