44 Amsterdam. Ter beveiliging onzer archieven tegen luchtgevaar zijn de vol gende maatregelen in voorbereiding a. overbrenging van een gedeelte, zoowel uit het Oud-Archief (Amsteldijk 67) als uit het Nieuw-Archief (Heerenmarkt 10-12) naar een plaats van redelijke veiligheid buiten de bebouwde kom der gemeente. Van de ruimte, die daar ter beschikking van den archivaris zal worden gesteld, zal afhangen, hoeveel archivalia hij derwaarts zal vervoeren en of hij deze zóó kan opstellen, dat derzelver raad pleging mogelijk blijft. b. bescherming van de aldus ontlaste gebouwen met een doel matige hoeveelheid zand en ijzeren platen. Voor het Oud-Archief is daarmede redelijke veiligheid verkregen. Van het Nieuw-Archief kan dit niet ten volle worden getuigd; het ontleent echter een ver hoogde veiligheid aan zijn ligging in het centrum der stad, waar de luchtafweer het allerkrachtigst is. Bergen op Zoom. Om de in Bergen op Zoom genomen en nog te treffen maat regelen te beoordeelen, dient men allereerst iets te weten van het moderne brandvrije archiefdepót, dat in 1935 werd opgericht. Het grondoppervlak is voor een dergelijk gebouw erg klein n.l. 10 bij 9 m. Dit vermindert echter eventueele trefkans. Het „dak bestaat uit een gewapend betonplaat ter dikte van 20 cm. Iedere verdieping heeft een vloer van gewapend beton ter dikte van 15 cm. Voor de ge middelde belasting der vloeren werd, met inbegrip van eigen gewicht 800 kg/cm2 aangenomen. De muren zijn tweesteens (32 cm), de dubbele ramen in stalen kasten, hebben een beglazing van gewapend glas in lood. Deze bouw geeft dus een redelijke waarborg tegen brandbommen en scherfwerking en bezit bovendien een groote draag kracht bij eventueele instorting. Om zoo weinig mogelijk risico te nemen voor den inventaris 't eenigst brandbare in het gebouw zal de archief-kelder in gebruik worden genomen. Deze is bij de installatie, evenals de rest van het depót, voorzien van stalen rekken en werd tot nu toe beschouwd als reserve-ruimte. Die kelder is gelegen beneden het straatoppervlak (van —2,37 tot —0,01 m). Hiernaar is en wordt het voornaamste gedeelte van het archief overgebracht, door leden van de plaatselijke afdeeling der R. K. Jeugdorganisatie ,,de Jonge Werkman", die echter alleen des Zaterdags namiddags hiertoe beschikbaar zijn. De andere jeugdorganisaties waren n.l. al vroeger gerecruteerd door den leider van den Luchtbescher mingsdienst. 45 Deze verplaatsing brengt voor den dienst niet het minste nadeel mede, want alles kan men regelmatig blijven raadplegen. Tot meerdere veiligheid is een groote hoeveelheid zakken met zand op de binnenplaats van het stadhuis vlak bij het archief opge stapeld. Zoodra de toestand dit vereischt kunnen daarmee de keldergaten worden volgezet en afgedekt. Aan het algemeene advies de bovenverdieping te ontruimen, is geen gevolg gegeven. Hier staan de gebonden jaargangen van de Staatscourant, Handelingen der le en 2e kamer met bijlagen, Staats- en Provinciale bladen zeer compact opgesteld. Hun verlies is niet onoverkomelijk en een andere plaats niet beschikbaar. De hoeveelheid charters, prenten en kaarten thans opgeborgen in een stalen kaartenkast - is zeer gering, zoodat deze stukken weinig zorgen baren. De bewaking van het gebouw in oorlogstijd is onderdeel van den Luchtbeschermingsdienst. Breda. De zolder van het Archiefgebouw, waar alleen boeken en druk werken van de secretarie bewaard werden, is ontruimd. Eenige emmers zand, een schop e, d. zijn er bij de hand. Verder is er een glijplank gemonteerd op het kozijn van de 2e verdieping van het gebouw teneinde, indien dit noodzakelijk zou blijken te zijn, de zich daar bevindende archivalia in den kortst mogelijken tijd naar den onder het archiefgebouw gelegen kelder over te brengen. Het ligt evenwel niet in de bedoeling de evacuatie van het archief anders dan in den uitersten nood uit te voeren. Wel is er een aanvang gemaakt met het sorteeren van alle eventueel naar den kelder over te brengen stukken; deze worden voorzien van een label met nummer zoodat zij, indien noodig, op voor iedereen gemakkelijk vindbare wijze voor het grijpen op de planken staan. Ten slotte is er papier aanwezig om de ruiten mede te beplakken. Aangezien het gebouw, waarin het Gemeente-archief onder ge bracht is, brandvrij en van beton is, meent de archivaris met de bovenaangegeven maatregelen ter beveiliging te kunnen volstaan. B r i e 11 e. Van het oud-archief der gemeente Brielle zijn in de brand- en scherfvrije kluis in het archiefgebouw geborgen de doop-, trouw- en begraafboeken, de stadsrekeningen, magistraatsresolutieboeken be-

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 28