48 kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente om de belangrijke kerkelijke archieven mede in de gemeentelijke bergplaats onderdak te ver schaffen. In overleg met den archivaris van de Ned. Herv. Kerk Dr. L. Lasonder en den secretaris-Kerkvoogd Mr. A. F. Reiinvaan zullen de archieven van de Classis Dordrecht, den Kerkeraad en van Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk in het archiefdepot een onderkomen vinden. Voor deze regeling werd door Burgemeester en Wethouders van Dordrecht toestemming verleend. Na de opberging van de voornaamste archiefstukken zal de bovenverdieping geheel ontruimd worden. Op het dak, dat uit betonnen balken bestaat werd een extra laag grint aangebracht, zoodat een afdoende beveiliging tegen brand bommen verkregen werd. Bij werkelijk oorlogsgevaar zullen alle ramen aan de buitenzijde voorzien worden van een afsluiting van Ferrocalplaten. Over het instellen van brandwachten tijdens werkelijk oorlogs gevaar zal t. z. t. beslist worden. Etten. Onder het Raadhuis te Etten bevinden zich verschillende kelders, waarvan een sedert 1930 gebruikt wordt voor de berging van het nieuw-archief. Daar het oud-archief een belangrijke ruimte beslaat, kan het daarin niet in zijn geheel ondergebracht worden; trouwens de ruimte is niet volkomen vochtvrij. Daarom staat het nog op zijn gewone plaats in een ruim vertrek van het Raadhuis, waar ook brand- blusmiddelen aanwezig zijn; deze kamer is tevens ingericht als kantoor van den gemeente-architect. Voor de ramen van het sous-terrain, waar het nieuw-archief is opgeslagen, zijn van gemeentewege met zand gevulde rioolbuizen geplaatst ten gevolge waarvan het daglicht er niet kan binnentreden en het vochtgehalte in den kelder gestegen is. Sedert de centrale verwarming in werking is, worden nu bij goed weer de naar binnen openslaande ramen en de kluisdeur opengezet. Het ligt in de bedoeling, om in geval van dreigend gevaar het oud archief naar den kelder over te brengen, waar het gedeeltelijk op den grond zal moeten worden opgestapeld. Goes. Het archief is ondergebracht in een overwelfde ruimte (begane grond) onder het Stadhuis, afgesloten door een Lips-deur, geventileerd door luchtgaten, die met ijzeren valluiken kunnen worden afgesloten. 49 Gedeelten van het archief, die zich nog op de zolder van het Stadhuis bevonden, werden naar het depót overgebracht. Kaarten en prenten, die in bruikleen waren afgestaan aan het Museum, werden terruggehaald en eveneens in het depót geborgen. Om het gewelf te versterken en te ondersteunen, in geval het daar boven gelegen gedeelte van het Stadhuis zou komen in te storten, werden verscheidene steunbalken aangebracht. Gouda. De huidige bewaarplaats, een oude kapel, zonder verdiepingen en slechts gedekt door een pannendak, kan geen voldoende bescherming bieden tegen luchtgevaar en de oude gewelven onder het gebouw zijn in dusdanig vervallen staat, dat zij onbruikbaar zijn. Een veilige bewaring buiten het depótgebouw werd gevonden in de nieuwe archiefbewaarplaats van de Secretarie onder het Stadhuis, die geacht wordt brand-, scherf- en gasvrij te zijn. Evenwel kon daar slechts een gedeelte van het archief charters, resoluties, rekeningen, rechterlijk archief en retroacta B.S. worden geplaatst. Dit gedeelte blijft steeds voor het gebruik toegankelijk. Van het overige staat het voornaamste in kisten, gedeeltelijk gepakt (zoodat de stukken nog bereikbaar blijven), die in korte tijd aangevuld kunnen worden. De bedoeling is, dat deze kisten, wanneer er meer gevaar dreigt, dan op het oogen- blik het geval is, worden overgebracht naar de betonnen kelders van de R. H. B. S. Ideaal is deze bergplaats allerminst, want in de H. B. S. huist juist de Staf, maar een betere is in Gouda niet te vinden. De minder belangrijke rest die dan nog in het depót overblijft, zal met de gebruikelijke brandblusmiddelen worden beschermd. 's-Gravenhage. Het archiefgebouw ligt in een uiterst gevaarlijke zóne en heeft in het geheel geen kelderruimte. Daarom is besloten, om op den dag dat de Burgemeester de mobilisatie der luchtbescherming zal bevelen, een aanvang te maken met de evacuatie van het gebouw. Zooveel mogelijk alle stukken en verzamelingen zullen worden over gebracht naar de sous-terrain-ruimte van een geheel buiten de stad in de duinen gelegen H. B. S„ n.l. de Dalton-H. B. S. aan den Arons- kelkweg. Hier zijn houten rekken ter lengte van 2500 strekkende meters plankruimte opgesteld, terwijl electrische verlichting tusschen de rekken en zandbakken voor de betrekkelijk weinige sous-terrain-ramen zullen worden aangebracht. Door de plaatsing op rekken zullen de archieven Nederlnndsch Archievenblad 1939—1940 4

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 30