54 Middelburg. 55 3°. Op elke verdieping is een rooster aangebracht, waarin een glij- plank staat naar de verdieping daar onder. In geval van oorlog worden de boeken der Ie, 2e en 3e étage door middel der glijplanken naar beneden gebracht en op den beganen grond opgestapeld met zoo min mogelijk tussenruimte, om daarna te worden afgedekt met ijzeren platen en zandzakken. 4°. De vloer is versterkt door balken waarop de planken worden gelegd die vrijkomen wanneer de boeken van de étages naar beneden komen. Daardoor is er eenige ventilatie mogelijk en de boeken liggen niet direct op de steenen vloer. 5°. De centrale verwarming is in de bewaarplaats buiten werking en afgetapt om overstroomingen te voorkomen indien buizen mochten springen door verschuiving van zandzakken etc. De centrale verwarming is hiertoe dusdanig veranderd, dat de bewaarplaats en de overige lokaliteiten afzonderlijk van elkaar te verwarmen zijn. 6 De buitenmuren van de bewaarplaats worden versterkt met een wal van zandzakken; aan de achterzijde van het gebouw is dit reeds geschied. Groote reserves aan zand zijn aanwezig achter het gebouw en onmiddellijk in de nabijheid in een tweetal opslagplaatsen. Ondertusschen gaat de archiefdienst zijn gewonen gang. Maastricht. De belangrijkste archivalia, prenten en kaarten zijn ondergebracht in 3 kluizen onder het Stadhuis. Deze kluizen zijn gelegen onder den grond, en omgeven door zeer zware steenen muren en gewelven, zoodat practisch wanneer het althans geen zgn. voltreffers zijn geen nadeel aan deze stukken kan berokkend worden. In deze kluizen zijn houten rekken geplaatst, zoodat dus een eventueele raadpleging dezer opgeborgen stukken nog mogelijk is. Het oud-archief, loopend tot 1851, was tot voor kort in diverse lokalen in het stadhuis geborgen, waarbij een klein gedeelte op zolder. De archivalia stonden daar vocht-, doch niet brandvrij, en de decen tralisatie der bewaring bracht zijn bezwaren mede. Reeds vóór Sept. 1.1 was in verband met plannen tot reorganisatie van de bestemming van het stadhuis overwogen, de naast het stadhuis gebouwde vleesch- hal, daarvan door een zeer zware muur gescheiden, tot archiefbergplaats in te richten, de bekende omstandigheden hebben de verwezelijking hiervan versneld en thans zijn de diverse bestanddeelen van het oud archief, tot een lengte van 900 M., hier opgesteld. Het normale brandgevaar is hierdoor zeer verminderd en de opstelling is door de centralisatie veel overzichtelijker geworden. Ten aanzien van de bijzondere gevaren van den tijd moeten betreffende de ramen echter nog enkele voorzieningen worden getroffen. O s s. Het gemeentearchief bevindt zich op de benedenverdieping van het Gemeentehuis. Deze is brand- en instortvrij (plafond van gewapend cementbeton). De zolders van het gebouw zijn met zand bedekt en voor het geval, dat luchtgevaar gesignaleerd wordt, zullen rondom de benedenverdieping, van buiten, zakken zand worden gelegd tot boven de ramen van het archief. Roermond. Door het College van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente werd besloten de volgende maatregelen te treffen ter bescherming van het gemeente-archief tegen oorlogsgevaren a. Op den dag waarop de luchtbescherming in werking treedt zal het belangrijkste gedeelte van het archief in kisten worden verpakt en worden vervoerd naar enkele verspreid gelegen kelders. De daarvoor noodige kisten worden thans reeds aangeschaft en ten stadhuize opgeslagen. Voor verpakking en vervoer hebben zij zich de medewerking verzekerd van het Comité voor de inschakeling der jeugdorganisaties bij de bescherming van cultureele waarden tegen oorlogsgevaren. Voorts hebben zij zich in verbinding gesteld met de eigenaren van enkele kelders, die bereids hun volle medewerking hebben toegezegd b. Ten stadhuize werden verschillende voorzieningen getroffen tegen brandgevaar, als onderdeel van de luchtbeschermingsmaatregelen. De zolder werd geheel ontruimd; kisten met zand en schoppen werden geplaatst; de waterleiding zal worden uitgebreid tot zolder en archief ruimten waar brandkranen zullen worden gemaakt; bij luchtaanvallen zal een brandwacht worden gestationneerd nabij de zoldertrap, zoo dat deze de controle heeft over zolder en archief. In een der archief kamers zijn reeds aanwezig een brandblusapparaat (koolzuursneeuw) en zg. brandfakkel. Deze maatregelen gelden tevens voor de beveiliging der weten schappelijke boekerij. Rotterdam. Een ook maar eenigermate doeltreffende beveiliging van archivalia is in een stad als Rotterdam met zijn moerassigen bodem een lastig

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 33