62 De archiefruimte bezit steenen wanden, een betonnen vloer en een plafond van troggewelfjes, gevat in ijzeren binten. De toegang tot de archiefruimte wordt gevormd door een stalen kluisdeur. De ruimte bezit twee ramen, welke op een binnenplaats, even boven den grond uitkomen. De raamopeningen zijn van ijzeren tralies voorzien, om inbraak te voorkomen, bovendien zijn deze raam openingen vanuit de archiefruimte af te sluiten door ijzeren luiken. Deze archiefruimte werd tegen instorting beveiligd in geval van luchtaanvallen, waarbij werd uitgegaan van een belasting van 500 kg/m2. Deze beveiliging bestaat uit het plaatsen van houten slooven tegen de ijzeren binten van het plafond, welke slooven worden gesteund door verticale houten binten. Bedoelde binten zijn niet direct op den vloer, doch op houten balken geplaatst, welke op den vloer rusten. De verticale binten zijn opgewigd, zoodanig dat zij de belasting van het plafond op den vloer overbrengen. De verticale houten binten werden in rijen geplaatst, op onder- lingen afstand van ruim één meter, zoodanig dat zij overeenstemmen met de indeeling van het archief. Het gebruik van het archief werd door deze draagconstructie niet gestoord. Het. voornemen bestaat de ramen aan de buitenzijde te dichten met behulp van zandzakken, zoodra de kans op luchtaanvallen groot wordt. De zakken werden aangeschaft en de vereischte hoeveelheid zand werd opgeslagen. De zakken werden echter nog niet gevuld om vergaan te voorkomen. Het archief zal tevens worden benut als schuilkelder, waartoe de ruimte en de situatie zich eigent. De maatregelen welke hiervoor extra vereischt zijn kunnen in deze omschrijving buiten beschouwing blijven. Uitdrukkelijk dient hierbij te worden opgemerkt, dat het archief niet bomvrij werd gemaakt, zoodat een voltreffer de ruimte zal ver woesten. Maatregelen in dit opzicht worden veel ingrijpender en kostbaarder terwijl de kans op een voltreffer gering is. De geheele voorziening heeft ongeveer f 200. gekost. Tenslotte kwamen nog eenige berichten binnen van beheerders van kerkelijke archieven Ned. Hervormde Kerk. Het zeer belangrijke archief van de Synode ligt veilig opge borgen in de ruime archiefkluis, even duurzaam als de safe van een bank-insteiling, in het gebouw van de Algemeene Synode, Javastraat 100 te 's-Gravenhage. Deze kluis herbergt ook tijdelijk archieven of ge- 63 deelten van archieven van kerkelijke gemeenten en van kerkelijke besturen uit het geheele land. Provinciaal archief van de Minderbroeders te Weert in Nederland. Het Archief te Weert is in tegenstelling met zijn bibliotheek niet van zulk een omvang, dat directe maatregelen ter verplaatsing met alle nadelen en lasten daarvan onmiddellijk nodig werden geacht. Wel werden die archivalia, die bij een min of meer overhaaste verplaatsing gemakkelijker beschadigd zouden kunnen worden, in dozen ingepakt. Medebeschikking werd ontvangen over een ruime schuilkelder, die volgens de aanwijzingen van den Luchtbeschermingsdienst vol komen brand-, scherf- en gasvrij werd gemaakt. Bovendien staat nog een zeer ruime kelder ten dienste, die tot het bewaren van het archief voldoende waarborgen biedt tegen andere gevaren, dan vocht en afsluiting van luchttoevoervoor korteren tijd biedt deze kelder een uitstekende bevestiging, mede door een haast volkomen afsluiting van de buitenwereld en door haar ligging onder een gebouw met vier vloeren van gewapend beton. Enige particulieren in de omgeving werden bereid gevonden een gedeelte van archieven en boeken in hun kelders op te bergen. Al kunnen deze voorzorgsmaatregelen enigszins voldoende worden geacht voor de beveiliging van de cultuurschatten tegen luchtgevaar, brengt de gevaarlijke ligging van het gebouw zelf een voortdurende zorg, of deze maatregelen in het algemeen genoeg waarborgen bieden tegen elk gevaar. Gevraagde adviezen brachten wegens haar tegen strijdigheid geen beslissend uitsluitsel voor het volgen van een be paalde gedragslijn. Archief der Neder 1. Augustijnen Provincie. Aangezien dit archief er een is van een privaat-rechtelijke instantie, is de archivaris, wat luchtbeschermingsmaatregelen betreft, hoofdzakelijk wel op zich zelf aangewezen. Het archief is op een tamelijk veilige plaats bewaard. Bijzondere maatregelen nu reeds te treffen, is moeilijk uitvoerbaar en ten deele onjuist. De omvang is niet zoo groot, dat het archief niet in betrekkelijk korten tijd vervoerd kan worden. Kelders, gelijk aan die, welke voor schuilkelder zijn aangewezen, zijn aanwezig. De bescheiden nu reeds daarheen te brengen, acht de archivaris onmogelijk, wegens het bezwaar van ontoegankelijk worden, maar vooral wegens de vochtigdheid, enz.

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 37