52 naar elders te gaan verplaatsen. Slechts was het noodzakelijk, dat voor de brandweer eenige maatregelen werden getroffen, om een eventueele brand van de kerk, waarin de kluis gelegenlis, beter te kunnen bestrijden, als het plaatsen van ladders en een brandkraan in de nabijheid. Ook zijn, met het oog op toch nog mogelijke beschadigingen, welke het instorten van het dak van de kerk aan het dak van de kluis zou kunnen toebrengen, eenige belangrijke verzamelingen van de bovenste verdieping van het archiefdepót naar beneden gebracht, terwijl andere op de lijst staan, om eveneens lager te worden geplaatst, als de omstandigheden dat eischen. Daarvoor is op de beide onderste verdiepingen nog genoeg ruimte over. Zelfs zullen nog een 24-tal kisten met voorwerpen uit het Frans Halsmuseum en eenige kleinere schilderijen daar worden ingenomen. Helmond. Het Gemeentearchief is met de prenten en kaarten uit het Gemeente museum overgebracht naar een brandvrije kelderruimte van het Raad huis, die thans met zandzakken behoorlijk beschermd is voor brand gevaar van buiten af. 's-Hertogenbosch. Het lokaal, waarin de archivalia zijn ondergebracht is hecht van muren, ter dikte van M. O. 45 en is voorzien van een gemetseld gewelf tusschen stalen balken. De drie kruisvensters hebben ijzeren spijlen en draailuiken. Boven dit lokaal bevindt zich eene zaal van gelijke grootte, maar die voor andere dienstaangelegenheden wordt gebruikt. Nu is er met goedvinden van Burgemeester en Wethouders besloten 1°. dat het gewelf van het archieflokaal ondersteund zal worden met houten liggers en draagstijlen; 2°. dat de vloer van de bovenliggende zaal bedekt zal worden met zakken zand 3°. dat de vensters aan de buitenzijde geblindeerd zullen worden, tegen de ijzeren spijlen met staalplaten met alstweede afsluiting de aanwezige draailuiken overigens met stevig schotwerk, aan gevuld met zakken zand. Met het oog op het bijna dagelijks gebruik der zaal boven het archieflokaal liggende, zullen de zakken zand nog niet worden aan gebracht, maar in de nabijheid daarvan in reserve worden gehouden, om bij werkelijke gevaarbedreiging op de vloer te worden gelegd. 53 Daar het archieflokaal nog beschikbare ruimte biedt, heeft de archivaris aan den burgemeester voorgesteld, het zeer belangrijke archief van de lllustre Lieve Vrouwebroederschap alhier, waarover hij de zorg op zich heeft genomen, bij dreigend oorlogsgevaar in het gemeente-archief op te bergen. Dit voorstel mocht de goedkeuring van den Burgemeester weg dragen en hij zal het aan de Proosten dier Broederschap voorleggen. Kampen. In geval van oorlogsgevaar zullen de oudste en kostbaarste archivalia, waaronder de rechterlijke archieven in hun geheel en de volledige serie retroacta van den Burgerlijken Stand, in een viertal kluizen te Kampen worden overgebracht. Leeuwarden. Wat zich nog aan oud-archief boven bevond, werd naar beneden in de kluis gebracht. De belangrijkste reeksen van het nieuw-archief werden, voorzoo ver ze boven waren, in de kluis van eene afdeeling der Secretarie geborgen. In den kelder is een gedeelte gereed gemaakt voor ontvangst van meer nieuw-archief. Wegens de vochtigheid wordt met overbrenging tot de uiterste nood gewacht. De zolder is ontruimd, van de gebruikelijke middelen tegen brand en bommen voorzien en wordt met een brandwerend middel bestreken. Zandzakken zijn aangeschaft om de kluis aan de straatzijde te beschermen. Leiden. Het Leidsche archiefdepót bestaat uit een gebouw van steen en betonnen vloer en betonnen zoldering en een ijzeren geraamte binnenin, waarop houten stellingen zijn aangebracht voor de boeken. (Zelfde bouwwijze als het Alg. Rijksarchief). Het gebouw is aan de vóór- en achterzijde voorzien van ramen, 56 in totaal. Een kelderruimte is niet aanwezig. Wat de beschermingsmaatregelen betreft: 1°. De zolder is ontruimd en met ca. 1000 zakken met zand belegd. 2°. De ramen zijn op den beganen grond aan de binnenzijde met zandzakken beschermd, die op bokken boven de verwarming zijn opgestapeld.

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 32