34 verdeeld is. Bij de keuze ervan is zoowel gelet op de beteekenis uit historisch als uit juridisch oogpunt (volkenrecht, staats- en admini- stratiefrecht, burgerlijk recht). Ter algemeene beveiliging van den verderen inhoud van het depot is vervolgens de bovenste verdieping ontruimd, waar de zand bakken voor de blussching plaatsing hebben gevonden. De kelder ramen van het depot zijn aan de buitenzijde met zandzakken versterkt tegen bomscherven. Het transport der deelen en portefeuilles geschiedde langs glij- planken waarvan die, welke voor de bovenste verdieping in gebruik was, een lengte van ongeveer 24 meter had. Bij het verrichten van dit werk heeft het geheele archiefpersoneel gedurende een viertal weken met onverflauwden ijver zich ingespannen de schatten van Nederland's historie in veiligheid te brengen. Aller handen zouden evenwel te kort geschoten zijn tot het formeeren der kettingen van levende krachten, die de voorwerpen doorgaven, wanneer niet vrijwillige hulp het personeel had bijgestaan. Dagelijks kon ge rekend worden op de bijstand van de volontairs, die gewoon waren op het Algemeen Rijksarchief te studeeren. Krachtige hulp hebben ook geboden de groepen leden van twee jongeren-organisatieshet Nationaal Jongeren Verbond en de Arbeiders Jeugd Centrale. Ook zij hebben met opgewektheid hun vrijwillig op zich genomen taak verricht. Nog hebben als losse hulpkrachten dienst gedaan enkele miliciens, die bij tijd en wijle ter beschikking konden worden gesteld uit de troepen, gelegerd in het voor uitbreiding van het Algemeen Rijksarchief aangekochte Schoolgebouw aan het Bleyenburg. Sedert de beveiligingsmaatregelen getroffen werden, zijn thans enkele weken verloopen. In October is veel regen gevallen. De controle proef, welke daarna gehouden is, heeft uitgewezen dat de „catacomben- achtige" kelder-ruimte zich zeer goed leent voor bewaring van papieren er is op de bescheiden geen vocht aangetroffen. Ook de waarnemingen, verricht met den hygrometer, hebben zeer gunstig resultaat aangetoond. Rijksarchief in de provincie Noord-Brabant. Behalve het in de Richtlijnen dwingend voorgeschrevene, is thans een brand-, scherf- en tot op zekere hoogte instortingsvrije schuil kelder onder het dienstgebouw gereed, waarin de stukken der 1ste categorie, welke ongeveer 800 strekkende meter uitmaken, zoodanig opgeborgen worden, dat zij op orde gesteld en voor dienst en publiek beschikbaar blijven. 35 Rijksarchief in de provincie Gelderland. In het archiefgebouw zijn verschillende maatregelen tegen brand en scherfgevaar genomen. Het is echter niet mogelijk gebleken, de veiligheid der stukken afdoende te waarborgen, zoodat besloten is tot een gedeeltelijke verspreiding over andere bewaarplaatsen. Voor een klein gedeelte der verzamelingen, dat bijzonder kostbaar moet worden geacht, is een ruimte in een verwarmde en tegen luchtgevaar verzekerde bankkluis gehuurd. Een ander gedeelte is geborgen in een brand- en scherfvrije kelder van het Gemeentemuseum te Arnhem. Die kelder, waarin ook de belangrijkste voorwerpen uit het museum bij dreigend gevaar zullen worden geplaatst is in tegenstelling tot dien van het Rijksarchief niet vochtig. Voor de berging daar ter plaatse kwam, aangezien het een gemeentelijke bewaarplaats is, aller eerst het gemeentearchief van Arnhem in aanmerking, althans een keuze daaruit. Er zijn echter ook rijksarchivalia bijgevoegd. Voorts is een vrijstaand gebouw op het terrein van het Openlucht museum den Waterberg, ten Noorden van Arnhem, tot archiefbewaar plaats ingericht. Naar dat gebouw zijn kernverzamelingen uit de verschillende archieven overgebracht. Het luchtgevaar is daar stellig minder groot dan ter plaatse van het archiefgebouw. Rijksarchief in de provincie Noord-Holland. Vooralsnog zijn, wegens het ontbreken van kelders onder of bij het Rijksarchiefgebouw, nog geen archivalia in veiligheid gebracht. Wel krijgt de archivaris in tijd van nood de beschikking over 50 M. plank lengte in de notarieële bewaarplaats onder de Arrondissementsrechtbank en is de gemeente Haarlem bereid, 200 M. planklengte te verhuren in den kelder van de Vleeschhal en anders in de Hal zelf, indien de kelder als schuilgelegenheid wordt ingericht. Voor die 250 M. heeft de archivaris een lijst van de kostbaarste archivalia opgemaakt voor den inspecteur der luchtbescherming. Inmiddels is de zolder grooten- deels ontruimd en een plan ingediend bij dien inspecteur tot betere beveiliging van het gebouw. Voorts is het niet uitgesloten, dat een oppervlakte van 100 M2, in de Janskerk, van de gemeente gehuurd kan worden, waar 1000 strekkende M. geborgen zouden kunnen worden, maar tot Januari 1940 is dezer ruimte door de Burgerwacht in beslag genomen. De prenten van de „provinciale" Atlas kunnen in tijden van acuut gevaar onderdak vinden in het brandvrije magazijn van de Provinciale Griffie, terwijl het Gemeentearchief zich dan zal ontfermen over enkele portefeuilles met kaarten.

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 23