58 nood van de - ook in vredestijd geenszins brandvrije archiefberg plaats op een tusschenverdieping worden overgebracht naar de secretarie, beneden in het stadhuis, welke gevestigd is in de gerestaureerde en constructief nog zeer sterk 15de eeuwsche gewelven, waar centrale verwarming aanwezig is Tegen het optrekken van vocht van de vloer, of e. v. instroomen van bluschwater is een stellage gemaakt, waarop de daarvoor in aanmerking komende archivalia, geborgen in stevige, waterdichte zeildoeken zakken, geborgen zullen worden. Bij dreigend oorlogsgevaar zullen door den burgemeester krachten gereguireerd worden, die de daarvoor bestemde stukken van boven naar beneden zullen dragen en daar inpakken, terwijl tevens iemand is aangewezen om, bij mogelijke afwezigheid van den archivaris, toezicht te houden en leiding te geven. Tilburg. De archivalia zijn opgeborgen in twee afzonderlijke, brandvrije, depots, welke gelegen zijn in de benedenverdieping van het Paleis- Raadhuis. De buitenmuren dezer depóts zijn 80 cM. dik, terwijl de vensteropeningen met zandzakken kunnen worden dichtgemaakt. Boven de depóts bevinden zich twee verdiepingen, voorzien van zware betonnen vloeren, zoodat mag worden verondersteld, dat de archivalia e. a. voldoende tegen gevaren uit de lucht beveiligd zijn. Utrecht. De voor het gemeentearchief genomen beschermingsmaatregelen tegen luchtgevaar kunnen als volgt worden samengevat. Reeds eenige jaren geleden werd vastgesteld, welke (min of meer bomvrije) kelders onder het gebouwencomplex van Rijks- en Gemeente-archief bestemd zouden zijn voor opberging van de ge meentelijke archivalia. Later zijn in het depót eenige zakken zand geplaatst, terwijl in de ruimte boven Rijks- en Gemeentedepót van rijkswege eenige voorzorgsmaatregelen werden genomen. In de eerste week van September van dit jaar is het grootste gedeelte van het middeleeuwsche archief en van de bij het stads archief bewaarde middeleeuwsche archieven opgeborgen in een aantal, voor dat doel vervaardigde en in de kelders geplaatste houten kisten. Deze kisten zijn van binnen met zink bekleed en aan de binnenzijde van het deksel van een rubberrand voorzien. Door twee ijzeren staven over het deksel aan te schroeven, wordt deze rubber aange drukt en toetreding van vocht verhinderd. Bovendien zijn nog eenige kisten bestemd om de kostbaarste 59 teekeningen uit den topografischen atlas bescherming te verleenen. Het grootste deel der kelderruimte is overigens benut, om er zware houten stellages in aan te brengen, waarop, als de toestand het eischen zal, het daarvoor in aanmerking komende gedeelte van het archief kan worden opgestapeld. Om op het fatale oogenblik te weten, wat hieronder te rekenen valt, werden in het depót de planken, waarop deze stukken zich bevinden, met een strook wit papier beplakt. Er zijn maatregelen genomen om er van verzekerd te zijn, de noodige krachten beschik baar te hebben, om de aldus aangeduide archivalia met bekwamen spoed naar de kelders te brengen. Aan de tuinzijde van het archiefgebouw werden een aantal zakken zand opgestapeld in de onmiddellijke nabijheid van de licht openingen en den ingang van de kelders, evenals in den aan de voorzijde gelegen kelder, waar zij bestemd zijn, om de aan de gracht uitkomende deur te baricadeeren. Dat thans deuren en ramen nog niet onder de zakken zand verborgen zijn, vindt zijn oorzaak in de noodzakelijkheid, om door geregelde ventilatie de kelders zoo droog mogelijk te krijgen, Door de opberging te beperken tot het middeleeuwsche gedeelte en voor het overige gedeelte alleen voorbereidende maatregelen te treffen, kon de archiefdienst zonder bijzondere stoornis doorgaan. Vlaardingen. Het gemeente-archief is gevestigd in de beneden-verdieping van het Stadhuis en daar deze verdieping volgens het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst vrij goed is gebouwd, is besloten de archieven er te laten. Er bevinden zich behalve de kamers een drietal kluizen: 1. een, waarin de van het Rijk in bruikleen ontvangen archivalia staan, 2. een klein kluisje in de kamer, waar de bibliotheek staat, 3. een in de werkkamer van den archivaris; behalve deze is er nog een kluis in de daar boven gelegen kamer van den gemeente-secretaris. Daar boven de secretariskamer een lage zolder is, wordt het gedeelte van het oud-archief, dat in die kluis niet erg veilig is, gebracht naar een der vertrekken beneden, waar een stelling er voor gereserveerd werd. Ten deele is dit reeds geschied. In onverhoopt geval van oorlog wordt deze stelling ontruimd en de inhoud overgebracht in kluis 1. Deze archivalia kunnen in het gangpad van deze kluis gemakkelijk een plaats vinden; de steenen vloer is reeds door een vlonder, eenige centimeters van de vloer, gedekt. Er blijft in deze kluis dan nog voldoende ruimte over om het geraamte van het nieuw-archief te plaatsen, de notulen van B. en Wdie van den Raad, de Gemeente-

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 35