46 nevens de kostbaarste curiosa als het Rechtsboek van Jan Matthiissen, het Caartboeck Van Voorne enz., en het grootste gedeelte van de platenverzameling Verhuell. Deventer. Het Oud-Archief van de Gemeente Deventer is sinds 1915 gehuisvest op de bovenverdieping van een voormalige school, welk gebouw met het oude gedeelte van het Stadhuis in open verbinding stond. Dit vrij uitgebreide gebouwencomplex ligt dicht bij de schip brug. De maatregelen te Deventer genomen en gedeeltelijk uitgevoerd, beoogen eensdeels de veiligheid van het Stadshuiscomplex te ver- hoogen, anderdeels het meest kostbare deel van den inhoud naar een veiliger plaats over te brengen. Op grond van een rapport 16 September 1938 door den archi varis-bibliothecaris ingediend bij den burgemeester en het hoofd van de luchtbescherming werden plannen uitgewerkt om in tijd van nood naar een bankkluis over te brengen de handschriften, wiegedrukken en postincunabelen van de Athenaeum-Bibliotheek (in het oude deel van het Stadhuis gevestigd) en het middeleeuwsche deel met de belangrijkste stukken uit het tijdvak 1591 —1795 van het Oud-Archief. Voor het vervoer en de verdere bewaring werden 50 waterdichte zakken (met rechthoekig bodemoppervlak) aangeschaft. 4 September j.l. zijn de genoemde stukken naar de bankkluis overgebracht. De retroacta van den Burgerlijken Stand en de charters in de charterdoozen zullen, als dit noodig blijkt, geplaatst worden in de (bovengrondsche) bank kluizen van de Afdeeling Burgerlijke Stand en den Gemeenteontvanger. In het Stadhuiscomplex zijn de zolders ontruimd, zandbakken met schoppen op de zolders geplaatst, een vloer boven het Oud- Archief gemaakt, afscheidende deuren met asbestplaten versterkt en een muur gemetseld tusschen oud en nieuw gedeelte van het stad huis, waardoor, ook in normale tijden, het brandgevaar is verminderd. Een gedetailleerd rapport over de te Deventer genomen maat regelen is 5 October j.l. toegezonden aan den inspecteur voor de bescherming van schatten van kunst en wetenschap tegen oorlogs gevaren. In November 1939 werden de charters tot 1555, tijdelijk geplaatst in de kluis van den Gemeenteontvanger. Van het archief van het Groote- en Voorster Gasthuis, zijn de charters, de oudste rekeningen, banden en losse stukken in een brandvrije kluis ter plaatse geborgen. 47 Dordrecht. In het archiefdepot waren geen brandvrije kluizen of ruimten aanwezig, zoodat in een veilige opberging der belangrijke archieven en verzamelingen op andere wijze moest voorzien worden. In dit verband viel het oog op de ruimte onder het gebouw, die echter bij inspectie vochtig bleek te zijn. Door het uitgraven van den bodem en het verwijderen van oude 17-eeuwsche fundamenten werd de ruimte op een diepte van circa 2 meter gebracht. Daarna werd een betonnen vloer aangebracht, terwijl tevens de ventilatie verbeterd werd. Op deze wijze werden twee vertrekken een van ca. 7V2 X 12'/2 m. en een van ca. 3 X 4 m. verkregen. De muren zijn scherfvrij, terwijl vier ingangen afgesloten door ijzeren deuren werden aangebracht. Door de indirecte communicatie met den kelder van de centrale verwarming werd in korten tijd een normale droogte bereikt. In het midden van deze ruimte werd op een afstand van 75 cm. van de buitenmuren een houten raamwerk op den vloer aangebracht. Op dit raamwerk komen de archiefstukken te rusten. In het bijzonder werd vermeden, dat de archiefstukken op eenigerlei wijze met buiten muren of vloer in aanraking zullen kunnen komen, dit vooral naar aanleiding van de slechte ervaringen, die men in de jaren 1914 '18 met het plaatsen van archieven tegen buitenmuren in Antwerpen had opgedaan. Bij een bezoek door den waarnemend archivaris aan het archief der stad Antwerpen bleek hem, dat de archieven welke tegen buitenmuren geborgen waren, op ernstige wijze beschadigd waren. De bovengenoemde voorzieningen vergden een bedrag van ca. ƒ800, -, waardoor tevens een veelgewenschte bergruimte in vredestijd verkregen werd. Met de sorteering en opberging van de archieven werd inmiddels een begin gemaakt. Voor de opberging werd de hulp verkregen van de afd. Dordrecht van „De Nederlandsche Padvinders" en van de Algemeene Jeugd Centrale. De opgeborgen archieven zullen voor het overgroote deel voor het historisch onderzoek gesloten zijn. Voorloopig worden niet opgeborgen de Doop-, Trouw- en Be- graafregisters, benevens de nieuwste archieven tot heden, welke voor den loopenden dienst noodig zijn. Maatregelen worden genomen om deze stukken in korten tijd te kunnen verplaatsen. Ruimte werd gereserveerd om t. z. t. ook de Gemeentelijke Prent verzameling en de Collectie Dordracum lllustratum een plaatste geven. Voorts steide de wnd. archivaris zich in verbinding met het

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 29