50 geheel bereikbaar kunnen blijven en in het sous-terrain bevinden zich ruimten desnoods bruikbaar als leeszaal en voor werkruimte van alle ambtenaren. De dienst zal dus volledig kunnen blijven functioneeren, wat van cardinaal belang lijkt. Het vervoer der stukken zal eventueel geschieden met zeer groote verhuis-tapissières, die daarvoor door den Burgemeester gevorderd zullen worden, terwijl de samenwerkende jeugdvereenigingen 50 stevige knapen zullen leveren, die in kettingorde werkend de verzamelingen naar en uit de tapissières zullen kunnen doorgeven. De verhuizing zal ongeveer een week moeten duren. Natuurlijk zijn lijsten opgemaakt, die in vele exemplaren gereed liggen en waarop de volgorde staat aangegeven in welke de archieven en verzamelingen verhuisd moeten worden. De belangrijkste, zooals vanzelf spreekt, het eerst. Deze lijsten, in twee deelen gesplitst, voor zien een tamelijk rustige, zoowel als een zeer gehaaste ontruiming. In het laatste geval zullen van allerlei archieven voorloopig alleen de belangrijkste stukken worden meegenomen, b.v. de notulen maar niet de bijlagen. Tevens is op een plattegrond van het gebouw aan den Aronskelkweg aangegeven waar en in welke volgorde de stukken daar geplaatst moeten worden. Alle portefeuilles zijn aan een grondige revisie onderworpen, om te voorkomen dat tijdens het vervoer banden zouden breken. Wrakke deelen en alle stapels losse stukken zijn in papier gepakt, doozen zijn met touwen afgesloten. De allerbelangrijkste stukken, eigenlijk de curiosa, waren in Augustus 1.1. reeds in 30 met de hand draagbare pakken geborgen. Op den dag der mobilisatie zijn deze naar de kelders van het Gemeente museum overgebracht. De zolders van het archiefgebouw zijn geheel ontruimd, de daar staande houten rekken gesloopt en alle brandbare zaken verwijderd. De zoldervloer, zoover niet van beton, werd bedekt met een plaveisel van niet brandbare leemtegels, terwijl alle houtwerk tot een hoogte van 50 c.M. boven de zoldervloer met cement werd bestreken. Het ligt in de bedoeling, zoodra de bergplaatsen aan den Aronskelk- weg geheel gereed zullen zijn, dat deel der verzamelingen, dat slechts zelden wordt geraadpleegd, bereids daarheen over te brengen. Groningen. Het gebouw, waarin het Rijksarchief in Groningen en het archief der gemeente Groningen gevestigd zijn, is modern. Met den bouw werd nog tijdens den wereldoorlog begonnen; in 1921 werd het in gebruik genomen. Dank zij afscheidingen van beton tusschen de 51 verdiepingen van de zes archiefbewaarplaatsen, een zoldervloer van beton, centrale verwarming en andere voorzieningen mag men aannemen, dat het aan normale eischen van brandvrijheid voldoet. De maatregelen, die de Rijksarchivaris en de Gemeentearchivaris na gemeenschappelijk overleg, ieder voor zijn gedeelte, genomen hebben, beoogen de brandveiligheid nog te verhoogen en het scherfgevaar te temperen. De zolder boven de gemeentelijke archiefdepöts werd in het voorjaar ontruimdde onderste gedeelten van de gebinten, die de houten kap van den zolder dragen, zijn met een kleistroo- preparaat bestreken en daardoor onbrandbaar gemaakt. Eenige kisten met zand en schoppen zijn op den zolder neergezet. Binnenkort zullen met vrijwillige hulp ook hoogere deelen van de gebinten en een deel van het kaphout zelf tweemaal met brandwerende verf worden bestreken. Voorts kan de trap van het archiefdepót, die op den zolder uitkomt, nu door een ijzeren luik afgesloten worden en is de boekenlift, die eveneens op den zolder uitkomt, door een stalen „huisje afgedekt. Op den zolder, in alle archiefbergplaatsen en op de bureaux is een noodverlichting, bestaande uit lantaarns met kaarsen, aangebracht. Naast de brandleiding, die tot op den zolder is door getrokken, is in elke archiefbergplaats ook een met water gevulde emmer aanwezig. Teneinde het scherfgevaar te temperen zullen binnenkort tegen de ramen van de onderste archiefbewaarplaats, en wel aan de binnen kant van het gebouw, zandzakken worden geplaatst, teneinde de zwakkere plekken in den muur te versterken. Aangezien de archivalia in de drie hoogstgelegen bergplaatsen opgesteld zijn, is de tweede bergplaats van onderen, die nog niet van ijzeren kasten voorzien is, voor noodberging van de meest waardevolle stukken bestemd. Voor een groot deel zijn deze reeds daarheen overgebracht. De kelders, die het archiefgebouw bezit, blijven voor de archivalia van het Rijk en voor het publiek gereserveerd. De ramen van de drie onderste archiefbergplaatsen zijn met kleefband beplakt. Tenslotte zijn voor het geval dat Nederland in den oorlog betrokken wordt en men met voortdurend luchtgevaar rekening moet houden, uit het personeel van Rijks- en Gemeentearchief drie brandwachten, ieder van 2 personen, samengesteld, die om beurten in het archief gebouw aanwezig zullen zijn. Haarlem. De bewaarplaats van het Haarlemsche Gemeente-archief is op zichzelf een groote betonnen kluis, die brand- en scherfvrij wordt geacht. Er was dus geen reden, om de daarin opgeborgen archieven

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 31